Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

GRNT 799.57 -1.69%    KMB 2,700.48 -0.87%    OKTA 4,100.00 0.6%    STB 910.00 -2.44%    TPLF 1,794.00 -2.97%    UNI 2,206.50 5.07%    

Да работите од дома е супер, но…

Време: 13:18

Датум: април 21, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Да работите од дома е супер, но може да се претвори во ноќна мора ако не се придржувате до некои правила.

Шефот ви кажал дека можете слободно да ја обавувате својата работа од дома и никој сега не е посреќен од вас. Но, за се да функционира како што треба морате да се придржувате до одредени правила. Како прво, направете план за работа и строго придржувајте се до него.

Многу лесно можете да ја запоставите работата од дома доколку фрлите поглед на омилената серија, гледате некоја емисија, слушате радио, висите по социјалните мрежи и на крај сфаќате дека ништо не сте сработеле.

Обезбедете си мирно катче каде нема да ви пречат вашите домашни, децата, партнерот или било кој. Имајте удобна столица, квалитетен монитор, вклучете лесна музика, и започнете со работа.

Правете кратки паузи од 10-15 минути, испијте освежителен напиток, изедете парче овошје или сендвич и повторно вратете и се на работата. Додека не завршите немојте да прекинувате. Најлошо е кога ќе се прецените па ќе почнете да готвите ручек или ќе ги повикате пријатели на кафе, сепак немате толку време и треба да рбаотите. Најпрвин завршете ги своите работни задачи па потоа префрлете се на уживањето.

Морате да сфатите дека работата од одма е супер работа, но може да стане многу опасно доколку не воведете некои правила. Однесувајте се исто како да сте на работа, работејќи ги исклучиво работните задачи, а сепак уживајте во комфорот на вашиот дом. Среќно!

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Не секогаш колегите се причина за отказ

  Не секогаш колегите се причина за отказ

  Со цел да ја задржи мотивацијата, вработениот мора да биде најмалку 80 проценти задоволен со кариерата, работата и шефот. Кризата, растот на невработеноста и презаситеноста…

 • Најчесто поради овие причини вработените даваат отказ

  Најчесто поради овие причини вработените даваат отказ

  Не е доволно само да се најде работа во која пристојно ќе бидете платени за она што го работите. Ако компаниите сакаат да ги вработат…

 • Доколку ги забележите овие знаци, значи колегите не ве обожуваат

  Доколку ги забележите овие знаци, значи колегите не ве обожуваат

  Додека некои колеги и деловни соработници немаат проблем со тоа директно да кажат што и кого мразат, други се преправаат дека се професионалци и дипломати,…

 • Не сакате да работите со луѓе? Ова се најдобрите професии за вас!

  Не сакате да работите со луѓе? Ова се најдобрите професии за вас!

  Без оглед која работа ја работите, неизбежно доаѓате во контакт со луѓе. Меѓутоа, постојат работни места на кои минимално комуницирате со луѓе. Ако таквата работа…

 • Како треба да седите правилно пред компјутер (видео)

  Како треба да седите правилно пред компјутер (видео)

  Поминувате многу време седејќи на компјутерот и притоа имате болки во грбот? Еве го решението за вас… Business Insider во ова видео собра 20 трикови…

 • Надминете го срамот со овој едноставен трик

  Надминете го срамот со овој едноставен трик

  Сакате да бидете успешни во кариерата, но премногу сте срамежливи кога треба сами да се пофалите? Најдобар начин да го победите срамот е себеси да…

 • Ослободете се од стресот на работа на 3 брзи начини

  Ослободете се од стресот на работа на 3 брзи начини

  Покрај сите рокови и одговорности, сосема е нормално да чувствувате голем стрес. Дали знаете точно зошто така се чувствувате? Едно неодамнешно истражување објавено во магазинот…

 • Не треба да се извинувате на работа поради овие работи

  Не треба да се извинувате на работа поради овие работи

  Да се извините бидејќи на некого на работа сте му го заборавиле роденденот е сосема ок, но има и причини поради кои не треба да…

 • Успехoт на работа го гарантираат овие три особини

  Успехoт на работа го гарантираат овие три особини

  Ако сте меѓу овие типови на вработени, на добар пат сте да ги остварите вашите соништа. А ако не сте, што чекате? Решение за секој…

 • Поради овие причини вреди да дадете отказ

  Поради овие причини вреди да дадете отказ

  Во денешно време тешко се доаѓа до работа, па така оние кои имаат работа не се откажуваат од неа се додека не најдат нешто подобро.…