Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 5,799.18 -1.02%    BESK 10,735.48 -0.74%    CEVI 875.00 2.94%    GRNT 737.42 -1.6%    ILST 1,550.00 0%    KMB 2,700.00 -0.39%    LOTO 134.00 2.29%    MPOL 201.00 -12.61%    MPT 27,000.00 -1.64%    OKTA 2,500.00 -3.85%    RMDEN15 92.20 -2.95%    SKOV 180.00 62.16%    STB 954.34 0.12%    STIL 85.00 -3.41%    TEL 248.40 3.5%    TPLF 1,410.24 0.56%    VITA 8,995.10 -0.05%    

Спласна инфлацијата во ЕУ и еврозоната

Време: 10:34

Датум: април 21, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Меѓугодишната инфлација во еврозоната спласна во месец март оваа година на 1,5 проценти од февруарското ниво од 2 проценти.

Во март 2016 година, индексот за растот на потрошувачките цени во 19-члениот блок изнесувал нула проценти, објави Еуростат.

Истовремено, инфлацијата во Европската унија во март била 1,6 проценти на годишно ниво, што е исто така пад во однос на 2 проценти од претходниот месец. Во 28-члениот блок, исто така, минатиот март стапката на инфлација била нулта.

Во март 2017 година, најниската меѓугодишна инфлацијата е регистрирана во Романија (0,4 проценти) и Ирска и Холандија (по 0,6 проценти), додека највисоки стапки се забележани во Летонија (3,3) Литванија (3,2) и Естонија (3,0 проценти).

Во споредба со февруари 2017 година, меѓугодишната инфлација во март опаднала во 17 земји во ЕУ, во шест држави членки останала стабилна, додека во пет забележала раст.

Најголемо влијание на зголмувањето на меѓугодишната инфлација во еврозоната имале цените на горивата за моторни возила, маслата за греење, и зеленчукот, додека дефлаторните притисоци доаѓале од цените на телекомуникациите и празничните туристички аранжмани и облеката, наведува Еуростат.

На месечно ниво, потрошувачките цени во ЕУ во март пораснале за 0,6 проценти, а во еврозоната за 0,8 проценти.

Најизразен раст на цените е забележан во Португалија (2,0 проценти), Италија (1,9), а следат Грција (1,4) и Шпанија и Литванија (по 1,1 проценти).

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • 17% од грчките пензионери се под 62 години и со пензија над 1.000 евра

  17% од грчките пензионери се под 62 години и со пензија над 1.000 евра

  Вкупно 17% од грчките пензионери се под 62 години и добиваат пензија помеѓу 1.000 и 1.137 евра. Ова го покажуваат податоците на Министерството за социјални…

 • Hopвeшка нема да се пpиcоедини ĸон пaĸтот OΠEK +

  Hopвeшка нема да се пpиcоедини ĸон пaĸтот OΠEK +

  Норвешка нема планови да ја скрати својата екстракција на нафта, изјави во соопштението на Министерството за нафта и енергетика на земјата, на тој начин ги…

 • Намален бројот на дипломирани студенти во Македонија

  Намален бројот на дипломирани студенти во Македонија

  Се намалува бројот на дипломирани студенти во Македонија во споредба со изминатите години. Во 2016 година бројот на дипломирани студенти на додипломски студии на високите…

 • Цените на нафтата го надминаа нивото од 54 долари

  Цените на нафтата го надминаа нивото од 54 долари

  Цените на нафтата во понеделник на меѓународните берзи го надминаа нивото од 54 американски долари(УСД), поттикнати од очекувањата дека водечките извозници оваа недела ќе го…

 • Поднесени повеќе од 800 барања за доделување субвенции за купен велосипед

  Поднесени повеќе од 800 барања за доделување субвенции за купен велосипед

  Повеќе од 800 барања за субвенција за купување велосипед се поднесени до денеска на шалтерите на Град Скопје, по објавувањето на јавниот повик за субвенционирање.…

 • Извозот и инвестициите го поддржаа растот на германската економија

  Извозот и инвестициите го поддржаа растот на германската економија

  Извозот и инвестициите го поддржаа растот на германската економија во рамките на 0,6% на квартална основа во првите три месеци од годината, објави Федералната статистичка…

 • Германците и Французите имаат план: Не оди доволно брзо

  Германците и Французите имаат план: Не оди доволно брзо

  Германија и Франција се заложија за нови мерки за зајакнување на еврозоната, меѓу кои би можела да биде и хармонизацијата на корпоративните даноци. Министрите за…

 • Анѓушев, Зарков и Хоџа, предложени од бизнис заедницата за економски вицепремиер

  Анѓушев, Зарков и Хоџа, предложени од бизнис заедницата за економски вицепремиер

  ­ Кочо Анѓушев, Александар Зарков и Неби Хоџа се кандидатите кои ги предлагаат стопанските комори на Македонија за вицепремиери за економски прашања во новата влада.…

 • „Ако се пројде како што треба, следува исплатата за Грција“

  „Ако се пројде како што треба, следува исплатата за Грција“

  Одлуката за тоа дали Грција направила доволно за да ја добие следната транша која и следува во рамките на програмата за помош би можела да…

 • Стартува револуција: Дали е ова златото на 21-виот век?

  Стартува револуција: Дали е ова златото на 21-виот век?

  „Peach Aviation Ltd.“ ќе биде првата јапонска авио-компанија која ќе прифати плаќање на авионски билети со биткоини. Компанијата таква одлука донесе настојувајќи да привлече што…