Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 728.00 -2.93%    ALK 5,536.88 -0.24%    BESK 11,390.00 1.7%    GRNT 674.40 -2.77%    KMB 2,949.89 -0.35%    OHB 5,041.88 -1.14%    PKB 11,100.00 2.78%    RMDEN11 95.70 0.74%    RMDEN15 94.50 0%    RZUG 7.00 0%    RZUS 103.92 -0.08%    STB 911.87 0.17%    STBP 702.00 -2.92%    STIL 86.80 0.47%    TEL 266.84 -0.06%    TKVS 2,001.00 0%    TNB 10,353.49 1.85%    TPLF 951.00 -6.69%    VITA 9,000.00 0%    

Правила за деловна комуникација

Време: 09:38

Датум: мај 7, 2013

Категорија: КАРИЕРА

komunikacija2

Постојат неколку правила кои се основни за добра комуникација. Треба да ги имате на ум и да ги применувате во секојдневната конверзација со луѓето кои ги среќавате во бизнис и приватни прилики.

 

1. Избегнувајте непотребни детали. Немојте да бегате од темата. Ако се покаже дека нешто не е важно, не губете време за да го поправите истото.

2. Не поставувајте второ прашање пред да добиете одговор на првото. Ако сакате да ги имате сите потребни информации, немојте да губите време за да го поправите ова.

3. Не го прекинувајте соговорникот додека зборува. Освен тоа, обидете се да ја скратите својата приказна и дајте и шанса на другата личност да зборува.

4. Немојте да бидете контрадикторни. На овој начин ја губите вашата уверливост. Обидете се да ги поврзете информациите кои ги наведувате.

5. Немојте да зборувате во еден тон. Најдете време за пауза, поставете прашање и најдете заеднички интерес со личноста со која комуницирате.

6. Немојте секогаш да бидете главниот лик во вашата приказна. Истакнете ги и другите.

7. Одберете тема која е од заеднички интерес. Немојте да го вртите разговорот во политички теми, а ако баш не можете да најдете заедничка тема, подобро прекинете го разговорот.

8. Слушајте. Освен што ќе покажете основна култура кон соговорникот, нема да ги пропуштите и важните информации.

9. Не претерувајте. Не е се „најдобро“, „најлошо“ или „најсмешно“.

10. Кажете ја вистинската работа, или немојте да зборувате. Луѓето често ќе ве проценат според она што го кажувате. Или како што велат постарите: Мудриот човек не фрла зборови и не губи време.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како да се заштитите од љубоморните колеги?

  Како да се заштитите од љубоморните колеги?

  Не претерувајте со фалењето на себеси, бидете тимски играч. Не возвраќајте со иста мера, а помошта од шефот побарајте ја кога однесувањето на љубоморниот колега…

 • Отровни колеги: Чувајте се од оние кои се блиски со надредените

  Отровни колеги: Чувајте се од оние кои се блиски со надредените

  Ако немате добра екипа на колеги тогаш стресната работа може да стане уште полоша. Еден од примерите како колегите можат да ја уништат работната атмосфера…

 • Заработуваме помалку пари од генерациите пред нас

  Заработуваме помалку пари од генерациите пред нас

  Најновите истражувања за вработеноста и заработките покажала дека мажите на свои 20 години денес заработуваат илјадници фунти помалку отколку што заработувале генерациите пред нив, и…

 • Три ситуации во кои не треба да ви се важни другите туку треба да се заштитите себе си

  Три ситуации во кои не треба да ви се важни другите туку треба да се заштитите себе си

  Да се биде тимски играч во сопствената компанија е навистина одлична работа, но постојат некои прашања или моменти кога е неопходно да бидете себични за…

 • Пекар, лекар, фармацевт – Најновата листа со НАЈБАРАНИТЕ професии во странство

  Пекар, лекар, фармацевт – Најновата листа со НАЈБАРАНИТЕ професии во странство

  Германија оваа година бара заварувачи и електричари, а Австрија им нуди на странците да работат во дури десет професии. Секоја година, развиените земји како Германија,…

 • Прашања на интервјуто за работа кои ќе ги одвојат ОДЛИЧНИТЕ од ДОБРИТЕ кандидати

  Прашања на интервјуто за работа кои ќе ги одвојат ОДЛИЧНИТЕ од ДОБРИТЕ кандидати

  Постојат особини кои можат да одредат колку некој ќе биде успешен лидер… Интервјуата за работа можат да бидат прилично тешки, кандидатите се подобро се припремаат…

 • Ова е најдобриот начин да го завршите мејлот доколку сакате одговор

  Ова е најдобриот начин да го завршите мејлот доколку сакате одговор

  Според анализата на Boomerang, апликацијата за подобар ефект на мејловите, различните поздрави на крајот на мејлот даваат различни видови на „одговор“. Анализата покажала дека на…

 • Сакате да бидете забележани како посебни? Искористете ги овие трикови!

  Сакате да бидете забележани како посебни? Искористете ги овие трикови!

  Без оглед дали имате или немате работа, или пак, само што сте почнале да работите на некое ново работно место или сега бевте на интервју…

 • Што се е потребно за продуктивна работна недела

  Што се е потребно за продуктивна работна недела

  Продуктивната работна недела најмногу зависи од тоа на што сте фокусирани секој ден, односно колку време поминувате во спроведувањето на активности кои се најважни за…

 • Познатите за успехот кажале…

  Познатите за успехот кажале…

  Успехот е нешто за што сите мечтаеме, а како на него гледале најуспешните луѓе во светот? Погледнете некои цитати од познати научници, политичари, писатели, спортисти,…