Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,301.12 -0.29%    FERS 59,000.00 5.34%    KMB 2,698.87 0.16%    MPT 27,000.00 0%    REPL 54,101.00 -0.06%    TPLF 1,530.00 0.22%    TTK 800.12 0.02%    

Reddit привлекува нови инвестиции

Време: 16:15

Датум: јуни 19, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

„Reddit“ e еден од ретките интернет ветерани, кој не само што преживеа, но и се развива добро во последните години. Сега ризични капиталисти ќе дадат сериозна финансиска поддршка на сајтот за споделување на линкови, чија оценка ќе се зголеми на околу 1,7 милијарди долари.

Во последните недели „Reddit Inc.“ бара инвестиции за околу 150 милиони долари, појаснуваат извори кои посакале да не бидат идентификувани. Портпаролот на „Reddit“ појаснува дека засега нема завршени преговори за финансирање, па поради тоа одбива повеќе коментари.

Стив Хофман и Алексис Оханиан ја основаат „Reddit“ во 2005-та година како студенти на Универзитетот во Вирџинија. Тие се приклучуваат на бизнис инкубатор од Силиконската долина „Y Combinator“ и следната година го продаваат стартапот на издавачот на списанието „Conde Nast“. Таа привлекува лојална публика со објавување линкови од вести, слики и видео содржини, за кои соговорници гласаат за да ја рангират нивната важност. Тоа е родното место на безбројни онлајн белешки и коментари, но, исто така, беше подложена на критики поради давањето на трибина на расистички, сексистички и анонимни списи.

Иако популарноста на сајтот „Reddit“ се бори со години да најде одржлив бизнис модел. „Conde Nast“ продаде дел од сајтот во 2011-та година, а задржи удел. Во следните неколку години „Reddit“ беше воден во ротацијата од извршниот директор, вклучувајќи Елен Пао, која ја извршуваше должноста привремен извршен директор поради тужба за дискриминација по полов атак против својот поранешниот работодавец „Kleiner Perkins Caufield & Byers“, што ја загуби. Напорите на Пао за намалување на малтретирањето беа непопуларни меѓу некои од лојалните корисници на сајтот, како и разрешување на директорот, сакан од модераторите. Во 2015-та година таа беше принудена токму заради тоа разрешување да ја напушти функцијата.

Истражувачката компанија „Alexa“ ја рангираше „Reddit“ на четврто место по посети во САД и на седмото во светот.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Централ Хотел Виница добитник на престижна балканска награда за бизнис туризам

  Централ Хотел Виница добитник на престижна балканска награда за бизнис туризам

  Централ Хотел е добитник на престижната награда BATI – Balkan Awards for tourism industry 2017, во категоријата Business Tourism 2017. Доделувањето на овогодинешните BATI награди…

 • Училиштето „Нова“ одбележа две децении јубилеј со над 5000 ученици кои минале низ образовната институција

  Училиштето „Нова“ одбележа две децении јубилеј со над 5000 ученици кои минале низ образовната институција

  Меѓународното училиште „Нова“ вчера во преполната сала на Македонската опера и балет го одбележа јубилејот од две децении, а на настанот присуствуваа голем број етаблирани…

 • AccorHotels се шири во Југоисточна Европа

  AccorHotels се шири во Југоисточна Европа

  Францускиот синџир на хотели „AccorHotels“ отвори локации во Србија и Босна и Херцеговина. Исто така, претстои да се отвори објект во Словенија, соопшти компанијата. Хотелот…

 • Apple е блиску до купување на Shazam за 400 милиони долари

  Apple е блиску до купување на Shazam за 400 милиони долари

  „Apple“ е блиску до купување од 400 милиони долари на апликацијата за препознавање музика „Shazam“, информира „Business Insider“, повикувајќи се на познати извори. Договорот би…

 • Најдобри швајцарски часовници за најдобрите македонски фудбалери

  Најдобри швајцарски часовници за најдобрите македонски фудбалери

  На гала свеченоста на „Најдобрите во македонскиот фудбал 2017“, како награда за фудбалерите од младата репрезентација ФФМ ги избра часовниците Tissot Quickster Football, од „Божиновски…

 • Nordea ќе отпушта вработени во Финска

  Nordea ќе отпушта вработени во Финска

  Банката „Nordea“ ќе ги намали околу 500 вработени во Финска, објави „Ројтерс“. Доверителот почнува да го спроведува својот план за намалување на илјадници работни места…

 • Нови проблеми за Ryanair

  Нови проблеми за Ryanair

  Ryanair се соочува со закани пред Божиќната акција за штрајк на три европски пазари, вклучувајќи го и штрајкот на пилотите. Пилотите во Италија ја поддржаа…

 • „Добредојде“ Macedonia Welcome Center се вклучи во одбележувањето на „Меѓународниот ден за борба против насилството врз жените и девојките“

  „Добредојде“ Macedonia Welcome Center се вклучи во одбележувањето на „Меѓународниот ден за борба против насилството врз жените и девојките“

  Денес во Сити Мол во продавниците на Fashion Group пазарете со попуст за да ја поддржите борбата против насилството врз жените „Добредојде“ Macedonia Welcome Center…

 • WeWork ќе стане најголем приватен закупец во Лондон

  WeWork ќе стане најголем приватен закупец во Лондон

  Еден седумгодишен стартап од САД се очекува да стане најголем приватен закупец на канцелариски простор во Лондон токму во време во кое економските перспективи пред…

 • Производителот на Budweiser нарача 40 камиони Tesla Semi

  Производителот на Budweiser нарача 40 камиони Tesla Semi

  Пиварницата компанија „Anheuser-Busch“ има резервирано 40 примероци од електричните камиони на „Tesla Inc.“, бидејќи производителот на „Budweiser“ се стреми да ги намали трошоците за гориво…