Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

JUGO 150.00 -94.44%    KMB 1,800.98 -0.5%    MKSD 100.00 0%    MPT 18,510.00 0.05%    OHB 1,800.00 0%    RMDEN09 94.00 -1.05%    RMDEN10 93.00 -2.11%    RMDEN11 92.00 -2.65%    RMDEN13 92.00 -1.08%    RMDEN14 92.90 0%    STBP 305.00 1.67%    TETE 655.50 1.22%    TNB 5,500.00 0%    TPLF 680.00 0%    

Правила за деловна комуникација

Време: 09:38

Датум: мај 7, 2013

Категорија: КАРИЕРА

komunikacija2

Постојат неколку правила кои се основни за добра комуникација. Треба да ги имате на ум и да ги применувате во секојдневната конверзација со луѓето кои ги среќавате во бизнис и приватни прилики.

 

1. Избегнувајте непотребни детали. Немојте да бегате од темата. Ако се покаже дека нешто не е важно, не губете време за да го поправите истото.

2. Не поставувајте второ прашање пред да добиете одговор на првото. Ако сакате да ги имате сите потребни информации, немојте да губите време за да го поправите ова.

3. Не го прекинувајте соговорникот додека зборува. Освен тоа, обидете се да ја скратите својата приказна и дајте и шанса на другата личност да зборува.

4. Немојте да бидете контрадикторни. На овој начин ја губите вашата уверливост. Обидете се да ги поврзете информациите кои ги наведувате.

5. Немојте да зборувате во еден тон. Најдете време за пауза, поставете прашање и најдете заеднички интерес со личноста со која комуницирате.

6. Немојте секогаш да бидете главниот лик во вашата приказна. Истакнете ги и другите.

7. Одберете тема која е од заеднички интерес. Немојте да го вртите разговорот во политички теми, а ако баш не можете да најдете заедничка тема, подобро прекинете го разговорот.

8. Слушајте. Освен што ќе покажете основна култура кон соговорникот, нема да ги пропуштите и важните информации.

9. Не претерувајте. Не е се „најдобро“, „најлошо“ или „најсмешно“.

10. Кажете ја вистинската работа, или немојте да зборувате. Луѓето често ќе ве проценат според она што го кажувате. Или како што велат постарите: Мудриот човек не фрла зборови и не губи време.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Што можат да научат традиционалните компании од стартапите?

  Што можат да научат традиционалните компании од стартапите?

  Живеме во време на иновативна економија. Дури и компаниите со долгогодишна традиција започнуваат да преземаат деловни модели од стартапите. Еве што можат да научат традиционалните…

 • Како да се воздржите да не „пукнете на работа?

  Како да се воздржите да не „пукнете на работа?

  Често на работното место се случува шефот толку да ве извади од такт да не можете да се воздржите и во тој момент да посакате…

 • Поради овие 10 „безопасни“ изјави би можеле да добиете отказ

  Поради овие 10 „безопасни“ изјави би можеле да добиете отказ

  Она што го зборувате во деловното опкружување и начинот на кој тоа го зборувате би можело скапо да ве чини, а за тоа да не…

 • Кои нешта ги открива напишаното CV за вас

  Кои нешта ги открива напишаното CV за вас

  Не е тајна дека вашето CV игра важна улога во тоа дали ќе бидете повикани на разговор или не, поради тоа е важно да знаете…

 • Ви недостасува мотивација на работа? Со овие 9 чекори ќе се вратите на победничката патека

  Ви недостасува мотивација на работа? Со овие 9 чекори ќе се вратите на победничката патека

  Како претприемач или работник, тешко е да очекувате дека ќе бидете мотивирани како првиот ден на работа, но постојат методи кои вреди да ги примените…

 • Водите бизнис во домот? Не правете ги овие грешки!

  Водите бизнис во домот? Не правете ги овие грешки!

  Лансирањето на бизнис од дома може да обезбеди огромна флексибилност и рамнотежа работа-живот за која сите ние сме жедни. Но реалноста е дека домашниот бизнис…

 • Разговорот за работа не помина како што очекувавте? Без грижа, од грешките најдобро се учи!

  Разговорот за работа не помина како што очекувавте? Без грижа, од грешките најдобро се учи!

  Излеговте од просторијата по разговорот за работа со чувство дека целиот свет се срушил врз вашата глава. Понекогаш, ниту сите дипломи, ниту работното искуство и…

 • Што се случува кога CV-то ќе го исполниш со неуспеси

  Што се случува кога CV-то ќе го исполниш со неуспеси

  Повеќето луѓе ги исклучуваат своите неуспеси при пишувањето на CV, а се трудат на секој можен начин да го импресионираат работодавецот, но Џеф Скардино не…

 • Како да го обезбедите вашиот бизнис додека сте на годишен одмор

  Како да го обезбедите вашиот бизнис додека сте на годишен одмор

  Што ќе се случи со вашиот бизнис кога сте на годишен одмор или морате некаде да отпатувате на подолг период? Всушност, запрашајте се себеси што…

 • Што е тоа што позитивно влијае на вработените на работното место

  Што е тоа што позитивно влијае на вработените на работното место

  Кога ќе се разбудите наутро, многу е важно да имате причина која ќе ве мотивира да одите на работа. Ако сте задоволни, ефикасно ќе ја…