Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 6,736.57 5.38%    BESK 11,970.93 5.66%    FERS 49,501.00 -1.33%    GRNT 792.81 3.17%    KMB 2,803.59 3.17%    MKSD 250.00 23.76%    MPT 29,891.18 1.48%    MTUR 4,000.00 0.25%    OHB 6,025.00 9.55%    OKTA 4,200.00 0%    PPIV 39,000.00 1.57%    RZIT 25.00 0%    RZLV 90.00 5.88%    RZUS 182.99 2.75%    SBT 1,822.00 2.94%    STB 889.92 0.02%    STIL 148.29 0.36%    TEL 250.00 0%    TETE 1,448.47 3.46%    TKVS 2,800.00 5.74%    TNB 12,759.93 6.25%    TPLF 1,737.36 -1.23%    TTK 799.80 0.02%    UNI 2,259.88 1.89%    VROS 14,000.00 514.04%    ZILU 158.00 2.6%    

Овој дрон ве следи додека спортувате (видео)

Време: 13:34

Датум: јули 13, 2017

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Дроновите имаат бројни можности. Тие можат да испорачуваат пратки, да одржуваат мисии за пронаоѓање и спасување, како и да снимат кадри од високо.

Овие машини не само што стануваат сé пософистицирани, но и ги развиваат своите квалитети во различни правци.

„Airdog“ е стартап за производство на дронови кои по наведувањето на конкретни параметри можат да следат корисникот од воздух, додека тој врши некаков вид екстремни активности, како возење на мотоцикл, сурфање, качување и слично.

„Airdoh ADII“ го следи движењето благодарение на нараквици, во кои има „GPS“. Самиот дрон е опремен со водоотпорна нараквица која се нарекува „AirLeash“ и се користи за нанесување на брзи корекции во текот на летот.

„AirLeash“ ја заменува потребата од далечина, смартфон или некаков друг уред преку кој ја контролирате машината додека е во воздух. Последното е особено погодно кога вежбате даден спорт и сакате тоа да биде снимено.

„Целта не е да се пилотира рачно. Целта е да се снимите себе си во движење, во момент во кој не сакате да мислите за никакви технологии“, вели извршниот директор и ко-основач на компанијата Едгарс Розенталс, цитиран од страна на „CNN“.

Пазарот на дронови за спорт дефинитивно се развива во последните неколку години. „Airdog“ го пушти својот прв „следи ме“ дрон уште во 2015-та година. Подобрениот производ ја вклучува функција која му овозможува на корисникот да програмира и на тој начин да трасира патот и однесувањето на дронот „ADII“.

Ако сакате пример да возите велосипед низ карпест предел, можете да ја обележите рутата преку апликацијата на „Airdog“ или преку екранот на „AirLeash“ кои се синхронизирани со „Google Earth“.

Така дронот ќе ве следи по зацртаниот пат, избегнувајќи препреки како дрвја или згради. Дронот може понатаму да се прилагоди на вашите движења или да ве снима и да се врти во круг околу вас.

Машината е со димензии кои овозможуваат да ја носите во вашиот ранец. Слично на конкуренцијата, „ADII“ не се нуди со сопствена камера, па корисниците ќе имаат потреба од „GoPro Hero 5“, која е компатибилна со дронот. „ADII“ се продава за 999 долари за корисниците кои платиле за претходна нарачка во платформата „Kickstarter“. За нив, дронот ќе дојде до нивните домови во месец август оваа година, за сите останати цената евентуално ќе биде во износ од 1.500 долари.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Бектеши – Ромео: Самитот во Трст е добар исчекор во економското поврзување на земјите од Западен Балкан

  Бектеши – Ромео: Самитот во Трст е добар исчекор во економското поврзување на земјите од Западен Балкан

  Министерот за економија Крешник Бектеши денеска се сретна со амбасадорот на Република Италија, Карло Ромео. Министерот Бектеши истакна дека Италија е важен трговски партнер на…

 • Турција стави 700 германски компании на црната листа

  Турција стави 700 германски компании на црната листа

  Турција им доставила на германските власти список со над 680 компании осомничени за поддршка на тероризам, јавија западни медиуми повикувајќи се на извор во службите…

 • Посетете го рајот – Conrad Rangali Island Resort (фото)

  Посетете го рајот – Conrad Rangali Island Resort (фото)

  За убавините на ова место може многу да се пишува, но во суштина доволен е само еден збор – рај! Симпатичните вили сместени во азурните,…

 • Супер глоуб: Вардар на стартот против Нафт-О-Гашаран

  Супер глоуб: Вардар на стартот против Нафт-О-Гашаран

  Европскиот ракометен шампион Вардар настапот на Супер глоуб во Катар ќе го започне против иранскиот Нафт-О-Гашаран. Натпреварот е закажан за 25 август од 14 часот…

 • Јужна Кореја се подготвува да стане трговски центар за нафта и гас во Северна Азија

  Јужна Кореја се подготвува да стане трговски центар за нафта и гас во Северна Азија

  Јужна Кореја подготвува олеснувања за правилата за терминали за складирање на гас, кои ќе и помогнат да се претвори во најважниот трговски центар за гас…

 • Успехoт на работа го гарантираат овие три особини

  Успехoт на работа го гарантираат овие три особини

  Ако сте меѓу овие типови на вработени, на добар пат сте да ги остварите вашите соништа. А ако не сте, што чекате? Решение за секој…

 • Finnair се подготвува да ја заземе Азија

  Finnair се подготвува да ја заземе Азија

  „Finnair“ сака да ги зајакне летовите до Азија, кои се околу половина од целиот нејзин капацитет и цели да превезува до 20 милиони патници годишно…

 • Opel покажува „мускули“ со Insignia GSi (фото+видео)

  Opel покажува „мускули“ со Insignia GSi (фото+видео)

  Германската марка „Opel“ откри „надуена“ верзија на новата генерација на предводникот „Insignia“. Автомобилот го добил додатокот „GSi“ кон своето име, а неговата официјална премиера ќе…

 • Aмериканците кои живеат под кирија се на највисоко ниво во последните 50 години

  Aмериканците кои живеат под кирија се на највисоко ниво во последните 50 години

  Десет години по кризата во станбениот пазар во САД, некои работи се влошени, наместо да се подобруваат, пишува „MarketWatch“. Денес бројот на американските домаќинства кои…

 • Избегнувајте ги овие 5 пијалоци затоа што дебелеат

  Избегнувајте ги овие 5 пијалоци затоа што дебелеат

  Доколку сакате да ослабите, освен на храната, треба да внимавате и на пијалоците. Како на пример на овие пијалоци… 1. Чоколадно млеко Чоколадното млеко има…