Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 6,736.57 5.38%    BESK 11,970.93 5.66%    FERS 49,501.00 -1.33%    GRNT 792.81 3.17%    KMB 2,803.59 3.17%    MKSD 250.00 23.76%    MPT 29,891.18 1.48%    MTUR 4,000.00 0.25%    OHB 6,025.00 9.55%    OKTA 4,200.00 0%    PPIV 39,000.00 1.57%    RZIT 25.00 0%    RZLV 90.00 5.88%    RZUS 182.99 2.75%    SBT 1,822.00 2.94%    STB 889.92 0.02%    STIL 148.29 0.36%    TEL 250.00 0%    TETE 1,448.47 3.46%    TKVS 2,800.00 5.74%    TNB 12,759.93 6.25%    TPLF 1,737.36 -1.23%    TTK 799.80 0.02%    UNI 2,259.88 1.89%    VROS 14,000.00 514.04%    ZILU 158.00 2.6%    

Dacia официјално објави дека ќе прави електричен автомобил

Време: 15:33

Датум: јули 12, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

Компанијата „Renault“ ќе развива електрично возило по прифатлива цена, кој ќе се продава под брендот „Dacia“. Тоа го призна комерцијалниот директор на францускиот производител во Романија – Хаким Бутера.

„Ние треба да се адаптираме на новите барања и новото преминување на автомобилската индустрија кон алтернативни горива. Очигледно ова е глобалниот тренд и „Dacia“ е дел од него“, коментира Бутера.

Според него, 2040-та година (тогаш Франција официјално ќе ја забрани продажбата на бензински и дизел автомобили) може изгледа прилично далеку, а во компанијата веќе се подготвуваат за овој момент. Бутера не посака да открие детали за првиот електромобил на „Dacia“, но признава дека ќе биде или хечбек со димензиите на „Sandero“, или компактен кросовер, каков што е „Duster“.

Во моментов во Романија само 1% од локалната флота се состои од електрични или хибриди модели. Во Франција, работите се малку подобри- околу 4%. Во исто време, сепак продажбата на „зелени“ возила во Романија се зголемија речиси 3 пати за првите 4 месеци од годинава – од 195 во 2016-та на 548 во 2017-та година.

Зголемувањето на интересот за таков тип автомобили е значително олеснето од фактот дека повеќето локални бензиски пумпи имаат способност за брзо и лесно монтирање на станици за полнење. Такви се ставаат на најголемите булевари во Букурешт, како и на паркинзите пред хипермаркетите.

Романската влада веќе најави програма за помош од страна на државата на оној кој си купил електрично или хибридно возило. Кај автомобилите на струја субвенцијата достигнува 10.000 евра. Уште 1.500 евра се додаваат при враќање на стариот автомобил, па купувачот може да го добие електричниот модел со попуст до 11.500 евра.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Opel покажува „мускули“ со Insignia GSi (фото+видео)

  Opel покажува „мускули“ со Insignia GSi (фото+видео)

  Германската марка „Opel“ откри „надуена“ верзија на новата генерација на предводникот „Insignia“. Автомобилот го добил додатокот „GSi“ кон своето име, а неговата официјална премиера ќе…

 • Ќе има ли BMW M3 CS?

  Ќе има ли BMW M3 CS?

  При промоцијата на „BMW M4 CS“ претходно во оваа година, од баварската компанија ветија дека ќе има уште „М“-модели кои ќе ја добијат ознаката „CS“.…

 • Skoda продолжува да ги соборува сопствените рекорди

  Skoda продолжува да ги соборува сопствените рекорди

  Чешкиот производител „Skoda“ продолжува да ги подобрува резлутатите на светските пазари. За првото полугодие од 2017-та година компанијата продаде 585.000 нови автомобили, што е за…

 • Новиот Nissan Leaf ќе се управува само со еден педал (видео)

  Новиот Nissan Leaf ќе се управува само со еден педал (видео)

  Втората генерација на „Nissan Leaf“, што ќе биде претставена оваа есен, ќе го добие системот „е-Pedal“. Благодарение на него околу 90% од управливоста на возилото…

 • Вториот модел на Alpine ќе биде готов во 2019-та година

  Вториот модел на Alpine ќе биде готов во 2019-та година

  Сестринската фирма на францускиот производител „Renault“ – „Alpine“, веќе работи на својот втор модел. Ова ќе биде „SUV“, кој ќе се појави на пазарот во…

 • Пристигна новиот Amarok во Порше Македонија

  Пристигна новиот Amarok во Порше Македонија

  Новиот Amarok ја доживеа својата премиера во Hannover. Втората фаза на V6 моторот, е исто така за прв пат промовирана во седиштето на производителот. Многу…

 • Mercedes го претстави својот прв сериски пикап (фото+видео)

  Mercedes го претстави својот прв сериски пикап (фото+видео)

  Компанијата „Mercedes-Benz“ официјално го претстави првиот сериски пикап во историјата, а тој се нарекува „X-Class“. Моделот, чија концептуална верзија дебитираше уште во есента 2016-та година,…

 • Hyundai си постави за цел да стане №1 во Европа

  Hyundai си постави за цел да стане №1 во Европа

  Корејската компанија „Hyundai Motor Company“ си постави за цел да стане најпродаван производител на автомобили во 2021-ва година, соопштија пред медиумите претставници на брендот за…

 • Audi Sport ќе прави електричен SUV

  Audi Sport ќе прави електричен SUV

  „Audi Sport“ планира да претстави спортски електричен автомобил меѓу 2020-та и 2025-та година, а се претпоставува дека станува збор за „SUV“ модел. Главниот извршен директор…

 • Шпански суперхибрид со 1000 КС (фото+видео)

  Шпански суперхибрид со 1000 КС (фото+видео)

  Шпанската компанија „DSD Design & Motorsport“ претстави прототип на хиперавтомобилот наречен „Boreas“. Техничките детали за возилото не беа обелоденети, но се тврди дека тој располага…