Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Диетата на НАСА

Време: 15:57

Датум: август 7, 2017

Категорија: ДИЕТИ

Оваа диета е составена во 70-те години и била наменета за астронаутите на НАСА. Целта е драстично да се намали телесната тежина и тоа 5-7 килограми за 12 дена.

Исхраната во оваа диета е неизбалансирана и затоа не се препорачува да ја држите подолго од предвиденото. Менито е за 4 дена, и се повторува 3 пати последователно, вкупно 12 дена, доколку не можете да издржите повторете го само два пати, или вкупно 8 дена. Пожелно е дополнително да користите мултивитамини.

ПОСЛЕ БУДЕЊЕ се пие големо количество на вода.

ПОЈАДОКОТ се состои од кафе или чај и сок од 1 грејпфрут

1 ДЕН

РУЧЕК: 300 гр боранија, 2 тврдоварени јајца, зелена салата со сол и бибер

ВЕЧЕРА: риба на скара, зелена салата со сол и бибер, 1 јаболко

2 ДЕН

РУЧЕК: тиквици, боранија, зелена салата со сол и бибер

ВЕЧЕРА: 1 парче риба печена во фолија, 1 домат, зелена салата со сол и бибер, 3 сливи во млака вода

3 ДЕН

РУЧЕК: боранија, 2 тврдоварени јајца, сок од домат

ВЕЧЕРА: салата од морски плодови со целер и пиперка

4 ДЕН

РУЧЕК: боранија, 2 тврдоварени јајца, сок од домат

ВЕЧЕРА: печена риба, зелена салата со сол и бибер, 1 јаболко

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Кратка диета со суви сливи за брзо намалување на килограмите

  Кратка диета со суви сливи за брзо намалување на килограмите

  Оваа диета се базира на внесување на шест суви сливи по порција… Диетата со суви сливи спаѓа во т.н брзи диети и е наменета за…

 • Диета која ја олеснува менопаузата

  Диета која ја олеснува менопаузата

  Правилната исхрана во менопаузата е од основна важност за здравјето на коските, мускулите, срцето и мозокот. Мора да биде умерено калорична и добро избалансирана. Ви…

 • Диета: 9 кг за 14 дена

  Диета: 9 кг за 14 дена

  Името на оваа диета ви кажува се, значи за 14 дена (зависно од вашиот вишок на килограми, тие што имаат поголем вишок на килограми слабеат…

 • Оваа диета ќе ја обожувате: Можете дури да јадете и слатки

  Оваа диета ќе ја обожувате: Можете дури да јадете и слатки

  Јаболкото го поттикнува метаболизмот и топењето на масните наслаги, а диетата со ова вкусно овошје е полна со витамини и може да ви помогне на…

 • Млечна диета за намалување на стомакот

  Млечна диета за намалување на стомакот

  Млечната диета е проверено ефикасна против опуштениот стомак. Во неа се препорачува две недели да се консумираат само млечни производи. Диетата не треба да се…

 • Брандова диета – за 1 седмица можете да загубите 5 кг

  Брандова диета – за 1 седмица можете да загубите 5 кг

  Оваа диета трае 2-3 седмици, а за 1 седмица можете да загубите во просек 5 кг, зависно од вишокот на килограми кој го поседувате. ПОЈАДОКОТ…

 • Лимон диета

  Лимон диета

  Иако во основата на лимон диетата, логично, се наoѓа лимонот, вистинскиот ефект на диетата се постигнува благодарениe на комбинацијата на лимонот и другите намирници (овошје,…

 • Диета со тестенини

  Диета со тестенини

  Според некои диета со тестенини звучи лудо, но воопшто не е така. Особено ако не ги преварувате тестенините и ги подготвите малку потврдо варени или…

 • Виолетова диета

  Виолетова диета

  Ако немате големи проблеми со линијата, но сепак, мора да се борите со целулитот, со задржување на течностите и со отежната циркулација, тогаш ви ја…

 • Диета со компири со која ќе намалите од 3 до 5 килорами

  Диета со компири со која ќе намалите од 3 до 5 килорами

  Компир диетата, како што покажува и самото име, го има компирот како главна состојка. Исто така вклучува и нискомаслен јогурт, а ако ги следите упатствата,…