Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,297.60 -0.03%    GRNT 870.00 -0.99%    KMB 2,883.30 -1.59%    KPSS 485.00 -2.81%    KVAS 10,670.00 -3%    MPT 30,201.00 -2.58%    MTUR 4,700.00 2.17%    OKTA 3,300.00 10%    PKB 14,500.00 0.07%    RZUS 120.00 -1.64%    SBT 2,219.26 -0.89%    STB 938.54 -1.78%    STIL 134.00 3.08%    TEL 279.00 -0.49%    TNB 13,300.00 0.4%    TPLF 1,601.00 -0.32%    TTK 776.00 -3%    

Необичен трик кој ќе ви помогне да ја добиете довербата од другите

Време: 13:54

Датум: јули 13, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Гледањето длабоко во очите на вашиот соговорник е одличен трик. Според најновото истражување, луѓето повеќе им веруваат на луѓето со проширени зеници.

Во истражувањето кое го водеше Маришка Крет, доктор по науки на Универзитетот Леиден, 69 студенти играле инвестициска игра во која гледале кратки видео клипови од нивните идни „деловни партнери“. Снимките всушност претставувале изменети слики од пар очи, кои биле проширени, стеснети или нормални на неколку секунди

Потоа, учесниците мроале да одлучат дали да инвестираат пет евра или нула евра во своите „партнери“. Истражувачите им објасниле дека во случај на договор нивната инвестиција ќе се зголеми за 300 %, а партнерите ќе изберат кој процент од таа сума ќе им го вратат. (Одлуката за враќањето на парите ја донесувале истражувачите, бидејќи партнерите биле компјутеризирани фотографии од очи).

Резултатите покажале дека учесниците би им дале пари на партнерите со проширени зеници, особено на лицата кои изгледале среќно. Истражувачите овие налози ги тумачат преку зголемената волја на учесниците да им веруваат на луѓето со проширени зеници.

Крет вели дека е невозможно самоволно да ги проширите или стесните зениците.Но, друго истажување покажа дека само замислувањето дека сте во темна соба може потсвесно да ги натера зениците на ширење, за тие да примат повеќе светлина.

Овој трик може да биде корисен кога имате чувство дека некој ви верува – замислете се себе во темница и надевајте се дека вашиот партнер ќе ја забележи промената во очите.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • 3 лоши навики кои се најчестите причини за губење на работното место

  3 лоши навики кои се најчестите причини за губење на работното место

  Многу работи кои ги правите можат да ја загрозат вашата работа. Обично, тоа се лоши навики кои не ви изгледаат така страшно… Ви претставуваме три…

 • Како да ја освежите својата кариера?

  Како да ја освежите својата кариера?

  Еве неколку совети од експертите за кариера кои ќе ви помогнат да ја освежите својата кариера… 1. Освежете ја моменталната работа со нови предизвици –…

 • 8 нови филмови кои секој претприемач би требало да ги погледне оваа есен (видео)

  8 нови филмови кои секој претприемач би требало да ги погледне оваа есен (видео)

  Ви треба пауза од маратонските серии, суперхероите и спасувањето на светот? Овие филмови чии премиери ги чекаме оваа есен (некои веќе ја имаа премиерата) говорат…

 • 10 нешта на работното место кои го излудуваат речиси секој вработен

  10 нешта на работното место кои го излудуваат речиси секој вработен

  Резултатите на новото истражување покажаа што е тоа што луѓето на работа најмногу ги нервира, а бесмислените преписки и состаноци, како и непријатните колеги се…

 • Како да го задржите вашиот мозок во форма кога сте преплавени со работа?

  Како да го задржите вашиот мозок во форма кога сте преплавени со работа?

  Ако се обидувате да го одржите вашиот мозок во форма, заборавете на судоку и крстозбор, постои полесен начин од тоа. Истражувањата покажуваат дека ако го…

 • Како да привлечете внимание? Како да ве забележат?

  Како да привлечете внимание? Како да ве забележат?

  Низ разговори често пати слушаме како некои луѓе со исти знаења и вештини подобро успеваат во работата отколку оние со слични карактеристики на нив, подобро…

 • Како да ги намалите ризиците при започнување на сопствен бизнис

  Како да ги намалите ризиците при започнување на сопствен бизнис

  Вие имате идеа како да започнете со сопствен бизнис. Ви честитаме. Сега е време да најдете начин да преживеете откако ќе се обидете. Многу идни…

 • Неколку мудри потези на луѓето на кои лесно им оди потрагата по работа

  Неколку мудри потези на луѓето на кои лесно им оди потрагата по работа

  Некои луѓе секогаш имаат среќа на разговорите за работа. Ова се некои од помудрите потези кои ги преземаат тие, а ги издвојуваат од останатите кандидати.…

 • „Помалку“ често е „повеќе“ во деловниот свет

  „Помалку“ често е „повеќе“ во деловниот свет

  Во сопствениот деловен свет најважно е да создадете позитивно опкружување во кое подобро и полесно ќе функционирате и ќе создадете тактитки со кои ќе бидете…

 • 3 совети од претприемач мултимилионер до кои ќе сакате да се придржувате

  3 совети од претприемач мултимилионер до кои ќе сакате да се придржувате

  Гари Вајнерчук е познат американски претприемач кој дури четири пати ја понел титулата најпродаван автор на Њујорк Тајмс. Тој е пионир во дигиталниот маркетинг и…