Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 5,500.64 0.01%    KMB 2,501.49 0.01%    MPT 27,749.25 2.77%    OHB 4,500.00 -2.16%    OKTA 2,600.00 -1.89%    RMDEN14 95.00 0%    SBT 1,300.00 0%    SPAZP 3,500.00 0%    STB 900.00 0%    TNB 10,000.00 0%    

Скопје филм фестивал ќе стартува со „Реквием за госпоѓа Ј.“

Време: 11:25

Датум: април 20, 2017

Категорија: КУЛТУРА

„Реквием за госпоѓа Ј“ во режија на Бојан Булетиќ, а во копродукција на Скопје филм студио, вечерва (четврток, 20 април) во 20 часот, во кино „Милениум“ ќе има македонска премиера како филм за отворање на годинешното јубилејно 20-то издание на Скопски филмски фестивал, кој се одржува од 20 до 28 април.

Филмот беше прикажан на годинешното 67. издание на Берлинале, на белградски ФЕСТ (каде што освои награда за најдобар филм, најдобра режија, најдобро сценарио и најдобра женска улога), а на 21.Интернационален филмски фестивал во Софија ја освои наградата ФИПРЕСЦИ.

„Реквием за госпоѓа Ј“ обработува актуелна, универзална тема што произлегува од севкупната материјална и мотивна криза која владее во светот, а најмногу во сиромашните земји. Приказната ги следи животите на четири жени кои припаѓаат на повеќе различни генерации: мајка, нејзините две ќерки и свекрва. Главниот лик, гoспоѓа Ј, откако останува без работа и пензија, бара начин материјално да го обезбеди своето семејство. Постарата ќерка крие дека е бремена, помладата ќерка влегува во бурен пубертет, а свекрвата само молчи и не комуницира со никој. На еден поинаков начин, преку црн хумор, овој филм се обидува да зборува за сериозни теми од животот во транзиција.

Сценариото е на Бојан Вулетиќ, директор на фотографија е Јелена Станковиќ, сценограф е Зорана Петров, костимограф е Лана Павловиќ, шминка Јасмина Лилиќ, а монтажата е на Владимир Павловски. Улогите ги толкуваат Мирјана Карановиќ, Даница Неделковиќ, Мира Бањац, Јована Гавриловиќ, Срѓан Тодоровиќ и др. Продуцент е Нeнад Дукиќ (Србија), а ко-продуценти се Павлина Желева (Бугарија), Томи Салковски (Македонија), Александер Родњански (Русија) и Алис Ормиер (Франција).

На премиерата ќе присуствуваат режисерот Вулетиќ и актерката Карановиќ, продуцентите Ненад Дукиќ и Миша Могоровиќ, како и македонската екипа која работеше на филмот.

Проектот беше поддржан од Агенцијата за филм, Српскиот филмски центар, Бугарскиот национален филмски центар, ИФФ Карлови Вари, францускиот „Синема ди Монд“, а поддршка даде и Еуримаж-Европскиот копродукциски фонд на Европска унија.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Берин Тузлиќ ќе одржи работилница за анимиран филм

  Берин Тузлиќ ќе одржи работилница за анимиран филм

  Во рамките на годинешната програма на Скопје филм фестивал, утре (четврток, 27 април, 12 часот), во Кинотеката на Македонија работилница за анимиран филм ќе одржи…

 • „Травијата“ ќе ги отвори Мајските оперски вечери

  „Травијата“ ќе ги отвори Мајските оперски вечери

  Македонската опера и балет со задоволство, за годинешното отворање на фестивалот Мајски оперски вечери, ја најавува изведбата на „Травијата“ од Џузепе Верди. Режисер на безвремнското…

 • Ексклузивен настап на МОБ

  Ексклузивен настап на МОБ

  Македонската опера и балет, по повод своето 70-годишно постоење, утревечер на матичната сцена, закажа ексклузивен концерт. Со Гала операта ќе диригира Бисера Чадловска и Иван…

 • Нови македонски кратки филмови на Скопје филм фестивал

  Нови македонски кратки филмови на Скопје филм фестивал

  Во рамките на годинешната програма, во која беше прикажан еден долгометражен игран филм, посетителите ќе можат да ги погледнат и двата краткометражни македонски играни филмови:…

 • Делата на Петра Јовановска и Валентина Илијевска на изложбата „Круг и квадрат“

  Делата на Петра Јовановска и Валентина Илијевска на изложбата „Круг и квадрат“

  Изложбата “Круг и квадрат“ на академските ликовни авторки Петра Јовановска и Валентина Илијевска, ќе биде отворена во четврток, во Изложбениот салон на НУ Центар за…

 • Француско-германски саем на детска литература

  Француско-германски саем на детска литература

  Францускиот институт во Скопје и Гете-Институтот Скопје го организираат Француско-германскиот саем на детска литература, со наслов „Го читаме другиот“, којшто ќе се одржи во Скопје,…

 • Бум на домашната литература – пазарот неподготвен

  Бум на домашната литература – пазарот неподготвен

  Светски а наши, може слободно да се каже за голем дел од романите што стигнуваат од младата и средна писателска генерација. Жанровски разновидни, модерни, храбри…

 • Интернационална улична уметност во Центар

  Интернационална улична уметност во Центар

  Меѓународниот фестивал за улична уметност за живите статуи, „Урбан фест“, ќе се одржи на Сквер Јадран, во Центар, на 28-ми и 29-ти април. Светски познати…

 • Концерт на британската виолинистка Ванеса Меј

  Концерт на британската виолинистка Ванеса Меј

  Британската виолинистка Ванеса Меј, која е позната по своите иновации во изведба на класичната музика, ќе настапи со Македонскта филхаромија на 15 мај во 20…

 • Објавен авантуристичкиот роман за деца „Двете принцези“ од Натали Спасова

  Објавен авантуристичкиот роман за деца „Двете принцези“ од Натали Спасова

  Во издание на „Македоника литера“ неодамна излезе од печат, романот за деца „Двете принцези“ од Натали Спасова. Станува збор за авантуристички роман наменет за деца,…