Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 6,736.57 5.38%    BESK 11,970.93 5.66%    FERS 49,501.00 -1.33%    GRNT 792.81 3.17%    KMB 2,803.59 3.17%    MKSD 250.00 23.76%    MPT 29,891.18 1.48%    MTUR 4,000.00 0.25%    OHB 6,025.00 9.55%    OKTA 4,200.00 0%    PPIV 39,000.00 1.57%    RZIT 25.00 0%    RZLV 90.00 5.88%    RZUS 182.99 2.75%    SBT 1,822.00 2.94%    STB 889.92 0.02%    STIL 148.29 0.36%    TEL 250.00 0%    TETE 1,448.47 3.46%    TKVS 2,800.00 5.74%    TNB 12,759.93 6.25%    TPLF 1,737.36 -1.23%    TTK 799.80 0.02%    UNI 2,259.88 1.89%    VROS 14,000.00 514.04%    ZILU 158.00 2.6%    

Новиот iPhone 8 би можел да чини помеѓу 1.200 и 1.500 долари?

Време: 16:38

Датум: јули 12, 2017

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Многу различни гласини во врска со новиот паметен телефон на „Apple“, кој би требало да се појави на пазарот во текот на есента. Доколку барем нешто од тоа е точно, тие кои ќе сакаат да го имаат би требало веќе (ако не и досега) да започнат да штедат…

Почетната цена на основниот модел на „iPhone 7“ e 649 долари. Корисниците и познавачите на можностите во „Apple“ на стручни форуми веќе некое време шпекулираат дека цената на најскапата верзија на овој модел би можела да достигне и до 1.500 долари.

Познавачот на можностите во светот на новите технологии, Џон Грубер, кој претходно предвидуваше и погоди дека златната верзија на часовникот „Apple Watch“ ќе чини 9.999 долари, вели:

„Почетна цена од 1.500 долари би била превисока. Мислам дека се веројатни 1.200 долари за основниот модел, додека цената на најмоќната верзија би можела да биде 1.300 или 1.400 долари“.

Тој смета дека, кога „Apple“ ќе го лансира својот нов модел, ќе биде потребно да се направат десетици милиони нови „iPhone“ уреди, што значи дека нема сите да имаат многу компоненти од најновите генерации, како што е случајот кај некои конкуренти.

Доколку „Apple“ претстави скап „iPhone“, повисоката цена би ја намалила побарувачката. Наместо да се одложи пуштањето во продажба, поради недостаток на „OLED“ екран од нова генерација, „Apple“ би можело и да задржи околу 30 дo 40 oтсто пониска цена, така што ќе претстави нов модел за околу 1.000 долари, со додатокот „Pro“ или „Edition“ во името.

„Изгледа дека „OLED iPhone“, во овој момент, не може да биде призведен во количини од 40 милиони примероци за еден квартал. Барем не засега. Ако тоа е точно, значи дека моделот ќе биде поскап“, пишува Грубер.

„Apple“ не сака да си „пука себеси во нога“ со лансирањето на еден нов скап модел „iPhone“ оваа есен. Гласините кружат дека „Apple“ ќе претстави најмалку два модели, еден со прифатлива цена и главниот „iPhone“ модел, пишува „Independent“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Бектеши – Ромео: Самитот во Трст е добар исчекор во економското поврзување на земјите од Западен Балкан

  Бектеши – Ромео: Самитот во Трст е добар исчекор во економското поврзување на земјите од Западен Балкан

  Министерот за економија Крешник Бектеши денеска се сретна со амбасадорот на Република Италија, Карло Ромео. Министерот Бектеши истакна дека Италија е важен трговски партнер на…

 • Турција стави 700 германски компании на црната листа

  Турција стави 700 германски компании на црната листа

  Турција им доставила на германските власти список со над 680 компании осомничени за поддршка на тероризам, јавија западни медиуми повикувајќи се на извор во службите…

 • Посетете го рајот – Conrad Rangali Island Resort (фото)

  Посетете го рајот – Conrad Rangali Island Resort (фото)

  За убавините на ова место може многу да се пишува, но во суштина доволен е само еден збор – рај! Симпатичните вили сместени во азурните,…

 • Супер глоуб: Вардар на стартот против Нафт-О-Гашаран

  Супер глоуб: Вардар на стартот против Нафт-О-Гашаран

  Европскиот ракометен шампион Вардар настапот на Супер глоуб во Катар ќе го започне против иранскиот Нафт-О-Гашаран. Натпреварот е закажан за 25 август од 14 часот…

 • Јужна Кореја се подготвува да стане трговски центар за нафта и гас во Северна Азија

  Јужна Кореја се подготвува да стане трговски центар за нафта и гас во Северна Азија

  Јужна Кореја подготвува олеснувања за правилата за терминали за складирање на гас, кои ќе и помогнат да се претвори во најважниот трговски центар за гас…

 • Успехoт на работа го гарантираат овие три особини

  Успехoт на работа го гарантираат овие три особини

  Ако сте меѓу овие типови на вработени, на добар пат сте да ги остварите вашите соништа. А ако не сте, што чекате? Решение за секој…

 • Finnair се подготвува да ја заземе Азија

  Finnair се подготвува да ја заземе Азија

  „Finnair“ сака да ги зајакне летовите до Азија, кои се околу половина од целиот нејзин капацитет и цели да превезува до 20 милиони патници годишно…

 • Opel покажува „мускули“ со Insignia GSi (фото+видео)

  Opel покажува „мускули“ со Insignia GSi (фото+видео)

  Германската марка „Opel“ откри „надуена“ верзија на новата генерација на предводникот „Insignia“. Автомобилот го добил додатокот „GSi“ кон своето име, а неговата официјална премиера ќе…

 • Aмериканците кои живеат под кирија се на највисоко ниво во последните 50 години

  Aмериканците кои живеат под кирија се на највисоко ниво во последните 50 години

  Десет години по кризата во станбениот пазар во САД, некои работи се влошени, наместо да се подобруваат, пишува „MarketWatch“. Денес бројот на американските домаќинства кои…

 • Избегнувајте ги овие 5 пијалоци затоа што дебелеат

  Избегнувајте ги овие 5 пијалоци затоа што дебелеат

  Доколку сакате да ослабите, освен на храната, треба да внимавате и на пијалоците. Како на пример на овие пијалоци… 1. Чоколадно млеко Чоколадното млеко има…