Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 6,736.57 5.38%    BESK 11,970.93 5.66%    FERS 49,501.00 -1.33%    GRNT 792.81 3.17%    KMB 2,803.59 3.17%    MKSD 250.00 23.76%    MPT 29,891.18 1.48%    MTUR 4,000.00 0.25%    OHB 6,025.00 9.55%    OKTA 4,200.00 0%    PPIV 39,000.00 1.57%    RZIT 25.00 0%    RZLV 90.00 5.88%    RZUS 182.99 2.75%    SBT 1,822.00 2.94%    STB 889.92 0.02%    STIL 148.29 0.36%    TEL 250.00 0%    TETE 1,448.47 3.46%    TKVS 2,800.00 5.74%    TNB 12,759.93 6.25%    TPLF 1,737.36 -1.23%    TTK 799.80 0.02%    UNI 2,259.88 1.89%    VROS 14,000.00 514.04%    ZILU 158.00 2.6%    

Piraeus зема замав во обидот да ги намали лошите заеми

Време: 15:18

Датум: јули 17, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Новиот извршен директор на „Piraeus Bank“ се обидува да го израмни загубеното време. Христос Мегалу треба да се ослободи од лоши заеми за 4 милијарди евра до крајот на годината според планот за реструктуирање, договорен со надзорниот оддел на Европската централна банка (ЕЦБ) уште пред да преземе најголемиот грчкиот кредитор, раскажува „Bloomberg“.

„Има решение на ова управување да се забрза спроведувањето на планот за реструктуирање, за да може што е можно побрзо да се отплати назад државната помош“, вели Мегалу во интервју од седиштето на банката во Атина. „Piraeus“ доби државно финансирање за 2,72 милијарди евра од ноември 2015-та година, а спасувачкиот фонд на Грција поседува над една четвртина од доверителот.

Мегалу се вклучува подоцна во реструктуирањето, приклучувајќи се кон банката од „Eurobank Ergasias“ дури во март, што го прави трет извршен директор за помалку од две години. Двајцата негови претходници се повлекоа по расправијата со „Paulson & Co.“ – еден од главните акционери на банката.

Акциите на „Piraeus“ поскапеле за 45% откако Мегалу ја презеде функцијата, што и дава на компанијата пазарна капитализација од околу 2,3 милијарди евра.

Во својот последен извештај за монетарната политика на централната банка на Грција ги идентификуваше лошите долгови како најголема пречка пред грчкиот банкарски систем и пошироката економија. Изложеноста кон надзорните заеми е од 104,8 милијарди евра кон крајот на 2016-та година, што претставува околу половина од сите кредити во билансот на банката, покажуваат податоците на Грчката централна банка.

Тоа сепак е подобрување во однос на 2015-та година, кога имаше сериозно протекување на депозитите поради загриженоста дека Грција може да излезе од еврозоната. Истекот беше суспендиран откако банките беа затворени за три недели, беа наметнати ограничувања на повлекување и испраќање на средства надвор од земјата, а Грција договори спасувачки заем за 86 милијарди евра – третиот од 2010-та година.

„Piraeus“ e „на пат“ да ги намали надзорните заеми – чие достасување е истече пред над 90 дена – до 19,1 милијарди евра до крајот на годината од 23 милијарди евра кон крајот на март, вели Мегалу. Договорот со единствениот механизам за надзор вклучува и обврска да ја намали изложеноста кон надзорните заеми со 2 милијарди евра до 31,3 милијарди евра до крајот на годината. Ова вклучува и реструктурирани кредити, кои најверојатно ќе се покажат лоши.

„Piraeus“ веќе го намали малку долгот, продавајќи ги проблематичните заеми за речиси половина милијарда евра во Србија, Романија и Бугарија во последните 18 месеци. Таа привлекла и 3 милиони евра од продажбата на 29 имоти во онлајн аукција.

