Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,750.00 -0.67%    BESK 10,071.76 -1.98%    CEVI 1,099.00 -3.93%    GRNT 809.72 -0.03%    KMB 3,356.57 -0.98%    MTUR 4,300.00 2.38%    RMDEN16 94.90 0%    RZLV 51.00 2%    STB 940.49 -0.04%    STBP 601.00 0.17%    STIL 138.00 -0.74%    TEL 295.44 -1.52%    TETE 2,299.47 0.56%    TKVS 3,100.00 -0.32%    TPLF 1,699.87 3.03%    TTK 953.00 0.63%    UNI 2,050.00 0%    

Зелка – одлична за тенот и за намалување на килограмите

Време: 14:19

Датум: јули 14, 2017

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Овој популарен зеленчук е богат со хранливи материи кои вашиот тен ќе го направат блескав, а вашите диети поефикасни.

Една од најголемите забелешки за зелката е тоа што таа создава надуеност, меѓутоа главната причина за тоа е начинот на кој се приготвува. Зелката при готвењето губи и многу лековити својства, па затоа се препорачува да се консумира во сирова форма или евентуално зготвена на пареа.

Нејзината голема предност е ниското ниво на калории – една шола со исецкана зелка има само 22 калории. Затоа не не чуди популарноста на таканаречената зелка-диета која наводно дава одлични резултати. Велат дека просечно од неа можат да се изгубат 7 килограми неделно. Во тој период секој ден се јаде супа од зелка. Освен што помага во согорувањето на калории, оваа диета го чисти организмот од маснотии и токсини, а покрај губењето на килограмите не се чувствува замор или недостаток на енергија.

Ако пак имате проблеми со тенот, акни, лишаи или некои други видови на егзема, нив можете да ги ублажите со облоги од листовите или со лонсион кој содржи сок од свежа зелка. Примената на зелката во козметиката се темели на истиот принцип според кој зелката лековито делува на слузокожата на органите за варење.

За поубава кожа на лицето, но и телото потребно е дневно да испиете 250 мл вода во која се варела зелката. На ситно ренде изренданата зелка исто така може да ви послужи и како маска за лице која го поттикнува зараснувањето на раничките по чистењето на лицето и акните. Одлична маска за лице е да изрендате ситно зелка и да ја ставите на вашето лице да отстои околу 30 минути. Уживајте во благодетите на овој зеленчук….

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Канцерогена намирница – Исфрлете ја од вашето мени

  Канцерогена намирница – Исфрлете ја од вашето мени

  Вкусна, но сепак штетна за човековиот организам… Конзервирани домати Внатрешноста на амбалажата на повеќето конзервирани намирници содржи бисфенол-А (BPA) хемикалија која се однесува како естроген…

 • Билка која може да ги искорени овие четири смртоносни болести

  Билка која може да ги искорени овие четири смртоносни болести

  Оваа билка ја уништува желбата за никотин и истовремено ја намалува телесната тежина… Најсилните убијци на човечкиот род во денешницата се срцевите болести, дијабетесот, прекумерната…

 • 8 намирници кои ќе ве заситат на подолго време

  8 намирници кои ќе ве заситат на подолго време

  Овие намирници имаат нискокалорична вредност, но сепак ќе направат да бидете сити и да не гладувате. Доколку сакате да се вратите во форма пред летото,…

 • Научниците од Харвард одлучни – Ова е најдобрата исхрана

  Научниците од Харвард одлучни – Ова е најдобрата исхрана

  Ако сакате да ослабите многу поважно е што јадете отколку колку вежбате. Научниците велат дека најдобрата исхрана е онаа со најмалку јаглени хидрати. Имено, научниците…

 • Чај за слабеење од три состојки: Првите позитивни резултати очекувајте ги по 24 часа

  Чај за слабеење од три состојки: Првите позитивни резултати очекувајте ги по 24 часа

  Благодарение на комбинацијата од делотворни состојки, овој напиток дава јасно видливи резултати веќе за седум дена. Вашиот струк ќе биде потенок и до 8 сантиметри.…

 • Коктел за најдобар почеток на денот

  Коктел за најдобар почеток на денот

  Со овој напиток богат со различни нутриенти ќе го започнете денот на моќен начин. Освен што делуваат антивоспалително, куркумата и биберот во комбинација го активираат…

 • Солта помага против инфекциите

  Солта помага против инфекциите

  Солта, озлогласена по своето влијание врз здравјето, помага во борбата против инфекциите, покажа новото истражување, чии резултати се објавени во списанието Cell Metabolism. Внесувањето повеќе…

 • Колку лук дневно треба да јадете за да ја спречите појавата на опасни тумори

  Колку лук дневно треба да јадете за да ја спречите појавата на опасни тумори

  Докажано е дека белиот лук претставува неверојатна превенција од ракот и ширењето на тумори, а еве и колку лук е потребно да јадете за неговото…

 • Најдобриот сојузник во диетите кој воедно го чува и вашето здравје

  Најдобриот сојузник во диетите кој воедно го чува и вашето здравје

  Јогуртот содржи протеини кои ја зголемуваат силата и калциум кој ги зајакнува коските. Чашка јогурт дневно ве држи подалеку од докторите, но тој има и…

 • По напорниот тренинг вратете си ја енергијата со овој вкусен домашен детокс шејк

  По напорниот тренинг вратете си ја енергијата со овој вкусен домашен детокс шејк

  Направете го овој моќен напиток и ослободете се од токисните… Прочитајте како да направите детокс напиток на база на бадемово млеко кој лесно се вари…