Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 6,736.57 5.38%    BESK 11,970.93 5.66%    FERS 49,501.00 -1.33%    GRNT 792.81 3.17%    KMB 2,803.59 3.17%    MKSD 250.00 23.76%    MPT 29,891.18 1.48%    MTUR 4,000.00 0.25%    OHB 6,025.00 9.55%    OKTA 4,200.00 0%    PPIV 39,000.00 1.57%    RZIT 25.00 0%    RZLV 90.00 5.88%    RZUS 182.99 2.75%    SBT 1,822.00 2.94%    STB 889.92 0.02%    STIL 148.29 0.36%    TEL 250.00 0%    TETE 1,448.47 3.46%    TKVS 2,800.00 5.74%    TNB 12,759.93 6.25%    TPLF 1,737.36 -1.23%    TTK 799.80 0.02%    UNI 2,259.88 1.89%    VROS 14,000.00 514.04%    ZILU 158.00 2.6%    

Стравувате дека роботите ќе ви ја земат работата? Подгответе се за нова!

Време: 11:38

Датум: јули 15, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Трката за создавање на технологија за роботи и вештачка интелигенција, која ќе го промени начинот на кој работиме и живееме, доминира во безброј индустрии, пишува „CNBC“.

Но хаосот и напредокот кој овие револуционерни технологии го носат, ќе влијаат на големи делови од економијата: работните места, банкарскиот систем, транспортната индустрија. Сето ова ги предизвикува познатите стравови.

Пред извесно време претседателот на „Alibaba“, Џек Ма ја предупреди јавноста дека можат да очекуваат децении исполнети со проблеми, благодарение на новите технологии.

Главниот извршен директор на „Tesla“ и „SpaceX“, Илон Муск тврди дека луѓето треба да се „спојат“ со машините, за да се добие нешто како киборг. Само така човекот ќе може да биде адекватен на сè што претстои.

Но свртувајќи го грбот на лудите предвидувања за иднината, еден извршен директор смета дека има одговор на едно од најголемите прашања денес: дали роботите ќе ни ги земат работните места.

Извршниот директор на „VaynerMedia“, Гери Вајнерчук коментира дека оние кои работат на места на кои можат да бидат заменети од роботи, треба да почнат да учат на нешто ново во дигиталниот свет.

„Роботите, кои земаат работни места, се проблем за луѓето кои работат работи кои роботите можат да ги превземат. Луѓето секогаш ќе губат работа“, вели тој.

Според него, тој „не се чувствува лошо“ за луѓе како камионџиите, кои не прават сериозни чекори за да се прилагодат.

„Возачите знаат повеќе од 20 години дека има голема шанса камионите да почнат да возат сами. Овие луѓе можат по четири часа на ден да се обучуваат во други работи“, коментира експертот.

Според него, ако одлучат да ја „закопаат главата во песок“, ќе се во губитничка позиција.

Извршниот директор зборува не само за менување на пазар од гледна точка на вработеноста, но за она што ќе донесат роботите како целина.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Бектеши – Ромео: Самитот во Трст е добар исчекор во економското поврзување на земјите од Западен Балкан

  Бектеши – Ромео: Самитот во Трст е добар исчекор во економското поврзување на земјите од Западен Балкан

  Министерот за економија Крешник Бектеши денеска се сретна со амбасадорот на Република Италија, Карло Ромео. Министерот Бектеши истакна дека Италија е важен трговски партнер на…

 • Турција стави 700 германски компании на црната листа

  Турција стави 700 германски компании на црната листа

  Турција им доставила на германските власти список со над 680 компании осомничени за поддршка на тероризам, јавија западни медиуми повикувајќи се на извор во службите…

 • Јужна Кореја се подготвува да стане трговски центар за нафта и гас во Северна Азија

  Јужна Кореја се подготвува да стане трговски центар за нафта и гас во Северна Азија

  Јужна Кореја подготвува олеснувања за правилата за терминали за складирање на гас, кои ќе и помогнат да се претвори во најважниот трговски центар за гас…

 • Aмериканците кои живеат под кирија се на највисоко ниво во последните 50 години

  Aмериканците кои живеат под кирија се на највисоко ниво во последните 50 години

  Десет години по кризата во станбениот пазар во САД, некои работи се влошени, наместо да се подобруваат, пишува „MarketWatch“. Денес бројот на американските домаќинства кои…

 • Битката за зачувување на нуклеарениот отпад во Европа

  Битката за зачувување на нуклеарениот отпад во Европа

  Шест децении по изградбата на првите нуклеарни централи сеуште ниту една држава во светот нема постојано складиште за радиоактивен отпад. Ова го пишува во анализа…

 • Стартуваше реконструкцијата на улицата „Втора македонска бригада“

  Стартуваше реконструкцијата на улицата „Втора македонска бригада“

  Денеска започнаа градежните работи за реконструкција на улицата „Втора македонска бригада“ која ги поврзува општините Чаир и Бутел. „Ќе се реконструира  коловозот на оваа улица…

 • Хрватскиот јавен долг достигна рекордни 40 милијарди евра

  Хрватскиот јавен долг достигна рекордни 40 милијарди евра

  На крајот на првиот квартал од оваа година хрватскиот јавен долг достигна рекордни 40 милијарди евра, или 86,4 отсто од бруто домашниот производ , со…

 • Просечната месечна нето-плата во мај 2017 изнесува 22.889 денари

  Просечната месечна нето-плата во мај 2017 изнесува 22.889 денари

  Според податоците на Државниот завод за статистика, просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во мај 2017, изнесува 22 889 денари. Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен,…

 • АД ЕЛЕМ: Немаме скриени и заостанати долгови кон стопанството

  АД ЕЛЕМ: Немаме скриени и заостанати долгови кон стопанството

  “АД ЕЛЕМ нема скриени, ниту заостанати долгови  кон стопанството, односно кон економските субјекти со кои има воспоставено деловни односи”, реагира компанијата во врска со податоците…

 • Со колекторот во Охрид ќе управува Владата

  Со колекторот во Охрид ќе управува Владата

  Премиерот Зоран Заев вчера доцна попладне имал одделни повеќечасовни средби со в.д. градоначалникот на Општина Струга, Мустафа Забзуни и со градоначалникот на Општина Охрид, Никола…