Новиот закон кој им овозможува на банките да работат директно со должниците за реструктуирање на нивниот долг, би требало дополнително да се олесни времето, вели Мегалу. Досега кредиторите требаше да ги праќаат должниците, задоцнети со придонеси, на суд.

Новото управување создало одделна единица која ќе располага со повторното влегување во сопственост и продажбата на несакани средства. Банката се обидува да ја продаде филијалата на Балканот и деловите во „Hellenic Seaways“ и две грчки фарми за риба – „Selonda“ и „Nireus“.

„Нашата главна цел е да ја намалиме изложеноста кон банкарски имот во Грција и кон меѓународните банкарски подружници во Србија, Романија и Бугарија“, вели главниот извршен директор. „Ако постигнеме без удар врз капиталот, тоа ќе има позитивно влијание врз билансот рамнотежата“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Finnair се подготвува да ја заземе Азија

  Finnair се подготвува да ја заземе Азија

  „Finnair“ сака да ги зајакне летовите до Азија, кои се околу половина од целиот нејзин капацитет и цели да превезува до 20 милиони патници годишно…

 • Добрите резултати за вториот квартал ја поддржаа годишната прогноза на SAP

  Добрите резултати за вториот квартал ја поддржаа годишната прогноза на SAP

  Германската софтверска компанија „SAP“ најави програма за откуп на акции и ја зголеми годишната прогноза, благодарение на растот во второто фискално тримесечје. „SAP“ предвидува заеднички…

 • Казна од два милиона долари за „Ексон мобил“

  Казна од два милиона долари за „Ексон мобил“

  Министерството за финансии на САД одлучи да ја казни мултинационална компанија за нафта и гас „Ексон мобил“ со два милиона. „Ексон мобил“ е казнета бидејќи…

 • Вип отвори уште еден канал за комуникација со корисниците, разговори во живо преку Live chat

  Вип отвори уште еден канал за комуникација со корисниците, разговори во живо преку Live chat

  Следејќи ја својата заложба за целосен фокус кон корисниците, Вип воведува уште една новина и на своите корисници им овозможува сосема нов канал за комуникација–…

 • Unilever одговори на очекувањата со резултатите за кварталот

  Unilever одговори на очекувањата со резултатите за кварталот

  Британско-холандската компанија „Unilever“ го изострува својот фокус на профитабилност, така што ги зголемува цените и намалува трошоците во сите сфери – од летовите на вработените…

 • Electrolux ги зголеми прогнозите за раст во Северна Америка

  Electrolux ги зголеми прогнозите за раст во Северна Америка

  Најголемиот производител на апарати за домаќинство во Европа „Electrolux“ ја зголеми прогнозата за раст во Северна Америка, откако профитот ги надмина очекувањата, а продажбата на…

 • Зошто е важно да носите облека по мерка?

  Зошто е важно да носите облека по мерка?

  Изборот на облека по мерка е едно од основните правила на добриот стил, а стилот на облекување во голема мера влијае на мислењето кое другите…

 • Discovery и Scripps Networks водат преговори за спојување?

  Discovery и Scripps Networks водат преговори за спојување?

  Медиумските компании „Discovery Communications“ и „Scripps Networks Interactive“ водат преговори за спојување, ревизија на зделката од која се откажаа пред три години, соопшти „Ројтерс“, повикувајќи…

 • Reckitt Benckiser го продава прехранбениот бизнис за 4,2 милијарди долари

  Reckitt Benckiser го продава прехранбениот бизнис за 4,2 милијарди долари

  Американскиот производител на зачини „McCormick & Co.“ објави дека го купува прехранбениот бизнис на британскиот конгломерат за широка потрошувачка „Reckitt Benckiser Group“ за 4,2 милијарди…

 • Бизнисот со висока маржа на IBM не успеа да ја спаси од лошите резултати

  Бизнисот со висока маржа на IBM не успеа да ја спаси од лошите резултати

  Американската технолошка компанија IBM забележа помали од очекуваното приходи за кварталот, откако растот на нејзиниот бизнис со висока маржа, вклучувајќи ги облачните услуги и таквите…