Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,350.00 1.64%    GRNT 783.48 -3.09%    KJUBI 1,400.00 0%    KMB 2,664.47 -1.21%    MPT 26,344.44 0.14%    MTUR 4,250.00 0.62%    OKTA 2,750.00 8.7%    TEL 271.93 -0.03%    TETE 1,800.00 -7.12%    TNB 13,472.07 -0.21%    TPLF 1,583.40 -1.36%    TRPS 1,500.00 0%    TTK 810.00 0.78%    

Важни нешта кои можете да ги забележите кај секој голем лидер

Време: 13:24

Датум: јули 14, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Ако подобро размислите за специфичното однесување кое ги карактеризира големите лидери, ќе сфатите дека не постои единствен модел. Сепак, можат да се издвојат некои основни црти кои се однесуваат на секој голем лидер.

1. Знаат, без двоумење, дека нивните чувства произлегуваат од тоа како мислат, а не од тоа како се чувствуваат

Која била главната причина што Мартин Лутер Кинг бил еден од најголемите лидери на сите времиња? Знаел дека неговите чувства поттикнуваат од длабочината на неговата душа. Големите лидери во себе бараат објаснувања. Тоа им овозможува појасно да ги согледаат работите, што е навистина потребно доколку сакате да ги мотивирате другите околу вас.

2. Не ги осудуваат другите

Правилото е едноставно: кога и судите на некоја друга личност, вие повеќе говорите за себе отколку за тоа лице.

Големите лидери знаат дека, кога мислите им се помешани, кога се несигурни или вознемирени, дека тогаш не се способни да донесат големи заклучоци.

3. Ги поттикнува инспирацијата, а не очајот

Без оглед колку некој се труди, ако не ја разбере суштината на чувствата, многу често во одредена акција ќе предизвика очај, а тоа значи дека ќе западне во ситуација во која работите ги гледа искривено. Во лидерството најважно е да имате инспирација, кога се чувствувате слободно и непотиснато.

4. Единствени се

Не вреди да ги копирате другите. Големите лидери реагираат спонтано и природно, а тоа не може да се имитира.

5. Свесни се дека зборовите не се важни, туку состојбата на умот

Знаат многу добро дека не е важно она што е кажано, туку состојбата на умот и свеста со кои се говори.

Нивните зборови се ехо на она што го чувствуваат, а позитивните чувства поттикнуваат од позитивната состојба на умот.

6. Патуваат до целта

Големите лидери сфаќаат дека постигнувањето на целите не значи и достигнување на среќа или дека повеќе вредат поради тоа. Наместо тоа, тие повеќе уживаат во патот кон остварување на целта, отколку во самата цел.

7. Го сакаат својот ближен

Сакајте ги другите, и сакајте наместо нив. Според нив, способноста да сакаме значи дека имаме чисто срце и ум.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Непријатни нешта со кои се соочува секој претприемач

  Непријатни нешта со кои се соочува секој претприемач

  Освен што претприемништвото подразбира многу работење, донесување на одлуки и одговорност, постојат уште неколку предизвици со кои секој претприемач треба да се справи… Да бидете…

 • Сакате да изградите личен бренд? Како?

  Сакате да изградите личен бренд? Како?

  Личниот бренд на многу начини е синоним за вашиот углед и се однесува на она како ве гледаат другите луѓе. Дали сте генијалец? Може ли…

 • Грешки во инвестирањето кои треба да ги избегнете

  Грешки во инвестирањето кои треба да ги избегнете

  Креирањето на портфолио кое ќе ви ја донесе посакуваната добивка, бара многу определувања на квалитетни инвестициски политики. Во таа работа, за жал, грешките се многу…

 • Што советуваат жените менаџери?

  Што советуваат жените менаџери?

  Во денешно време не е лесно да се дојде до главната позиција во компанијата, особено ако сте жена. Меѓутоа, иако мал број на жени денес…

 • Што треба да избегнувате кога давате подарок на странски бизнис партнер

  Што треба да избегнувате кога давате подарок на странски бизнис партнер

  Размената на подароци е составен дел од деловната комуникација. Меѓутоа, овој сегмент има свои правила, а особена претпазливост се препорачува доколку се работи за странски…

 • Како во само неколку чекори да се поврзете со луѓето

  Како во само неколку чекори да се поврзете со луѓето

  Бизнисот може да биде тежок и напорен, но не значи дека секогаш мора да биде така. Со воспоставувањето и одржувањето на контакт со луѓето, можете…

 • „Разубавувањето“ на биографијата како пречка на патот за пронаоѓање работа

  „Разубавувањето“ на биографијата како пречка на патот за пронаоѓање работа

  Да го измамите работодавецот кој ви нуди работа е можно, барем во првиот круг на елиминација. Тоа, меѓу остантото, го покажа и познатиот пример со…

 • Како да се опоравите од отказот?

  Како да се опоравите од отказот?

  Да добиете отказ е една од најлошите работи кои можат да ви се случат во вашата кариера. Можеби ќе се чувствувате отфрлено или посрамотено, но…

 • 10 правила за оние кои сакаат повисока плата

  10 правила за оние кои сакаат повисока плата

  Вашата сегашна плата има големо влијание на вашиот иден живот. Финансиските советници се согласуваат дека мора преку преговори да ја извлечете најдобрата плата која на…

 • Што е тоа што може да ве направи неуспешни?

  Што е тоа што може да ве направи неуспешни?

  Сакате да бидете успешни во животот? Тогаш потребно е да се замислите и свесно да почнете да размислувате што треба да правите, а што не.…