Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 6,736.57 5.38%    BESK 11,970.93 5.66%    FERS 49,501.00 -1.33%    GRNT 792.81 3.17%    KMB 2,803.59 3.17%    MKSD 250.00 23.76%    MPT 29,891.18 1.48%    MTUR 4,000.00 0.25%    OHB 6,025.00 9.55%    OKTA 4,200.00 0%    PPIV 39,000.00 1.57%    RZIT 25.00 0%    RZLV 90.00 5.88%    RZUS 182.99 2.75%    SBT 1,822.00 2.94%    STB 889.92 0.02%    STIL 148.29 0.36%    TEL 250.00 0%    TETE 1,448.47 3.46%    TKVS 2,800.00 5.74%    TNB 12,759.93 6.25%    TPLF 1,737.36 -1.23%    TTK 799.80 0.02%    UNI 2,259.88 1.89%    VROS 14,000.00 514.04%    ZILU 158.00 2.6%    

Hyundai го покажа конкурентот на VW Golf GTI (фото+видео)

Време: 11:06

Датум: јули 15, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

Компанијата „Hyundai“ официјално ја претстави спортската верзија на хечбекот „i30“, која добила додаток „N“ кон името. Тоа е првиот автомобил од новиот „N“-спектар, под која ќе се нудат „надуени“ модели на корејскиот производител.

Возилото е опремено со 2,0-литарски бензиски турбомотор „T-GDI“ со директно вбризгување на горивото. Агрегатот ќе развива 250 КС, но при додавање на понудата како изборен пакет – „Performance Pack“ моќноста расте до 275 КС. И во двата случаја вртежниот момент е 352 Nm.

Моторот на „Hyundai i30 N“ се комбинира со 6-брзински мануелен менувач, а оваа комбинација овозможува забрзување од 0 до 100 км/ч за 6,2 секунди и развивање на максимална брзина од 250 км/ч. Погонот е на предните тркала.

Во опремата на хечбекот влегуваат активна суспензија, диференцијал со зголемено триење и електронско управување, активен издувен систем, „лаунч-контрол“ за брз старт од место и систем за стабилизација, кој може да се исклучува од возачот.

Автомобилот располага и со систем за измена на режимите на работа на електрониката со 4 фиксни варијанти – „Eco“, „Normal“, „Sport“ и „N“, како и со еден, кој може да се програмира индивидуално – „N Custom“. Во последниот случај возачот има можност да ги смени поставките на суспензијата, на управувањето, на системот за стабилизација и на диференцијалот. Самите режими се менуваат со копчиња на воланот.

Развој на моделот е дело на поранешниот главен инженер на единицата „BMW M GmbH“, Алберт Бирман, кој се приклучи на „Hyundai“ во 2014-та година. За време на тестовите возилото мина повеќе од 10.000 км на патеката „Нирбургринг“, каде Корејците имаат свој истражувачки центар.

Од компанијата-произвозител го одредуваат „Hyundai i30 N“ како директен конкурент на „Volkswagen GTI“ и „Peugeot 308 GТi“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Opel покажува „мускули“ со Insignia GSi (фото+видео)

  Opel покажува „мускули“ со Insignia GSi (фото+видео)

  Германската марка „Opel“ откри „надуена“ верзија на новата генерација на предводникот „Insignia“. Автомобилот го добил додатокот „GSi“ кон своето име, а неговата официјална премиера ќе…

 • Ќе има ли BMW M3 CS?

  Ќе има ли BMW M3 CS?

  При промоцијата на „BMW M4 CS“ претходно во оваа година, од баварската компанија ветија дека ќе има уште „М“-модели кои ќе ја добијат ознаката „CS“.…

 • Skoda продолжува да ги соборува сопствените рекорди

  Skoda продолжува да ги соборува сопствените рекорди

  Чешкиот производител „Skoda“ продолжува да ги подобрува резлутатите на светските пазари. За првото полугодие од 2017-та година компанијата продаде 585.000 нови автомобили, што е за…

 • Новиот Nissan Leaf ќе се управува само со еден педал (видео)

  Новиот Nissan Leaf ќе се управува само со еден педал (видео)

  Втората генерација на „Nissan Leaf“, што ќе биде претставена оваа есен, ќе го добие системот „е-Pedal“. Благодарение на него околу 90% од управливоста на возилото…

 • Вториот модел на Alpine ќе биде готов во 2019-та година

  Вториот модел на Alpine ќе биде готов во 2019-та година

  Сестринската фирма на францускиот производител „Renault“ – „Alpine“, веќе работи на својот втор модел. Ова ќе биде „SUV“, кој ќе се појави на пазарот во…

 • Пристигна новиот Amarok во Порше Македонија

  Пристигна новиот Amarok во Порше Македонија

  Новиот Amarok ја доживеа својата премиера во Hannover. Втората фаза на V6 моторот, е исто така за прв пат промовирана во седиштето на производителот. Многу…

 • Mercedes го претстави својот прв сериски пикап (фото+видео)

  Mercedes го претстави својот прв сериски пикап (фото+видео)

  Компанијата „Mercedes-Benz“ официјално го претстави првиот сериски пикап во историјата, а тој се нарекува „X-Class“. Моделот, чија концептуална верзија дебитираше уште во есента 2016-та година,…

 • Hyundai си постави за цел да стане №1 во Европа

  Hyundai си постави за цел да стане №1 во Европа

  Корејската компанија „Hyundai Motor Company“ си постави за цел да стане најпродаван производител на автомобили во 2021-ва година, соопштија пред медиумите претставници на брендот за…

 • Audi Sport ќе прави електричен SUV

  Audi Sport ќе прави електричен SUV

  „Audi Sport“ планира да претстави спортски електричен автомобил меѓу 2020-та и 2025-та година, а се претпоставува дека станува збор за „SUV“ модел. Главниот извршен директор…

 • Шпански суперхибрид со 1000 КС (фото+видео)

  Шпански суперхибрид со 1000 КС (фото+видео)

  Шпанската компанија „DSD Design & Motorsport“ претстави прототип на хиперавтомобилот наречен „Boreas“. Техничките детали за возилото не беа обелоденети, но се тврди дека тој располага…