Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 6,736.57 5.38%    BESK 11,970.93 5.66%    FERS 49,501.00 -1.33%    GRNT 792.81 3.17%    KMB 2,803.59 3.17%    MKSD 250.00 23.76%    MPT 29,891.18 1.48%    MTUR 4,000.00 0.25%    OHB 6,025.00 9.55%    OKTA 4,200.00 0%    PPIV 39,000.00 1.57%    RZIT 25.00 0%    RZLV 90.00 5.88%    RZUS 182.99 2.75%    SBT 1,822.00 2.94%    STB 889.92 0.02%    STIL 148.29 0.36%    TEL 250.00 0%    TETE 1,448.47 3.46%    TKVS 2,800.00 5.74%    TNB 12,759.93 6.25%    TPLF 1,737.36 -1.23%    TTK 799.80 0.02%    UNI 2,259.88 1.89%    VROS 14,000.00 514.04%    ZILU 158.00 2.6%    

Ослободете се од стресот со овие едноставни начини

Време: 12:42

Датум: јули 17, 2017

Категорија: КАРИЕРА

127109727354be77ecc7c1c283540418_w640

Без разлика колку се трудите, некогаш е просто невозможно да се избегне стресна ситуација на работа или дома. Следете ги овие совети за брзо и ефикасно да го повратите внатрешниот баланс…

Создадете посебен дневен ритуал

На сите нас ни е потребно да се ослободиме од собраниот стрес во текот на денот и да ја смириме напнатоста. За да не посетувате терапевти и да не посегнувате по лекови, изведете еден едноставен трик: запишете на хартија се што ве мачи или што ве прави нервозни, а потоа и зошто се чувствувате така како што се чувствувате. Кога ќе завршите со анализата – искинете ја хартијата на парчиња и фрлете ги во ѓубре. После ова ќе почувствувате големо олеснување.

120921085826-stress-free-life-story-top

Намерно не правете ништо

Се што ви е потребно е да седнете на некое удобно место, да ги затворите очите и да ги пуштите вашите негативни мисли да течат непречено. Набљудувајте ги како река, како пејзаж кој би го гледале додека патувате со воз, како превод кој го читате додека гледате филм или нешто друго… Важно е да не се воздржувате. А потоа зборовите и мислите нека почнат да бледеат, се додека не се смирите и вратите во реалноста.

Отстранете ја негативноста со поставување на цели

Испланирајте кога во текот на неделата ќе издвоите време само за себе и ќе уживате во активности кои ве прават среќни или можеби некои кои ви претставуваат предизвик – почнете да учите странски јазик, подгответе некое ново јадење, прочитајте книга, излезете на прошетка или на кафе со драг пријател… Запишете ги сите планови прво на хартија, а потоа во роковникот или планерот и радувајте им се во текот на работното време или насочете го своето внимание на нив во најкритичните моменти.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Успехoт на работа го гарантираат овие три особини

  Успехoт на работа го гарантираат овие три особини

  Ако сте меѓу овие типови на вработени, на добар пат сте да ги остварите вашите соништа. А ако не сте, што чекате? Решение за секој…

 • Поради овие причини вреди да дадете отказ

  Поради овие причини вреди да дадете отказ

  Во денешно време тешко се доаѓа до работа, па така оние кои имаат работа не се откажуваат од неа се додека не најдат нешто подобро.…

 • Работете ефикасно, а не напорно

  Работете ефикасно, а не напорно

  Ако мислите дека со тоа што канцеларијата ја сметате за „втор дом“ и постојано во буквална смисла прегорувате од работа ќе имате поголем успех, тоа…

 • Зголемете ја продуктивноста во текот на денот за само една минута

  Зголемете ја продуктивноста во текот на денот за само една минута

  За оние кои не се ранобудници, мислата да бидат вредни во текот на утрото делува одбивно. Но постои рутина од само една минута да го…

 • Еве неколку решениja доколку ја мразите својата работа

  Еве неколку решениja доколку ја мразите својата работа

  Секој кој работи доаѓа до момент кога повеќе не може понатаму. Едноставно сакате промена, а до нова работа не е лесно да се дојде, па…

 • Овие четири работи може да му наштетат на вашиот бизнис!

  Овие четири работи може да му наштетат на вашиот бизнис!

  Пред да се најдете во проблеми, добро е да знаете кои работи го уништуваат секој бизнис, без оглед на тоа во која земја или во…

 • Четири работи кои често забораваме да ги направиме кога одиме на одмор

  Четири работи кои често забораваме да ги направиме кога одиме на одмор

  Со нетрпение го чекаме летниот годишен одмор. По напорна работа во текот на годината, време е за заслужен летен одмор на море, за дружење со…

 • Врз здравјето на жените лошо влијае работата со премногу мажи

  Врз здравјето на жените лошо влијае работата со премногу мажи

  Жените кои работат на работно место во кое доминираат мажите се потценети, но новите истражувања од Универзитетот Индијана покажуваат дека жените кои се опкружени со…

 • Неколку начини да бидете забележани на работното место

  Неколку начини да бидете забележани на работното место

  Понекогаш не е доволно само да доаѓате на работа и да ги обавувате секојдневните задачи. Доколку сакате да преземете некои интересни проекти или се надевате…

 • Имате проблем со неодлучност? Како да го надминете тоа?

  Имате проблем со неодлучност? Како да го надминете тоа?

  Неодлучноста е проблем на многумина. Вежно е да сфатите дека иако тешко и бавно носите одлуки, решението сепак постои: не размислувајте со „да-не“, туку бидете…