Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 6,736.57 5.38%    BESK 11,970.93 5.66%    FERS 49,501.00 -1.33%    GRNT 792.81 3.17%    KMB 2,803.59 3.17%    MKSD 250.00 23.76%    MPT 29,891.18 1.48%    MTUR 4,000.00 0.25%    OHB 6,025.00 9.55%    OKTA 4,200.00 0%    PPIV 39,000.00 1.57%    RZIT 25.00 0%    RZLV 90.00 5.88%    RZUS 182.99 2.75%    SBT 1,822.00 2.94%    STB 889.92 0.02%    STIL 148.29 0.36%    TEL 250.00 0%    TETE 1,448.47 3.46%    TKVS 2,800.00 5.74%    TNB 12,759.93 6.25%    TPLF 1,737.36 -1.23%    TTK 799.80 0.02%    UNI 2,259.88 1.89%    VROS 14,000.00 514.04%    ZILU 158.00 2.6%    

WeChat Pay веќе е во Европа

Време: 16:09

Датум: јули 10, 2017

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Кинескиот интернет гигант „Tencent“ ја лансираше својата платежна услуга „WeChat Pay“ во Европа овој понеделник, упатувајќи предизвик на „Alipay“, која е во сопственост на „Ant Financial“ на „Alibaba“, пишува „CNBC“.

„WeChat“ е голема социјална мрежа, која има 938 милиони активни корисници месечно. „Tencent“ соработува со германската компанија за порамнувања „Wirecard“ за да им овозможи на европските трговците да ја прифатат „WeChat Pay“ како опција.

Потегот е наменет особено кон кинеските туристи кои ја посетуваат Европа и може да не е дури таков предизвик за играчи како „Apple Pay“ и „Samsung Pay“ кои исто оперираат во делови од Европа.

Кинеските корисници се навикнати да ги користат мобилните платежни услуги како „WeChat Pay“ за сè – од ангажирање на услуги за споделено патување до шопинг. Кога одат во странство, тие сакаат да ги уживаат истите услуги.

Кинеските туристи потрошиле најмногу во 2016-та година. Тие дадоа вкупно 261 милијарди долари зад границата според Светската туристичка организација на ОН. Тоа е привлечен пазар кој „Tencent“ се обидува да го заземе.

Но таа ќе мора да ја стигне „Alipay“, која започна операции во Европа во 2015-та година, а потоа да направи експанзија и на други пазари, како Јужна Африка. „Tencent“, рече дека во Кина има 600 милиони активни корисници на „WeChat Pay“. Во меѓувреме „Alipay“ објави дека бројот на нејзините активни потрошувачи достигна 450 милиони лица.

„Во моментов, проблемот е дека многу од кинеските туристи ги немаат правилните платежни инструменти. Шопингот е незаменлив дел од патувањето. За секој трговец, насочен кон кинеските клиенти во сегментот со луксузните стоки, патувањата или забавата, ова е задолжителна проверка“, коментира Маркус Ејчингер, извршен вицепредседател за глобалната производна стратегија на „Wirecard“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Бектеши – Ромео: Самитот во Трст е добар исчекор во економското поврзување на земјите од Западен Балкан

  Бектеши – Ромео: Самитот во Трст е добар исчекор во економското поврзување на земјите од Западен Балкан

  Министерот за економија Крешник Бектеши денеска се сретна со амбасадорот на Република Италија, Карло Ромео. Министерот Бектеши истакна дека Италија е важен трговски партнер на…

 • Турција стави 700 германски компании на црната листа

  Турција стави 700 германски компании на црната листа

  Турција им доставила на германските власти список со над 680 компании осомничени за поддршка на тероризам, јавија западни медиуми повикувајќи се на извор во службите…

 • Посетете го рајот – Conrad Rangali Island Resort (фото)

  Посетете го рајот – Conrad Rangali Island Resort (фото)

  За убавините на ова место може многу да се пишува, но во суштина доволен е само еден збор – рај! Симпатичните вили сместени во азурните,…

 • Супер глоуб: Вардар на стартот против Нафт-О-Гашаран

  Супер глоуб: Вардар на стартот против Нафт-О-Гашаран

  Европскиот ракометен шампион Вардар настапот на Супер глоуб во Катар ќе го започне против иранскиот Нафт-О-Гашаран. Натпреварот е закажан за 25 август од 14 часот…

 • Јужна Кореја се подготвува да стане трговски центар за нафта и гас во Северна Азија

  Јужна Кореја се подготвува да стане трговски центар за нафта и гас во Северна Азија

  Јужна Кореја подготвува олеснувања за правилата за терминали за складирање на гас, кои ќе и помогнат да се претвори во најважниот трговски центар за гас…

 • Успехoт на работа го гарантираат овие три особини

  Успехoт на работа го гарантираат овие три особини

  Ако сте меѓу овие типови на вработени, на добар пат сте да ги остварите вашите соништа. А ако не сте, што чекате? Решение за секој…

 • Finnair се подготвува да ја заземе Азија

  Finnair се подготвува да ја заземе Азија

  „Finnair“ сака да ги зајакне летовите до Азија, кои се околу половина од целиот нејзин капацитет и цели да превезува до 20 милиони патници годишно…

 • Opel покажува „мускули“ со Insignia GSi (фото+видео)

  Opel покажува „мускули“ со Insignia GSi (фото+видео)

  Германската марка „Opel“ откри „надуена“ верзија на новата генерација на предводникот „Insignia“. Автомобилот го добил додатокот „GSi“ кон своето име, а неговата официјална премиера ќе…

 • Aмериканците кои живеат под кирија се на највисоко ниво во последните 50 години

  Aмериканците кои живеат под кирија се на највисоко ниво во последните 50 години

  Десет години по кризата во станбениот пазар во САД, некои работи се влошени, наместо да се подобруваат, пишува „MarketWatch“. Денес бројот на американските домаќинства кои…

 • Избегнувајте ги овие 5 пијалоци затоа што дебелеат

  Избегнувајте ги овие 5 пијалоци затоа што дебелеат

  Доколку сакате да ослабите, освен на храната, треба да внимавате и на пијалоците. Како на пример на овие пијалоци… 1. Чоколадно млеко Чоколадното млеко има…