Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,297.60 -0.03%    GRNT 870.00 -0.99%    KMB 2,883.30 -1.59%    KPSS 485.00 -2.81%    KVAS 10,670.00 -3%    MPT 30,201.00 -2.58%    MTUR 4,700.00 2.17%    OKTA 3,300.00 10%    PKB 14,500.00 0.07%    RZUS 120.00 -1.64%    SBT 2,219.26 -0.89%    STB 938.54 -1.78%    STIL 134.00 3.08%    TEL 279.00 -0.49%    TNB 13,300.00 0.4%    TPLF 1,601.00 -0.32%    TTK 776.00 -3%    

Tip of the week: Што ако сте на погрешен пат?

Време: 11:16

Датум: јули 20, 2017

Категорија: КОЛУМНИ

Искрено, не знам како би можеле да ви помогнеме, но можеме да најдеме начин и да укажеме. Сигурно имате околу вас, барем неколку од нив, за кои знаете дека се на погрешен пат, но како да им помогнете?

Животот е краток и секој момент од него е важен и незаменлив. Голем број од нас трошат време на „непотребни” работи кои, пак, ни го одземаат времето за поважните работи. Додека си трепнал, времето поминало, а најстрашно е што не можеш да го замениш или да го вратиш назад.

Затоа, еве ви неколку совети што ќе ви помогнат кога треба да одлучите, дали навистина сте или не на погрешен пат и што да правите:

 • Речиси сите одлуки кои сте ги донеле, претходно некој друг ги донел за вас – направете ретроспектива за одлуките што сте ги донеле вие и колку од нив се навистина ваши. Немојте да ги менувате, откако ќе ги дознаете дека тие одлуки, всушност не сте ги донеле, туку обрнете внимание на наредните. Имајте малку самодоверба и борете се за она што го сакате вие, а не другите.
 • Комфорна зона – веќе подолго време или цело време сте во комфорната зона! Е, па, излезете од неа. Немојте да правите нагли чекори туку пополека преземајте работи за кои немате толку големо искуство и почнете да ги исполнувате. Бидете отворени за нови работи.
 • Полесниот пат – полесниот пат не е секогаш и навистина полесен. Тоа е само патот кој сте го научиле и најлесно е да ги исполнувате задачите според некој шаблон. Исто како и претходната точка, менувајте се, учете нови работи!
 • Постојано се прашувате: зашто го правам ова? – Ама, ако се двоумите во некоја работа што ја работите, тогаш размислете зашто ја правите. Дали вреди или не да се инволвирате во неа или е навистина време да престанете да ја обавувате таа задача. Под прекин на задачата мислам на: ваша замена, промена во пристапот, па и навистина прекинување! Понекогаш е подобро навистина да прекинете и да не се измачувате и вие самите и вашите најблиски (колеги, пријатели, семејство…).
 • Сте започнале милион работи, а ниедна не ви е завршена – се брои што е завршено, а не што е започнато! Во животот, пасијата е таа која ги започнува работите, но посветеноста е таа што ги завршува!
 • Работите напорно, а немате прогрес – приоретизирајте ги работите. Делегирајте каде што можете, соработувајте каде што можете. Не бидете тврдоглави. Работете ефикасно!
 • Вашите најблиски ве немаат видено одамна – ако во вашиот живот, не поминувате доволно (квалитетно) време и со други луѓе (вклучително и вашите домашни љубимци), тогаш најверојатно поминувате премногу време на работа. Таа зависност е нездрава за еден нормален приватен и професионален однос. Повлекувањето од оваа состојба, за кратко или за подолг период, може позитивно да влијае на односот врз работа, но и на односите со вашите блиски.
 • Немате позитивно влијание врз околината – целата оваа ситуација ве довела до толкав негативизам што тој се манифестира и на вашиот однос со речиси сите. Не може сите да ви се криви, а вие да сте најдобриот или секогаш да бидете во право! Тоа е едноставно невозможно. Тоа е само знак дека ширите негативизам и потребно е нешто да промените кај вас. Одмор, промена на пристапот кон работата, комуникацијата, прифаќање на советите од другите е само мал број работи кои може да ги направите.

Тешко е да си признаете дека сте на погрешен пат, но подобро е да признаете отколку да ви помине цел живот во бркање на нешто што никогаш нема да го постигнете. Во овие промени, ќе има многу жртви, но вие сте најголемата. Размислувајте малку за себе, па после и за другите.

 

Со успех во промените,

@kalin.babusku

Член на тимот

 

МАКЕДОНИЈА-ЕКСПОРТ Консалтинг

www.macedonia-consulting.com

www.macedonia-export.com

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Tip of the week: Каков БРЕНД си ти?!

  Tip of the week: Каков БРЕНД си ти?!

  Ова прашање може да го разгледуваме од 2 аспекта: каков бренд е твојата компанија (производ, услуга) или каков бренд си ти лично!? Бренд и брендирање…

 • Tip of the week: Помош

  Tip of the week: Помош

  Подоцна или порано, во текот на животот, сфаќаме дека да се побара ПОМОШ не е страшна работа. Но, не е проблемот во тоа, туку има…

 • Tip of the week: Затоа што сите така прават!

  Tip of the week: Затоа што сите така прават!

  Зошто поминуваш среде улица, а не на пешачки?! – Затоа што сите така прават! Зошто не ги изми садовите во канцеларија?! – Затоа што сите…

 • Tip of the week: Крај на разговорот

  Tip of the week: Крај на разговорот

  Во секојдневниот живот се соочуваме со разноразни комуникации. Сите тие најчесто би требало да завршат со некаква поента или дефинирање на следни чекори. Но, за…

 • Tip of the week: Дали сте амбициозни?

  Tip of the week: Дали сте амбициозни?

  Често слушаме за некој дека е многу амбициозен, на пример, амбициозен вработен, амбициозен менаџер, амбициозен студент… Неодамна добив ваков коментар од еден пријател, а тоа…

 • Tip of the week: Пред фактите и боговите молчат!

  Tip of the week: Пред фактите и боговите молчат!

  „Пред фактите и боговите молчат!” Сигурно сте го слушнале ова некаде, а можеби сте го употребиле и во некој разговор или преговори како ваш аргумент.…

 • Tip of the week: „Црвот во јаболкото!“

  Tip of the week: „Црвот во јаболкото!“

  Не знам дали ја знаете оваа фраза „црвот во јаболкото“. Црвот ќе расипе едно јаболко, тоа ќе расипе друго и така по ред сите јаболка…

 • Tip of the week: Управување со емоциите

  Tip of the week: Управување со емоциите

  Не треба да се мистифицираат емоциите, туку да се демистифицираат своите реакции! Управувањето со емоциите е предуслов за квалитетен однос на работа, во фамилијата, со…

 • Tip of the week: Страв од успехот на другите

  Tip of the week: Страв од успехот на другите

  Успехот е многу убава работа и секој од нас си го посакува. Но успехот кај другите е интересна појава. Тој предизвикува еден вид страв, страв…

 • Tip of the week: Здраво за готово

  Tip of the week: Здраво за готово

  Цело време не учат дека треба да ги почитуваме другите, да бидеме внимателни и да им помагаме. Но многу пати се случува таа добрина да…