Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 6,736.57 5.38%    BESK 11,970.93 5.66%    FERS 49,501.00 -1.33%    GRNT 792.81 3.17%    KMB 2,803.59 3.17%    MKSD 250.00 23.76%    MPT 29,891.18 1.48%    MTUR 4,000.00 0.25%    OHB 6,025.00 9.55%    OKTA 4,200.00 0%    PPIV 39,000.00 1.57%    RZIT 25.00 0%    RZLV 90.00 5.88%    RZUS 182.99 2.75%    SBT 1,822.00 2.94%    STB 889.92 0.02%    STIL 148.29 0.36%    TEL 250.00 0%    TETE 1,448.47 3.46%    TKVS 2,800.00 5.74%    TNB 12,759.93 6.25%    TPLF 1,737.36 -1.23%    TTK 799.80 0.02%    UNI 2,259.88 1.89%    VROS 14,000.00 514.04%    ZILU 158.00 2.6%    

Швајцарска банка нуди управување со биткоин средства

Време: 16:30

Датум: јули 13, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Биткоинот освои свое место во швајцарскиот банкарски сектор или традиционалните банки веќе стануваат конкуренција на операторите на виртуелни валути? Една од приватните банки во земјата сега им нуди на своите клиенти услуги за управување и складирање на биткоин средства.

„Falcon Group“ објави вчера дека нејзиниот нов производ ќе им овозможи на клиентите да купуваат и чуваат биткоини преку нивните класични банкарски сметки. Услугата станува достапна преку партнерство со „Bitcoin Suisse AD“ – биткоин брокер основан во 2013-та година.

„Горди сме да бидеме првата во швајцарската приватна банкарска сфера која нуди управување „блокчејн“ средства на своите клиенти. Во „Falcon“ се убедени дека времето е добро да влеземе на овој пазар и нашата компанија верува дека нашиот нов производ ќе одговори на идните потреби на нашите клиенти“, вели Артур Ваилојан, шеф на производи и услуги во „Falcon“, во соопштението, цитирано од „CoinDesk“.

„Falcon“ веќе инсталирале и биткоин банкомат во лобито на својата централа во Цирих, а „ATM“ апаратот ќе биде достапен за користење од страна на сите граѓани.

Одот на „Falcon“ ги издава изгледите дека воопшто не е исклучено наскоро банките да се претворат во вистински конкурент на биткоин брокерите и на компаниите кои работат онлајн паричници за складирање на криптовалута. Од друга перспектива, двете индустрии наскоро би постоеле во симбиоза, но на крајот речиси секогаш „големите“ ги голтаат „малите“.

Интеграцијата на новиот производ на банката доаѓа во позадина на дискусиите со локалниот финансиски регулатор. Иако банките често ја одбегнуваат темата за виртуелните валути, ситуацијата во Швајцарија е доста различна. Земјата ја поддржува „блокчејн“ технологијата и нејзино имплементирање како во јавниот, така и во приватниот сектор.

Така на пример, Швајцарскиот федерален совет откри дека локалниот финансиски регулатор се движи брзо кон создавање на легална дефиниција на виртуелните валути.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • NBC News ќе пушта вести во Snapchat

  NBC News ќе пушта вести во Snapchat

  Американската медиумска компанија „NBC News“, која е дел од „Comcast“, ќе пушта сопствена новинска емисија два пати дневно на мобилната апликација „Snapchat“, објави компанијата, цитирана…

 • Bank of America го избра Даблин за централа во Европа по Brexit

  Bank of America го избра Даблин за централа во Европа по Brexit

  „Bank of America“ стана првата банка од „Wall Street“, која го избра Даблин за нова централа на европските активности во позадина на подготовката на Велика…

 • Vodafone оствари добри резултати благодарение на пазарите во Шпанија и Италија

  Vodafone оствари добри резултати благодарение на пазарите во Шпанија и Италија

  Британската телекомуникациска компанија „Vodafone“ забележа добри перформанси за првото фискално тромесечје. Приходите на „Vodafone“ од услуги се зголеми за 2,2% во текот на овој период…

 • Finnair се подготвува да ја заземе Азија

  Finnair се подготвува да ја заземе Азија

  „Finnair“ сака да ги зајакне летовите до Азија, кои се околу половина од целиот нејзин капацитет и цели да превезува до 20 милиони патници годишно…

 • Добрите резултати за вториот квартал ја поддржаа годишната прогноза на SAP

  Добрите резултати за вториот квартал ја поддржаа годишната прогноза на SAP

  Германската софтверска компанија „SAP“ најави програма за откуп на акции и ја зголеми годишната прогноза, благодарение на растот во второто фискално тримесечје. „SAP“ предвидува заеднички…

 • Казна од два милиона долари за „Ексон мобил“

  Казна од два милиона долари за „Ексон мобил“

  Министерството за финансии на САД одлучи да ја казни мултинационална компанија за нафта и гас „Ексон мобил“ со два милиона. „Ексон мобил“ е казнета бидејќи…

 • Вип отвори уште еден канал за комуникација со корисниците, разговори во живо преку Live chat

  Вип отвори уште еден канал за комуникација со корисниците, разговори во живо преку Live chat

  Следејќи ја својата заложба за целосен фокус кон корисниците, Вип воведува уште една новина и на своите корисници им овозможува сосема нов канал за комуникација–…

 • Unilever одговори на очекувањата со резултатите за кварталот

  Unilever одговори на очекувањата со резултатите за кварталот

  Британско-холандската компанија „Unilever“ го изострува својот фокус на профитабилност, така што ги зголемува цените и намалува трошоците во сите сфери – од летовите на вработените…

 • Electrolux ги зголеми прогнозите за раст во Северна Америка

  Electrolux ги зголеми прогнозите за раст во Северна Америка

  Најголемиот производител на апарати за домаќинство во Европа „Electrolux“ ја зголеми прогнозата за раст во Северна Америка, откако профитот ги надмина очекувањата, а продажбата на…

 • Зошто е важно да носите облека по мерка?

  Зошто е важно да носите облека по мерка?

  Изборот на облека по мерка е едно од основните правила на добриот стил, а стилот на облекување во голема мера влијае на мислењето кое другите…