Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,582.40 0.81%    GRNT 855.55 -0.33%    KMB 2,829.75 -0.06%    MPT 28,600.00 -1.38%    OHB 5,475.43 -0.45%    RZUS 120.00 -6.25%    STB 943.41 0.29%    TEL 272.00 -0.37%    TNB 13,491.54 -0.04%    TTK 826.42 0.4%    ZPKO 2,635.00 0.15%    

Последен ден на Фестивалот „Скопје синема сити“

Време: 11:06

Датум: јуни 19, 2017

Категорија: КУЛТУРА

Фестивалот за музички документарци „Скопје синема сити“, вечерва, 19 јуни, ќе ја има својата завршница.

Од 20 часот, во Кинотека на Македонија ќе биде прикажан филмот „Да живее Рок” (Long live Rock), „Во сеќавање на Лу Рид” (Remembering Lou Reed), a oд 21 часот на програмата следува филмот „Дејвид Боуви кај Би-би-си“ (David Bowie at the BBC), со што официјално ќе биде спуштена завесата на ова фестивалско издание.

Во претходните четири фестивалски вечери беа прикажани филмовите кои предизвикаа интерес кај љубителите на музичката уметност, за легендите Крафтверк, Жан Мишел Жар, за џез легендата Ејми Вајнхаус, кралиците на џезот Ела Фитџералд, Моцарт, Френк Запа и други, како и филмот за концертот на Дерек Меј и Џијан Емин, заедно со Франческо Тристано и оркестарот Ламуру.

По традиција, во текот на годината овој фестивал доживува и репризно издание, за што публиката дополнително ќе биде информирана.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Објавена книгата „Теоријата на книжевноста во (интер)акција“ од Ѓорѓиева Димова

  Објавена книгата „Теоријата на книжевноста во (интер)акција“ од Ѓорѓиева Димова

  Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ од Скопје неодамна ја објави студијата „Теоријата на книжевност во (интер)акција“ од Марија Ѓорѓиева Димова. Во книгата авторката актуелизира…

 • Светска премиера во Пекинг на композиција од Дарија Андовска

  Светска премиера во Пекинг на композиција од Дарија Андовска

  Во рамките на China CEEC Cultural Season- Music Dialog and Cooperation 2017, на 13 октомври, во Концертната сала на Пекинг премиерно се изведоа 8 композиции…

 • Виктор Филиповски избран за најдобар млад македонски џез-музичар за 2017

  Виктор Филиповски избран за најдобар млад македонски џез-музичар за 2017

  За најдобар млад македонски џез-музичар за 2017 година е избран Виктор Филиповски. Наградата „Златен орикс“ ќе му биде врачена вечерва во 20.30 часот во кафе-барот…

 • Прилепскиот театар со претставата „Ништо без Трифолио“ ќе гостува во Велес и во Куманово

  Прилепскиот театар со претставата „Ништо без Трифолио“ ќе гостува во Велес и во Куманово

  Tеатарот „Војдан Чернодрински“ со најновата весела претстава „Ништо без Трифолио“ во режија на Коле Ангеловски ќе гостува во Велес и во Куманово. Настапот во Велес…

 • Драмата „Реквием за љубовта“ од Зоран Пејковски на англиски јазик

  Драмата „Реквием за љубовта“ од Зоран Пејковски на англиски јазик

  Излезе од печат англискиот превод на драмата во стих „Реквием за љубовта“ – „Requiem for Love“, издание на издавачката куќа „Дијалог“, чиј автор е драмскиот…

 • Меѓународен фестивал на креативноста Голден Драм од 18 до 20 октомври во Љубљана

  Меѓународен фестивал на креативноста Голден Драм од 18 до 20 октомври во Љубљана

  Дваесет и четвртиот фестивал Golden Drum по втор пат ќе биде одржан во Љубљана од 18 до 20 октомври. Посетителите на фестивалот ќе имаат прилика…

 • Изложба „Танц на рацете“ на Сергеј Андреевски

  Изложба „Танц на рацете“ на Сергеј Андреевски

  Самостојната изложба на академскиот сликар Сергеј Андреевски „Танц на рацете“ ќе биде отворена денес во галеријата „Акантус“ во 20 часот. „Авторот е доблесна творечка енергија во…

 • Македонски уметници учествуваа на 57. Венециско биенале

  Македонски уметници учествуваа на 57. Венециско биенале

  Во градот на гондолите, Венеција, кој високо котира на мапата на современата уметничка сцена и култура, во текот на октомври се промовираше ликовната изложба „FIND…

 • „Во магијата на киното“ – петто издание на филмскиот Фестивал за млади „Џифони Македонија“

  „Во магијата на киното“ – петто издание на филмскиот Фестивал за млади „Џифони Македонија“

  Годинешното петто по ред издание на Фестивалот за млади „Џифони Македонија“ ќе се одржува од 18 до 23 октомври во Скопје на тема „Во магијата…

 • Промоција: „Допир од далечина“ – биографија на Иан Кертис

  Промоција: „Допир од далечина“ – биографија на Иан Кертис

  Во ресторанот МКЦ, на 27 октомври, со почеток во 20 часот, ќе се одржи промоција на книгата „Допир од далечина: Иан Кертис и Joy Division“…