Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 6,736.57 5.38%    BESK 11,970.93 5.66%    FERS 49,501.00 -1.33%    GRNT 792.81 3.17%    KMB 2,803.59 3.17%    MKSD 250.00 23.76%    MPT 29,891.18 1.48%    MTUR 4,000.00 0.25%    OHB 6,025.00 9.55%    OKTA 4,200.00 0%    PPIV 39,000.00 1.57%    RZIT 25.00 0%    RZLV 90.00 5.88%    RZUS 182.99 2.75%    SBT 1,822.00 2.94%    STB 889.92 0.02%    STIL 148.29 0.36%    TEL 250.00 0%    TETE 1,448.47 3.46%    TKVS 2,800.00 5.74%    TNB 12,759.93 6.25%    TPLF 1,737.36 -1.23%    TTK 799.80 0.02%    UNI 2,259.88 1.89%    VROS 14,000.00 514.04%    ZILU 158.00 2.6%    

Citigroup ги надмина очекувањата со приходи од 17,9 милијарди долари

Време: 16:28

Датум: јули 14, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Американската банка „Citigroup“ ги надмина очекувањата на „Wall Street“ со раст и на приходите, и на добивката по акција за вториот квартал.

Објавувајќи „широко базиран последователен раст на кредитите во различни региони и производи“, „Citi“ наведува дека нејзините приходи растат со 2% до 17,9 милијарди долари.

Нето добивката падна за 3% до 3,87 милијарди долари, но останува во согласност со предвидувањата, а неодамнешниот откуп на акции го зголемува профитот на акција со 3% до 1,28 долари.

Огромниот бизнис на „Citi“ за трговија со фиксен принос ги издржа стравувањата за стрмен пад, бидејќи приходите на банката по оваа ставка се намалува за едвај со 6%. Тоа е доста подобро во споредба со повеќето конкуренти, вклучувајќи го „JPMorgan Chase“. Приходите од трговијата со акции се со 11% надолу.

Овие падови се компензираат од раст на други бизниси, вклучувајќи ги комерцијалните решенија и приватното банкарство.

Акциите на „Citi“ се претстави добро откако банката успешно помина низ стрес тестовите на Федералните резерви во јуни, освојувајќи го одобрувањето на планот за враќање на 18,9 милијарди долари кон инвеститорите во оваа година преку повисоки дивиденди и откуп.

Доверителот изјави дека е генериран регулаторен капитал за 4,7 милијарди долари и вратил 2,2 милијарди долари на акционерите во вториот квартал. Ветувањето за враќање за огромен капитал ги поддржа акциите кои се претставуваат најдобро во однос на другите големи американски банки од почетокот на оваа година.

Во позадината на зголемените стравувања околу зголемен стечај по кредитите во некои сфери на финансискиот систем нето кредитните загуби на „Citi“ се зголемуваат со 6% до 1,7 милијарди долари.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Finnair се подготвува да ја заземе Азија

  Finnair се подготвува да ја заземе Азија

  „Finnair“ сака да ги зајакне летовите до Азија, кои се околу половина од целиот нејзин капацитет и цели да превезува до 20 милиони патници годишно…

 • Добрите резултати за вториот квартал ја поддржаа годишната прогноза на SAP

  Добрите резултати за вториот квартал ја поддржаа годишната прогноза на SAP

  Германската софтверска компанија „SAP“ најави програма за откуп на акции и ја зголеми годишната прогноза, благодарение на растот во второто фискално тримесечје. „SAP“ предвидува заеднички…

 • Казна од два милиона долари за „Ексон мобил“

  Казна од два милиона долари за „Ексон мобил“

  Министерството за финансии на САД одлучи да ја казни мултинационална компанија за нафта и гас „Ексон мобил“ со два милиона. „Ексон мобил“ е казнета бидејќи…

 • Вип отвори уште еден канал за комуникација со корисниците, разговори во живо преку Live chat

  Вип отвори уште еден канал за комуникација со корисниците, разговори во живо преку Live chat

  Следејќи ја својата заложба за целосен фокус кон корисниците, Вип воведува уште една новина и на своите корисници им овозможува сосема нов канал за комуникација–…

 • Unilever одговори на очекувањата со резултатите за кварталот

  Unilever одговори на очекувањата со резултатите за кварталот

  Британско-холандската компанија „Unilever“ го изострува својот фокус на профитабилност, така што ги зголемува цените и намалува трошоците во сите сфери – од летовите на вработените…

 • Electrolux ги зголеми прогнозите за раст во Северна Америка

  Electrolux ги зголеми прогнозите за раст во Северна Америка

  Најголемиот производител на апарати за домаќинство во Европа „Electrolux“ ја зголеми прогнозата за раст во Северна Америка, откако профитот ги надмина очекувањата, а продажбата на…

 • Зошто е важно да носите облека по мерка?

  Зошто е важно да носите облека по мерка?

  Изборот на облека по мерка е едно од основните правила на добриот стил, а стилот на облекување во голема мера влијае на мислењето кое другите…

 • Discovery и Scripps Networks водат преговори за спојување?

  Discovery и Scripps Networks водат преговори за спојување?

  Медиумските компании „Discovery Communications“ и „Scripps Networks Interactive“ водат преговори за спојување, ревизија на зделката од која се откажаа пред три години, соопшти „Ројтерс“, повикувајќи…

 • Reckitt Benckiser го продава прехранбениот бизнис за 4,2 милијарди долари

  Reckitt Benckiser го продава прехранбениот бизнис за 4,2 милијарди долари

  Американскиот производител на зачини „McCormick & Co.“ објави дека го купува прехранбениот бизнис на британскиот конгломерат за широка потрошувачка „Reckitt Benckiser Group“ за 4,2 милијарди…

 • Бизнисот со висока маржа на IBM не успеа да ја спаси од лошите резултати

  Бизнисот со висока маржа на IBM не успеа да ја спаси од лошите резултати

  Американската технолошка компанија IBM забележа помали од очекуваното приходи за кварталот, откако растот на нејзиниот бизнис со висока маржа, вклучувајќи ги облачните услуги и таквите…