Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 6,736.57 5.38%    BESK 11,970.93 5.66%    FERS 49,501.00 -1.33%    GRNT 792.81 3.17%    KMB 2,803.59 3.17%    MKSD 250.00 23.76%    MPT 29,891.18 1.48%    MTUR 4,000.00 0.25%    OHB 6,025.00 9.55%    OKTA 4,200.00 0%    PPIV 39,000.00 1.57%    RZIT 25.00 0%    RZLV 90.00 5.88%    RZUS 182.99 2.75%    SBT 1,822.00 2.94%    STB 889.92 0.02%    STIL 148.29 0.36%    TEL 250.00 0%    TETE 1,448.47 3.46%    TKVS 2,800.00 5.74%    TNB 12,759.93 6.25%    TPLF 1,737.36 -1.23%    TTK 799.80 0.02%    UNI 2,259.88 1.89%    VROS 14,000.00 514.04%    ZILU 158.00 2.6%    

8 намирници за блескав изглед на кожата ова лето

Време: 12:43

Датум: јули 14, 2017

Категорија: ЗДРАВЈЕ

На стареењето на кожата не влијае само сонцето. И исхраната има големо влијание, а бидејќи кожата е најголемиот и највпечатлив орган, на неа најпрвин се покажуваат сите недостатоци на хранливи материи. За да го задржите сјајот на кожата ова лето, мора да внесувате доволно течности и мора да се храните правилно. Овие намирници се најдобри за кожата.

1. Лубеница

Деведесет проценти од лубеницата се вода, која го хидрира телото. Покрај тоа, таа е богата со витамин Ц, кој е потребен за здраво производство на колаген. Нејзините антиоксидантски одлики ја прават добра за ослободувањето од слободните радикали.

2. Бобичесто овошје

Свежото овошје како што се боровниците, капините, малините и јагодите не само што е вкусно, туку е и полно со антиоксиданти кои можат да ја заштитат кожата од штетното дејство на сонцето.

3. Ананас

Покрај витамините и минералите, ова тропско овошје содржи и бромелаин, кој се бори со изгорениците, што е добро за лицата кои имаат проблеми со изгореници од сонцето.

4. Цитруси

Портокалите, грепфрутот, лимоните, лиметата – за кој и да се одлучите нема да погрешите, бидејќи сите се добри за вашата кожа. Нивниот витамин Ц и аминокиселините, како што се пролин и лизин, играат важна улога во производството на колаген, кој кожата може долго да ја одржи млада.

5. Краставица

Краставиците се добри и за смирување и подмладување на очите но и за добриот изглед на кожата општо. Поголем дел во краставицата е вода, па затоа таа е совршена и за хидратација.

6. Домат

Доматот е совршен за заштита на клетките на кожата балагодарение на ликопенот, кој не само што го поттикнува производството на колаген, туку се бори и против формирањето на брчки.

7. Лосос

Ако сакате вашата кожа да биде свежа и сјајна, јадете лосос почесто. Неговите омега 3 масни киселини се клучна состојќа за регулација на производството на маст во клетките на кожата.

8. Кокосова вода

Наместо да пиете енергетски напитоци полни со шеќери, слободно можете да ги замените со кокосовата вода. Таа ја подобрува еластичноста и го чува младиот изглед на кожата благодарение на своите хидратантни моќи и големата доза на калиум, кој помага во тоа поголема количина на хранливи материи и кислород да допрат до кожата, со што се поттикнува циркулација.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Прочистување на крвните садови со овој моќен напиток

  Прочистување на крвните садови со овој моќен напиток

  Овој моќен напиток ги чисти крвните садови со неверојатна брзина и после само една чаша ќе почувствувате подобрување… Овој напиток го чисти телото од токсини…

 • Освежителен напиток од лубеница за овие топли денови (видео)

  Освежителен напиток од лубеница за овие топли денови (видео)

  Лубеница – ова слатко летно овoшје, на многумина им е омилено за освежување, особено кога ќе настапат тропските температури. Освен што има совршен вкус, ова…

 • Стопете ги масните наслаги со овој моќен напиток

  Стопете ги масните наслаги со овој моќен напиток

  Сакате совршено тело без вишок масни наслаги? Вежбате и јадете здраво, но ништо не се менува? Со овој напиток масните наслаги сами ќе се стопат……

 • Јадете по една лажица ленено семе секоја вечер, резултатите ќе ве воодушеват

  Јадете по една лажица ленено семе секоја вечер, резултатите ќе ве воодушеват

  Задолжително во вашите вечерни ритуали вметнете го и ова, резултатите ќе ве воодушеват… Се верува дека ова било билка која луѓето ја припитомиле. Покрај тоа…

 • Доколку имате бавен метаболизам, овие правила ќе ви бидат од помош

  Доколку имате бавен метаболизам, овие правила ќе ви бидат од помош

  Метаболизмот со тек на годините забавува, па токму поради тоа секоја година во просек сме потешки за 500 грама. За да ја спречите оваа појава,…

 • Коктел витамини за добро здравје

  Коктел витамини за добро здравје

  Во периодот кога владеат вируси, важно е дополнително да го зајакнете имунитетот. Едноличната исхрана најмногу ја слабее способноста на организмот да се избори со болестите,…

 • Три килограми помалку за пет дена со овој чудесен сок!

  Три килограми помалку за пет дена со овој чудесен сок!

  Овој сок помага при согорувањето на калории и го храни вашето тело со витамини и минерали. Освен тоа, магдоносот го подобрува варењето и исфрлувањето на…

 • Прочистете ја крвта со овие намирници

  Прочистете ја крвта со овие намирници

  Доколку сакате да ја прочистите вашата крв и на некој начин да го подмладите своето тело потребно е само во вашата секојдневна исхрана да ги…

 • Mасните наслаги и целулитот се топат со овошен јогурт со ѓумбир

  Mасните наслаги и целулитот се топат со овошен јогурт со ѓумбир

  Едноставен рецепт за освежувачки и вкусен напиток кој е идеален за меѓуоброк, појадок или вечера. Состојките за овој напиток се следните: Јогурт – бидејќи совршено делува…

 • Доволно е само да ги споите овие две намирници и да заборавите на вишокот килограми

  Доволно е само да ги споите овие две намирници и да заборавите на вишокот килограми

  Лековитите својства на циметот и медот сигурно веќе ви се познати. Но, она што можеби не сте го знаеле е дека овие намирници можат да…