Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,297.60 -0.03%    GRNT 870.00 -0.99%    KMB 2,883.30 -1.59%    KPSS 485.00 -2.81%    KVAS 10,670.00 -3%    MPT 30,201.00 -2.58%    MTUR 4,700.00 2.17%    OKTA 3,300.00 10%    PKB 14,500.00 0.07%    RZUS 120.00 -1.64%    SBT 2,219.26 -0.89%    STB 938.54 -1.78%    STIL 134.00 3.08%    TEL 279.00 -0.49%    TNB 13,300.00 0.4%    TPLF 1,601.00 -0.32%    TTK 776.00 -3%    

Важни нешта кои можете да ги забележите кај секој голем лидер

Време: 13:24

Датум: јули 14, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Ако подобро размислите за специфичното однесување кое ги карактеризира големите лидери, ќе сфатите дека не постои единствен модел. Сепак, можат да се издвојат некои основни црти кои се однесуваат на секој голем лидер.

1. Знаат, без двоумење, дека нивните чувства произлегуваат од тоа како мислат, а не од тоа како се чувствуваат

Која била главната причина што Мартин Лутер Кинг бил еден од најголемите лидери на сите времиња? Знаел дека неговите чувства поттикнуваат од длабочината на неговата душа. Големите лидери во себе бараат објаснувања. Тоа им овозможува појасно да ги согледаат работите, што е навистина потребно доколку сакате да ги мотивирате другите околу вас.

2. Не ги осудуваат другите

Правилото е едноставно: кога и судите на некоја друга личност, вие повеќе говорите за себе отколку за тоа лице.

Големите лидери знаат дека, кога мислите им се помешани, кога се несигурни или вознемирени, дека тогаш не се способни да донесат големи заклучоци.

3. Ги поттикнува инспирацијата, а не очајот

Без оглед колку некој се труди, ако не ја разбере суштината на чувствата, многу често во одредена акција ќе предизвика очај, а тоа значи дека ќе западне во ситуација во која работите ги гледа искривено. Во лидерството најважно е да имате инспирација, кога се чувствувате слободно и непотиснато.

4. Единствени се

Не вреди да ги копирате другите. Големите лидери реагираат спонтано и природно, а тоа не може да се имитира.

5. Свесни се дека зборовите не се важни, туку состојбата на умот

Знаат многу добро дека не е важно она што е кажано, туку состојбата на умот и свеста со кои се говори.

Нивните зборови се ехо на она што го чувствуваат, а позитивните чувства поттикнуваат од позитивната состојба на умот.

6. Патуваат до целта

Големите лидери сфаќаат дека постигнувањето на целите не значи и достигнување на среќа или дека повеќе вредат поради тоа. Наместо тоа, тие повеќе уживаат во патот кон остварување на целта, отколку во самата цел.

7. Го сакаат својот ближен

Сакајте ги другите, и сакајте наместо нив. Според нив, способноста да сакаме значи дека имаме чисто срце и ум.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • 3 лоши навики кои се најчестите причини за губење на работното место

  3 лоши навики кои се најчестите причини за губење на работното место

  Многу работи кои ги правите можат да ја загрозат вашата работа. Обично, тоа се лоши навики кои не ви изгледаат така страшно… Ви претставуваме три…

 • Како да ја освежите својата кариера?

  Како да ја освежите својата кариера?

  Еве неколку совети од експертите за кариера кои ќе ви помогнат да ја освежите својата кариера… 1. Освежете ја моменталната работа со нови предизвици –…

 • 8 нови филмови кои секој претприемач би требало да ги погледне оваа есен (видео)

  8 нови филмови кои секој претприемач би требало да ги погледне оваа есен (видео)

  Ви треба пауза од маратонските серии, суперхероите и спасувањето на светот? Овие филмови чии премиери ги чекаме оваа есен (некои веќе ја имаа премиерата) говорат…

 • 10 нешта на работното место кои го излудуваат речиси секој вработен

  10 нешта на работното место кои го излудуваат речиси секој вработен

  Резултатите на новото истражување покажаа што е тоа што луѓето на работа најмногу ги нервира, а бесмислените преписки и состаноци, како и непријатните колеги се…

 • Како да го задржите вашиот мозок во форма кога сте преплавени со работа?

  Како да го задржите вашиот мозок во форма кога сте преплавени со работа?

  Ако се обидувате да го одржите вашиот мозок во форма, заборавете на судоку и крстозбор, постои полесен начин од тоа. Истражувањата покажуваат дека ако го…

 • Како да привлечете внимание? Како да ве забележат?

  Како да привлечете внимание? Како да ве забележат?

  Низ разговори често пати слушаме како некои луѓе со исти знаења и вештини подобро успеваат во работата отколку оние со слични карактеристики на нив, подобро…

 • Како да ги намалите ризиците при започнување на сопствен бизнис

  Како да ги намалите ризиците при започнување на сопствен бизнис

  Вие имате идеа како да започнете со сопствен бизнис. Ви честитаме. Сега е време да најдете начин да преживеете откако ќе се обидете. Многу идни…

 • Неколку мудри потези на луѓето на кои лесно им оди потрагата по работа

  Неколку мудри потези на луѓето на кои лесно им оди потрагата по работа

  Некои луѓе секогаш имаат среќа на разговорите за работа. Ова се некои од помудрите потези кои ги преземаат тие, а ги издвојуваат од останатите кандидати.…

 • „Помалку“ често е „повеќе“ во деловниот свет

  „Помалку“ често е „повеќе“ во деловниот свет

  Во сопствениот деловен свет најважно е да создадете позитивно опкружување во кое подобро и полесно ќе функционирате и ќе создадете тактитки со кои ќе бидете…

 • 3 совети од претприемач мултимилионер до кои ќе сакате да се придржувате

  3 совети од претприемач мултимилионер до кои ќе сакате да се придржувате

  Гари Вајнерчук е познат американски претприемач кој дури четири пати ја понел титулата најпродаван автор на Њујорк Тајмс. Тој е пионир во дигиталниот маркетинг и…