Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 6,736.57 5.38%    BESK 11,970.93 5.66%    FERS 49,501.00 -1.33%    GRNT 792.81 3.17%    KMB 2,803.59 3.17%    MKSD 250.00 23.76%    MPT 29,891.18 1.48%    MTUR 4,000.00 0.25%    OHB 6,025.00 9.55%    OKTA 4,200.00 0%    PPIV 39,000.00 1.57%    RZIT 25.00 0%    RZLV 90.00 5.88%    RZUS 182.99 2.75%    SBT 1,822.00 2.94%    STB 889.92 0.02%    STIL 148.29 0.36%    TEL 250.00 0%    TETE 1,448.47 3.46%    TKVS 2,800.00 5.74%    TNB 12,759.93 6.25%    TPLF 1,737.36 -1.23%    TTK 799.80 0.02%    UNI 2,259.88 1.89%    VROS 14,000.00 514.04%    ZILU 158.00 2.6%    

Велика Британија призна писмено дека ќе мора да плати за Brexit

Време: 16:04

Датум: јули 14, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Велика Британија за прв пат призна во писмен документ дека ќе мора да плати финансиски средства на Европската унија при излегувањето од блокот, обидувајќи се да го смири спорот над т.н. сметка за „Brexit“, коментира „Bloomberg“.

„Владата јасно покажа дека ќе работи заедно со ЕУ, за да утврдиме праведно решавање на правата и обврските на Велика Британија како земја членка која излегува“, рече заменик-министерот за „Brexit“, Џојс Анелеј, член на Домот на лордовите, кој во четвртокот во писмена изјава пред парламентот во која експлицитно се зборува за „финансискиот договор“ со ЕУ. „Владата признава дека Велика Британија има обврски кон ЕУ, и ЕУ кон Велика Британија, кои ќе останат по повлекувањето на Велика Британија – и тие треба да бидат решени“.

Т.н. сметка за излегување на Велика Британија стана едно од најконтроверзните прашања во преговорите за „Brexit“, а според медиумите износот може да достигне 100 милијарди евра. Премиерот Тереза ​​Меј треба да постигне согласност со своите колеги од ЕУ за плаќањето, бидејќи тоа е една од трите сфери, заедно со правата на граѓаните и границата со Ирска, на кои ЕУ бара „доволен напредок“, пред да започнат преговори за идната врска на Велика Британија со блокот.

Изјавата на Анелеј се сложуваа со воинствен тон на министерот за надворешни работи, Борис Џонсон од пред само два дена. Одговарајќи на прашања пред парламентот, тој се согласи со евроскептик од Филип Холобоун кој предложи министерот за надворешни работи „јасно да покаже на ЕУ дека ако тој (сојузот) сака и еден денар повеќе“ од Велика Британија како дел зделката за „Brexit“, ЕУ „може да си ја гледа работата“. Џонсон одговори дека „сумите кои сум ги видел и сакаат од оваа земја ми изгледаат изнудвачки и сметам дека“ да си ја гледаат работата „е апсолутно соодветен израз“.

Премиерот на Луксембург Ксавиер Бетел изјави на 29-и април дека сумата ќе биде 40 или 60 милијарди евра. Иако медиумите претпоставуваат повисока сума, главниот преговарач на ЕУ Мишел Барние не објави јавно конкретна бројка.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Бектеши – Ромео: Самитот во Трст е добар исчекор во економското поврзување на земјите од Западен Балкан

  Бектеши – Ромео: Самитот во Трст е добар исчекор во економското поврзување на земјите од Западен Балкан

  Министерот за економија Крешник Бектеши денеска се сретна со амбасадорот на Република Италија, Карло Ромео. Министерот Бектеши истакна дека Италија е важен трговски партнер на…

 • Турција стави 700 германски компании на црната листа

  Турција стави 700 германски компании на црната листа

  Турција им доставила на германските власти список со над 680 компании осомничени за поддршка на тероризам, јавија западни медиуми повикувајќи се на извор во службите…

 • Јужна Кореја се подготвува да стане трговски центар за нафта и гас во Северна Азија

  Јужна Кореја се подготвува да стане трговски центар за нафта и гас во Северна Азија

  Јужна Кореја подготвува олеснувања за правилата за терминали за складирање на гас, кои ќе и помогнат да се претвори во најважниот трговски центар за гас…

 • Aмериканците кои живеат под кирија се на највисоко ниво во последните 50 години

  Aмериканците кои живеат под кирија се на највисоко ниво во последните 50 години

  Десет години по кризата во станбениот пазар во САД, некои работи се влошени, наместо да се подобруваат, пишува „MarketWatch“. Денес бројот на американските домаќинства кои…

 • Битката за зачувување на нуклеарениот отпад во Европа

  Битката за зачувување на нуклеарениот отпад во Европа

  Шест децении по изградбата на првите нуклеарни централи сеуште ниту една држава во светот нема постојано складиште за радиоактивен отпад. Ова го пишува во анализа…

 • Стартуваше реконструкцијата на улицата „Втора македонска бригада“

  Стартуваше реконструкцијата на улицата „Втора македонска бригада“

  Денеска започнаа градежните работи за реконструкција на улицата „Втора македонска бригада“ која ги поврзува општините Чаир и Бутел. „Ќе се реконструира  коловозот на оваа улица…

 • Хрватскиот јавен долг достигна рекордни 40 милијарди евра

  Хрватскиот јавен долг достигна рекордни 40 милијарди евра

  На крајот на првиот квартал од оваа година хрватскиот јавен долг достигна рекордни 40 милијарди евра, или 86,4 отсто од бруто домашниот производ , со…

 • Просечната месечна нето-плата во мај 2017 изнесува 22.889 денари

  Просечната месечна нето-плата во мај 2017 изнесува 22.889 денари

  Според податоците на Државниот завод за статистика, просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во мај 2017, изнесува 22 889 денари. Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен,…

 • АД ЕЛЕМ: Немаме скриени и заостанати долгови кон стопанството

  АД ЕЛЕМ: Немаме скриени и заостанати долгови кон стопанството

  “АД ЕЛЕМ нема скриени, ниту заостанати долгови  кон стопанството, односно кон економските субјекти со кои има воспоставено деловни односи”, реагира компанијата во врска со податоците…

 • Со колекторот во Охрид ќе управува Владата

  Со колекторот во Охрид ќе управува Владата

  Премиерот Зоран Заев вчера доцна попладне имал одделни повеќечасовни средби со в.д. градоначалникот на Општина Струга, Мустафа Забзуни и со градоначалникот на Општина Охрид, Никола…