Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 5,500.64 0.01%    KMB 2,501.49 0.01%    MPT 27,749.25 2.77%    OHB 4,500.00 -2.16%    OKTA 2,600.00 -1.89%    RMDEN14 95.00 0%    SBT 1,300.00 0%    SPAZP 3,500.00 0%    STB 900.00 0%    TNB 10,000.00 0%    

„Креираме заедно“ – Почнува инклузивниот детски фестивал

Време: 12:00

Датум: април 20, 2017

Категорија: КУЛТУРА

„Скопје филм фестивал“ ја започнува новата инклузивна Детската филмска програма „Креираме заедно“, која ќе почне утревечер (петок,21 април), во 19.30. часот, во „Кинотеката на Македонија“.

Фестивалот во партнерство со Здружението за поддршка на деца и млади со различности „Сината птица“ од Скопје, годинава, преку програмата „Креираме заедно“, за првпат во конципирањето на фестивалската програма ги вклучува и учениците со и без попреченост од осум инклузивни училишта од Скопје, Тетово и Струмица.

Проектот се имплементира со поддршка од Европската Унија, како дел од програмата „Заштита на децата од насилство и унапредување на социјалната инклузија на децата со попреченост во Западен Балкан и Турција“, а е кофинансиран и спроведен од страна на УНИЦЕФ.

На 21 април, во „Кинотеката на Македонија“ ќе бидат прикажани завршните продукти од работилниците за фотографија, видеозапис и плакат за детската програма . Во фоајето на „Кинотеката ќе бидат изложени фотографиите и цртежите што ги изработија учениците, а по свеченото отворање, ќе бидат прикажани нивните видеозаписи и дел од филмската програма.

Проектот „Креираме задено“ се имплементираше во инклузивни училишта во Скопје, Тетово и Струмица каде беа одржани работилници за фотографија, видеозапис и работилница за плакат, како и обуки за детски права. Во нив учествуваа вкупно 86 ученици на возраст од 9 до 14 години кои во духот на самозастапување, преку визуелни алатки, говореа за себе и својот свет.

Работилниците ги водеа уметниците: Ване Костуранов (плакат), Наташа Гелевска (фотографија) и Јане Алтипармаков (видеозапис).

Детската филмска програма на „Скопје филм фестивал“ ќе понуди осум куси детски филмови кои уриваат редица табуа и стереотипи за луѓето со попреченост и отвораат теми за размислување. Филмовите се синхронизирани на македонски јазик и се со адаптиран превод за лицата со оштетен слух.

По филмската програма ќе следи дебата на тема „Креативноста – прозорец кон светот на различностите“.

Програмата „Креираме заедно“ продолжува и на 22 април, во Кинотека, со почеток во 19.30 часот. Влезот за двете вечери е слободен

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Берин Тузлиќ ќе одржи работилница за анимиран филм

  Берин Тузлиќ ќе одржи работилница за анимиран филм

  Во рамките на годинешната програма на Скопје филм фестивал, утре (четврток, 27 април, 12 часот), во Кинотеката на Македонија работилница за анимиран филм ќе одржи…

 • „Травијата“ ќе ги отвори Мајските оперски вечери

  „Травијата“ ќе ги отвори Мајските оперски вечери

  Македонската опера и балет со задоволство, за годинешното отворање на фестивалот Мајски оперски вечери, ја најавува изведбата на „Травијата“ од Џузепе Верди. Режисер на безвремнското…

 • Ексклузивен настап на МОБ

  Ексклузивен настап на МОБ

  Македонската опера и балет, по повод своето 70-годишно постоење, утревечер на матичната сцена, закажа ексклузивен концерт. Со Гала операта ќе диригира Бисера Чадловска и Иван…

 • Нови македонски кратки филмови на Скопје филм фестивал

  Нови македонски кратки филмови на Скопје филм фестивал

  Во рамките на годинешната програма, во која беше прикажан еден долгометражен игран филм, посетителите ќе можат да ги погледнат и двата краткометражни македонски играни филмови:…

 • Делата на Петра Јовановска и Валентина Илијевска на изложбата „Круг и квадрат“

  Делата на Петра Јовановска и Валентина Илијевска на изложбата „Круг и квадрат“

  Изложбата “Круг и квадрат“ на академските ликовни авторки Петра Јовановска и Валентина Илијевска, ќе биде отворена во четврток, во Изложбениот салон на НУ Центар за…

 • Француско-германски саем на детска литература

  Француско-германски саем на детска литература

  Францускиот институт во Скопје и Гете-Институтот Скопје го организираат Француско-германскиот саем на детска литература, со наслов „Го читаме другиот“, којшто ќе се одржи во Скопје,…

 • Бум на домашната литература – пазарот неподготвен

  Бум на домашната литература – пазарот неподготвен

  Светски а наши, може слободно да се каже за голем дел од романите што стигнуваат од младата и средна писателска генерација. Жанровски разновидни, модерни, храбри…

 • Интернационална улична уметност во Центар

  Интернационална улична уметност во Центар

  Меѓународниот фестивал за улична уметност за живите статуи, „Урбан фест“, ќе се одржи на Сквер Јадран, во Центар, на 28-ми и 29-ти април. Светски познати…

 • Концерт на британската виолинистка Ванеса Меј

  Концерт на британската виолинистка Ванеса Меј

  Британската виолинистка Ванеса Меј, која е позната по своите иновации во изведба на класичната музика, ќе настапи со Македонскта филхаромија на 15 мај во 20…

 • Објавен авантуристичкиот роман за деца „Двете принцези“ од Натали Спасова

  Објавен авантуристичкиот роман за деца „Двете принцези“ од Натали Спасова

  Во издание на „Македоника литера“ неодамна излезе од печат, романот за деца „Двете принцези“ од Натали Спасова. Станува збор за авантуристички роман наменет за деца,…