Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 6,736.57 5.38%    BESK 11,970.93 5.66%    FERS 49,501.00 -1.33%    GRNT 792.81 3.17%    KMB 2,803.59 3.17%    MKSD 250.00 23.76%    MPT 29,891.18 1.48%    MTUR 4,000.00 0.25%    OHB 6,025.00 9.55%    OKTA 4,200.00 0%    PPIV 39,000.00 1.57%    RZIT 25.00 0%    RZLV 90.00 5.88%    RZUS 182.99 2.75%    SBT 1,822.00 2.94%    STB 889.92 0.02%    STIL 148.29 0.36%    TEL 250.00 0%    TETE 1,448.47 3.46%    TKVS 2,800.00 5.74%    TNB 12,759.93 6.25%    TPLF 1,737.36 -1.23%    TTK 799.80 0.02%    UNI 2,259.88 1.89%    VROS 14,000.00 514.04%    ZILU 158.00 2.6%    

5-дневна овошна летна диета

Време: 13:45

Датум: јуни 21, 2017

Категорија: ДИЕТИ

Во летото значително ја намалуваме употребата на тешките намирници. За да ни е некако полесно на желудникот, најдобро е да го нагласуваме овошјето и зеленчукот нормално. Погледнете ја оваа 5-дневна диета со овошје.

Овошните диети се најпосакувани за летото, бидејќи му помагаат на телото да се чисти од токсините, а притоа ќе намалите и некој килограм. Во овошните диети најчесто се исклучуваат само бананите и грозјето, бидејќи се доста калорични.

Може барем еднаш на ден да јадете некој протеин – бела риба или бело пилешко месо. Тоа само во случај доколку не можете да издржите само на овошје. Ние ви ја нудиме полесната варијанта на овошната диета. Постојат 4 оброка на ден, се разбира, се пие многу вода и овошни сокови.

Во прилог на исхраната препорачуваме и кардио вежби 3-4 пати неделно барем по 1 час.

 

Ден 1

Појадок: 1/2 диња, 1/2 чаша јогурт со ниска масленост

Ручек: 500 грама овошна салата со прелив од јогурт и мед

Ужина: 50 гр ореви

Вечера: 3 јаболки, 1 чаша јогурт со мед

Ден 2

Појадок: Овесни снегулки со јогурт и овошје

Ручек: 150 гр филети од бела риба, 1 јаболко за десерт

Ужина: 50 гр суво овошје

Вечера: 5 праски/кајсии, 1 цеден сок од портокал, 50 гр ореви

 

Ден 3

Појадок: 1 јаболко

Ручек: 300 гр свежа салата (овошна или зеленчук) и 1 цеден сок

Ужина: 1 чаша нискомаслена урда со суво овошје

Вечера: 200 гр филети од бела риба, гарнирани со свеж зеленчук и 1 јаболко за десерт

Ден 4

Појадок: 150 гр јагоди

Ручек: 200 гр филети од бела риба, 2 домати

Ужина: 1 чаша јогурт

Вечера: 400 гр свежо овошје по ваш избор

 

Ден 5

Појадок: 1 чаша урда со суво овошје

Ручек: 150 гр бело пилешко месо на скара, 1 јаболко за десерт

Ужина: 1 цеден сок од портокал

Вечера: Салата со свеж зеленчук, 100 гр цреши

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Избегнувајте ги овие 5 пијалоци затоа што дебелеат

  Избегнувајте ги овие 5 пијалоци затоа што дебелеат

  Доколку сакате да ослабите, освен на храната, треба да внимавате и на пијалоците. Како на пример на овие пијалоци… 1. Чоколадно млеко Чоколадното млеко има…

 • За побрзо да ослабите треба да знаете во кој период од денот треба да јадете

  За побрзо да ослабите треба да знаете во кој период од денот треба да јадете

  Компанијата „Forza Supplements“ ги анализираше податоците од лицата кои драстично ослабеле со цел да истражи во кој период од денот треба да појадувате, кога треба…

 • 7 кг помалку за 7 дена со помош на диета со кафе

  7 кг помалку за 7 дена со помош на диета со кафе

  Со оваа кратка 7-дневна диета можете да стопите седум килограми, запазувајќи го ефикасниот режим со кафе. Условот е секој ден да пиете по 2-3 шољи…

 • 15-дневна диета со која можете да загубите 7 килограми

  15-дневна диета со која можете да загубите 7 килограми

  Диетата трае 15 дена (три циклуси по 5 дена), а просечната загуба на тежината по завршувањето на диетата е околу седум килограми. За време на…

 • Диета со која за две недели ќе намалите 9 килограми

  Диета со која за две недели ќе намалите 9 килограми

  Називот на диетата ви кажува се: за две недели можете да изгубите девет килограми (зависно од тежината која ја поседувате, колку повеќе вишок килограми имате,…

 • Лесна диета со зелен чај за намалување на 4 килограми

  Лесна диета со зелен чај за намалување на 4 килограми

  За да бидете во топ форма и да се чувствувате добро ви предложуваме диета со која ќе намалите 3-4 килограми за само една недела. Не…

 • Најдобра диета за намалување на салото од стомакот

  Најдобра диета за намалување на салото од стомакот

  Факт е дека не е можно да се изгуби вишокот на сало од стомакот без намалување на вкупните телесни масти. Обемните истражувања покажаа дека она што е…

 • Двопек диета – за сите љубители на лебот

  Двопек диета – за сите љубители на лебот

  Двопек диетата се спроведува со големо количесто на природно цеден сок и чај преку целиот ден. По петиот ден правите пауза два дена, а во…

 • Диета со краставици и домати

  Диета со краставици и домати

  Со диетата со краставици и домати може лесно да ослабите, а се што е потребно да дојдете до формата која ја посакувате е да го…

 • Диета погодна за љубителите на риба

  Диета погодна за љубителите на риба

  Рибата е богата со протеини, таа е нискокалорична и лесно сварлива храна. Бескрајно корисно и здрава е во секое време од годината. Оваа диета е…