Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 6,736.57 5.38%    BESK 11,970.93 5.66%    FERS 49,501.00 -1.33%    GRNT 792.81 3.17%    KMB 2,803.59 3.17%    MKSD 250.00 23.76%    MPT 29,891.18 1.48%    MTUR 4,000.00 0.25%    OHB 6,025.00 9.55%    OKTA 4,200.00 0%    PPIV 39,000.00 1.57%    RZIT 25.00 0%    RZLV 90.00 5.88%    RZUS 182.99 2.75%    SBT 1,822.00 2.94%    STB 889.92 0.02%    STIL 148.29 0.36%    TEL 250.00 0%    TETE 1,448.47 3.46%    TKVS 2,800.00 5.74%    TNB 12,759.93 6.25%    TPLF 1,737.36 -1.23%    TTK 799.80 0.02%    UNI 2,259.88 1.89%    VROS 14,000.00 514.04%    ZILU 158.00 2.6%    

5 разлики помеѓу „обновениот“ и оргиналниот Galaxy Note 7

Време: 12:30

Датум: јули 10, 2017

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

На крајот на минатата недела „Samsung Electronics“ го претстави „обновениот“ „Galaxy Note 7“. Како и што се очекуваше, смартфонот е целосна копија на својот претходник. Едвај не единствената особеност од него е името.

Да го објасниме она што се случи со моделот.

Батерија

Првата промена во смартфонот заслужува јасно споменување. Таа е помалата батеријата на обновениот „Galaxy Note Fan Edition“ која е со 10% помал капацитет – 3.200 mAh, споредено со претходникот. На овој начин производителот одлучил да го елиминира ризикот од непредвидени детонации.

Процесор

Иако конфликтните гласини „Samsung“ ги промени со конфигурацијата на „Galaxy Note Fan Edition“, заменувајќи го процесор „Snapdragon 820“ со модел со индекс „821“. Посовремениот чип му обезбедува на смартфонот сериозен раст на продуктивноста, што несомнено ќе привлече нови корисници.

Логотип

Дали го забележавте ова? „Samsung“ всушност се одлучил на нешто што многумина се откажуваа. Таа е елиминација на логото на компанијата од предниот панел на „Galaxy Note Fan Edition“. Конечно смартфонот ќе престане да биде мобилен банер реклама. Сега на истото место има широка празнина, која се прикачува на шармот на уредот.

Натписот „Fan Edition“ е лоциран на задниот дел.

Интерфејс

Новиот „Galaxy Note Fan Edition“ го користи истиот интерфејс, со кој ни беа претставени „Galaxy S8“ и „S8 +“. „Samsung Experience“ – токму така се именува компанискиот интерфејс – тој се разликува од „TouchWiz“ и им нуди на корисниците повисоки перформанси, дизајн пријатен за очите и суперширок сет од функционалности.

Bixby

Гласовниот ассистент „Bixby“, кој до неодамна беше ексклузивна состојка на „Galaxy S8“, исто така ќе биде достапен на сопствениците на овој смартфон. И покрај некои проблеми кои помошникот ги тестира со препознавање на говорот, нема сомневање дека во блиска иднина „Samsung“ ќе го корегира постојните недостатоци и ќе го предложи „Bixby“ на меѓународниот пазар.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Бектеши – Ромео: Самитот во Трст е добар исчекор во економското поврзување на земјите од Западен Балкан

  Бектеши – Ромео: Самитот во Трст е добар исчекор во економското поврзување на земјите од Западен Балкан

  Министерот за економија Крешник Бектеши денеска се сретна со амбасадорот на Република Италија, Карло Ромео. Министерот Бектеши истакна дека Италија е важен трговски партнер на…

 • Турција стави 700 германски компании на црната листа

  Турција стави 700 германски компании на црната листа

  Турција им доставила на германските власти список со над 680 компании осомничени за поддршка на тероризам, јавија западни медиуми повикувајќи се на извор во службите…

 • Посетете го рајот – Conrad Rangali Island Resort (фото)

  Посетете го рајот – Conrad Rangali Island Resort (фото)

  За убавините на ова место може многу да се пишува, но во суштина доволен е само еден збор – рај! Симпатичните вили сместени во азурните,…

 • Супер глоуб: Вардар на стартот против Нафт-О-Гашаран

  Супер глоуб: Вардар на стартот против Нафт-О-Гашаран

  Европскиот ракометен шампион Вардар настапот на Супер глоуб во Катар ќе го започне против иранскиот Нафт-О-Гашаран. Натпреварот е закажан за 25 август од 14 часот…

 • Јужна Кореја се подготвува да стане трговски центар за нафта и гас во Северна Азија

  Јужна Кореја се подготвува да стане трговски центар за нафта и гас во Северна Азија

  Јужна Кореја подготвува олеснувања за правилата за терминали за складирање на гас, кои ќе и помогнат да се претвори во најважниот трговски центар за гас…

 • Успехoт на работа го гарантираат овие три особини

  Успехoт на работа го гарантираат овие три особини

  Ако сте меѓу овие типови на вработени, на добар пат сте да ги остварите вашите соништа. А ако не сте, што чекате? Решение за секој…

 • Finnair се подготвува да ја заземе Азија

  Finnair се подготвува да ја заземе Азија

  „Finnair“ сака да ги зајакне летовите до Азија, кои се околу половина од целиот нејзин капацитет и цели да превезува до 20 милиони патници годишно…

 • Opel покажува „мускули“ со Insignia GSi (фото+видео)

  Opel покажува „мускули“ со Insignia GSi (фото+видео)

  Германската марка „Opel“ откри „надуена“ верзија на новата генерација на предводникот „Insignia“. Автомобилот го добил додатокот „GSi“ кон своето име, а неговата официјална премиера ќе…

 • Aмериканците кои живеат под кирија се на највисоко ниво во последните 50 години

  Aмериканците кои живеат под кирија се на највисоко ниво во последните 50 години

  Десет години по кризата во станбениот пазар во САД, некои работи се влошени, наместо да се подобруваат, пишува „MarketWatch“. Денес бројот на американските домаќинства кои…

 • Избегнувајте ги овие 5 пијалоци затоа што дебелеат

  Избегнувајте ги овие 5 пијалоци затоа што дебелеат

  Доколку сакате да ослабите, освен на храната, треба да внимавате и на пијалоците. Како на пример на овие пијалоци… 1. Чоколадно млеко Чоколадното млеко има…