Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 6,736.57 5.38%    BESK 11,970.93 5.66%    FERS 49,501.00 -1.33%    GRNT 792.81 3.17%    KMB 2,803.59 3.17%    MKSD 250.00 23.76%    MPT 29,891.18 1.48%    MTUR 4,000.00 0.25%    OHB 6,025.00 9.55%    OKTA 4,200.00 0%    PPIV 39,000.00 1.57%    RZIT 25.00 0%    RZLV 90.00 5.88%    RZUS 182.99 2.75%    SBT 1,822.00 2.94%    STB 889.92 0.02%    STIL 148.29 0.36%    TEL 250.00 0%    TETE 1,448.47 3.46%    TKVS 2,800.00 5.74%    TNB 12,759.93 6.25%    TPLF 1,737.36 -1.23%    TTK 799.80 0.02%    UNI 2,259.88 1.89%    VROS 14,000.00 514.04%    ZILU 158.00 2.6%    

Jaguar E-Pace дебитираше со рекорд за Гинис (фото+видео)

Време: 11:18

Датум: јули 14, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

„E-Pace“, новиот компактен кросовер на „Jaguar“, беше презентиран во Лондон со спектакуларна каскада во стилот на Џејмс Бонд. Автомобилот скокна од посебна рамка и направи 270-степен околу својата оска. Вкупно автомобилот прелета 15.3 метри, што е нов рекорд на Гинис.

Каскадерот Тери Грант, кој го направи овој потег, во еден момент почувствувал оптоварување од 5.5g за време на скокот. Ова е и прв случај во историјата, во кој познатиот скок од филмовите за Бонд се извршува од сериски произведен автомобил.

„Е-Pace“ е помалиот роднина на многу успешниот „F-Pace“. Со должина од 4.4 метри, тој се натпреварува со модели како „Audi Q3“, и според шефот на „Jaguar Land Rover“ за продажба Енди Гос ќе стане најпродаван автомобил на компанијата. „Е-Pace“ е и доста подостапен од „F-Pace“, со почетна цена на британскиот пазар од околу 28.000 фунти (31.000 евра).

„Е-Pace“ е првиот „Jaguar“ произведени надвор од Велика Британија – во фабриката на „Magna Steyr“ во Грац, Австрија. Тој е и првиот модел на компанијата, понуден и само со преден погон, од „X-Type“ наваму.

И покрај релативно компактните димензии новиот кросовер нуди сосема доволен внатрешен простор и 577-литарски багажник.

Внатрешноста вклучува 12,3-инчен екран на допир за управување со мултимедијалните системи, вграден „4G“ хотспот за интерент, како и до пет „USB“ влезови.

Платформата на „E-Pace“ е иста како на „Range Rover Evoque“ и „Land Rover Discovery Sport“, но меѓуоскиното растојание е зголемено со неколку сантиметри.

Под капакот „Jaguar“ ја нуди целата серија на агрегати со 4 цилиндри „Ingenium“ – бензински со моќност од 240 и 300 коњски сили, и дизел со 150, 180 и 240 коња. Алтернатива за рачните брзини е 9-степениот автоматски менувач од „ZF“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Opel покажува „мускули“ со Insignia GSi (фото+видео)

  Opel покажува „мускули“ со Insignia GSi (фото+видео)

  Германската марка „Opel“ откри „надуена“ верзија на новата генерација на предводникот „Insignia“. Автомобилот го добил додатокот „GSi“ кон своето име, а неговата официјална премиера ќе…

 • Ќе има ли BMW M3 CS?

  Ќе има ли BMW M3 CS?

  При промоцијата на „BMW M4 CS“ претходно во оваа година, од баварската компанија ветија дека ќе има уште „М“-модели кои ќе ја добијат ознаката „CS“.…

 • Skoda продолжува да ги соборува сопствените рекорди

  Skoda продолжува да ги соборува сопствените рекорди

  Чешкиот производител „Skoda“ продолжува да ги подобрува резлутатите на светските пазари. За првото полугодие од 2017-та година компанијата продаде 585.000 нови автомобили, што е за…

 • Новиот Nissan Leaf ќе се управува само со еден педал (видео)

  Новиот Nissan Leaf ќе се управува само со еден педал (видео)

  Втората генерација на „Nissan Leaf“, што ќе биде претставена оваа есен, ќе го добие системот „е-Pedal“. Благодарение на него околу 90% од управливоста на возилото…

 • Вториот модел на Alpine ќе биде готов во 2019-та година

  Вториот модел на Alpine ќе биде готов во 2019-та година

  Сестринската фирма на францускиот производител „Renault“ – „Alpine“, веќе работи на својот втор модел. Ова ќе биде „SUV“, кој ќе се појави на пазарот во…

 • Пристигна новиот Amarok во Порше Македонија

  Пристигна новиот Amarok во Порше Македонија

  Новиот Amarok ја доживеа својата премиера во Hannover. Втората фаза на V6 моторот, е исто така за прв пат промовирана во седиштето на производителот. Многу…

 • Mercedes го претстави својот прв сериски пикап (фото+видео)

  Mercedes го претстави својот прв сериски пикап (фото+видео)

  Компанијата „Mercedes-Benz“ официјално го претстави првиот сериски пикап во историјата, а тој се нарекува „X-Class“. Моделот, чија концептуална верзија дебитираше уште во есента 2016-та година,…

 • Hyundai си постави за цел да стане №1 во Европа

  Hyundai си постави за цел да стане №1 во Европа

  Корејската компанија „Hyundai Motor Company“ си постави за цел да стане најпродаван производител на автомобили во 2021-ва година, соопштија пред медиумите претставници на брендот за…

 • Audi Sport ќе прави електричен SUV

  Audi Sport ќе прави електричен SUV

  „Audi Sport“ планира да претстави спортски електричен автомобил меѓу 2020-та и 2025-та година, а се претпоставува дека станува збор за „SUV“ модел. Главниот извршен директор…

 • Шпански суперхибрид со 1000 КС (фото+видео)

  Шпански суперхибрид со 1000 КС (фото+видео)

  Шпанската компанија „DSD Design & Motorsport“ претстави прототип на хиперавтомобилот наречен „Boreas“. Техничките детали за возилото не беа обелоденети, но се тврди дека тој располага…