Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 6,736.57 5.38%    BESK 11,970.93 5.66%    FERS 49,501.00 -1.33%    GRNT 792.81 3.17%    KMB 2,803.59 3.17%    MKSD 250.00 23.76%    MPT 29,891.18 1.48%    MTUR 4,000.00 0.25%    OHB 6,025.00 9.55%    OKTA 4,200.00 0%    PPIV 39,000.00 1.57%    RZIT 25.00 0%    RZLV 90.00 5.88%    RZUS 182.99 2.75%    SBT 1,822.00 2.94%    STB 889.92 0.02%    STIL 148.29 0.36%    TEL 250.00 0%    TETE 1,448.47 3.46%    TKVS 2,800.00 5.74%    TNB 12,759.93 6.25%    TPLF 1,737.36 -1.23%    TTK 799.80 0.02%    UNI 2,259.88 1.89%    VROS 14,000.00 514.04%    ZILU 158.00 2.6%    

Aston Martin го покажа „најлудиот“ модел (фото)

Време: 11:37

Датум: јули 12, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

„Aston Martin“ објави повеќе фотографии и детали за претстојниот модел „Valkyrie“, развиен во соработка со „Red Bull Racing“. Хиперавтомобилот што треба да се појави на пазарот во 2019-та, ќе се движи од 6.5-литарски V12 од „Cosworth“ и хибриден систем од „Formula 1“.

Од новите кадри појасно се забележуваат драматичните црти на автомобилот, замислен да е максимално блиску во аеродинамика до тркачките болиди. Повеќето аеродинамични детали беа додадени по претставувањето на прототипот во Женева оваа пролет. Новина се пример големите отвори меѓу кокпитот и предните браници кои според инженерите значајно ја зголемуваат моќта на притискање.

Според шефот на надворешниот дизајн Мајлс Нјурнбергер ова на сликите е „околу 95%“ од конечниот изглед на возилото. Нјурнбергер прецизира дека главниот конструктор на „Red Bull“ Адријан Нуи постојано бара нови начини да се подобри уште повеќе аеродинамиката и силата на притискање.

За прв пат публиката може да ѕирне и во внатрешноста на „Valkyrie“. Седиштата се монтирани директно на шасијата од јаглероден композит, што значи дека патниците ќе седат многу ниско и со испружени нозе напред, токму како во болид.

Стандардните ремени се слични на тркачките. Табла е крајно минималистичка, само со две-три копчиња на централната конзола и централен екран на допир. Повеќето функции се управувани од копчињата поставени на воланот, кој може да се вади и е видливо инспириран од тркачките машини од Ле Ман. Врз него е и километража со брзинометарот. Двата екрани лево и десно се поврзани со надворешни камери и практично ги заменуваат страничните ретровизори. Задното стакло го нема.

„Aston Martin“ ќе произведе само 150 примероци од суперавтомобилот, по цена од 2 милиони фунти секој (2.24 милиони евра). Сите тие веќе се распродадени.

Уште не се јасни техничките податоци на автомобилот, но судејќи по ветувањата на „Aston Martin“ за 1: 1 сооднос тежина-енергија, тој најверојатно ќе има околу 900 коњски сили при тежина од 900 кг. Тоа ќе му овозможи да забрзува од 0 до 100 км/ч за само малку повеќе од 2 секунди.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Opel покажува „мускули“ со Insignia GSi (фото+видео)

  Opel покажува „мускули“ со Insignia GSi (фото+видео)

  Германската марка „Opel“ откри „надуена“ верзија на новата генерација на предводникот „Insignia“. Автомобилот го добил додатокот „GSi“ кон своето име, а неговата официјална премиера ќе…

 • Ќе има ли BMW M3 CS?

  Ќе има ли BMW M3 CS?

  При промоцијата на „BMW M4 CS“ претходно во оваа година, од баварската компанија ветија дека ќе има уште „М“-модели кои ќе ја добијат ознаката „CS“.…

 • Skoda продолжува да ги соборува сопствените рекорди

  Skoda продолжува да ги соборува сопствените рекорди

  Чешкиот производител „Skoda“ продолжува да ги подобрува резлутатите на светските пазари. За првото полугодие од 2017-та година компанијата продаде 585.000 нови автомобили, што е за…

 • Новиот Nissan Leaf ќе се управува само со еден педал (видео)

  Новиот Nissan Leaf ќе се управува само со еден педал (видео)

  Втората генерација на „Nissan Leaf“, што ќе биде претставена оваа есен, ќе го добие системот „е-Pedal“. Благодарение на него околу 90% од управливоста на возилото…

 • Вториот модел на Alpine ќе биде готов во 2019-та година

  Вториот модел на Alpine ќе биде готов во 2019-та година

  Сестринската фирма на францускиот производител „Renault“ – „Alpine“, веќе работи на својот втор модел. Ова ќе биде „SUV“, кој ќе се појави на пазарот во…

 • Пристигна новиот Amarok во Порше Македонија

  Пристигна новиот Amarok во Порше Македонија

  Новиот Amarok ја доживеа својата премиера во Hannover. Втората фаза на V6 моторот, е исто така за прв пат промовирана во седиштето на производителот. Многу…

 • Mercedes го претстави својот прв сериски пикап (фото+видео)

  Mercedes го претстави својот прв сериски пикап (фото+видео)

  Компанијата „Mercedes-Benz“ официјално го претстави првиот сериски пикап во историјата, а тој се нарекува „X-Class“. Моделот, чија концептуална верзија дебитираше уште во есента 2016-та година,…

 • Hyundai си постави за цел да стане №1 во Европа

  Hyundai си постави за цел да стане №1 во Европа

  Корејската компанија „Hyundai Motor Company“ си постави за цел да стане најпродаван производител на автомобили во 2021-ва година, соопштија пред медиумите претставници на брендот за…

 • Audi Sport ќе прави електричен SUV

  Audi Sport ќе прави електричен SUV

  „Audi Sport“ планира да претстави спортски електричен автомобил меѓу 2020-та и 2025-та година, а се претпоставува дека станува збор за „SUV“ модел. Главниот извршен директор…

 • Шпански суперхибрид со 1000 КС (фото+видео)

  Шпански суперхибрид со 1000 КС (фото+видео)

  Шпанската компанија „DSD Design & Motorsport“ претстави прототип на хиперавтомобилот наречен „Boreas“. Техничките детали за возилото не беа обелоденети, но се тврди дека тој располага…