Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,297.60 -0.03%    GRNT 870.00 -0.99%    KMB 2,883.30 -1.59%    KPSS 485.00 -2.81%    KVAS 10,670.00 -3%    MPT 30,201.00 -2.58%    MTUR 4,700.00 2.17%    OKTA 3,300.00 10%    PKB 14,500.00 0.07%    RZUS 120.00 -1.64%    SBT 2,219.26 -0.89%    STB 938.54 -1.78%    STIL 134.00 3.08%    TEL 279.00 -0.49%    TNB 13,300.00 0.4%    TPLF 1,601.00 -0.32%    TTK 776.00 -3%    

Интервју со Томе Пачаразлиев, дипл. машински инженер и сопственик на компанијата Транзит

Време: 15:32

Датум: март 22, 2017

Категорија: ИНТЕРВЈУ

Разговор со Томе Пачаразлиев, дипл. машински инженер и сопственик на компанијата Транзит, која e една од првите фирми во Македонија која се занимава со увоз, дистрибуција и продажба на пневматици на територијата на Македонија, и која е овластен увозник за Македонија на пневматиците од програмата на GOODYEAR групацијата:  Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava.

Денар: Каква е сообраќајната култура во Македонија, односно дали доволно луѓето се грижат за добрата состојба на нивниот автомобил?

Сообраќајната култура кај нас е на едно задоволително ниво, но евидентно е дека покажува и нагорен тренд.  Сепак тоа е нешто што се гради, а тука пресудно влијание имаат информациите со кои луѓето располагаат.  Сметам дека компаниите кои вршат продажба на автомобили и автомобилски компоненти, како експерти во својата област, имаат обврска за информирање и едукација на купувачите.  Пред се – важно е знаењето, а потоа тоа треба да стане навика.  Навиките ја прават културата.

Денар: Колку е важно за еден автомобил да има квалитетни пневматици?

Никогаш да не се заборави дека пневматиците се нашиот единствен контакт со патот. Целата моќност на моторот и кочниците, целата опрема и естетика на возилото, се е залудно ако не се тркала на квалитетни пневматици.  Сведоци сме дека доста често многумина за единствен фактор за одлука при изборот на пневматиците ја избираат цената.  Но, цената која ќе ја платите на почетокот – е само почеток.  Вашиот живот, животот на Вашето семејство се тркала на тие пневматици;  кому ќе му го доверите?  Доколку премиум брендовите се нешто што буџетот едноставно не го дозволува, тогаш вистински избор се квалитетните брендови – како на пример Sava или пак Fulda.  Нивното долгогодишно присуство на нашиот пазар е резултат на големата доверба која ја имаат кај купувачите.  А довербата е резултат на позитивните искуства.

Денар: Дали е препорачливо зимските гуми да се заменат со летни, иако не постои законска обврска?

Секако дека да;  можеби нема да го прекршите законот, но ќе ја искршите Вашата безбедност, а и буџет.  Наместо верно да Ве служат следната зима, Вашите зимски пневматици добро ќе се истрошат на летните жештини, а притоа и по цена на безбедноста – управливоста и кочењето се видно намалени.  Замислете дека треба да направите брз маневр, а Вашите гуми се меки и лизгави, со што управливоста битно се намалува.  Исто така, растојанието на кочење со зимските гуми во лето е поголемо.

Денар: Од кога постои Транзит, и што се вклучува вашата продажна програма? Со кого најчесто соработувате?

Транзит постои 24 години, а пневматиците ни се главна дејност.  Работиме со брендовите на Goodyear групацијата – Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava, Debica, но нашата понуда вклучува и Michelin, Tigar, Riken, Starfire итн.  Освен патничките, ги работиме и теретните пневматици.  Работиме големопродажба и малопродажба на патнички пневматици, како и продажба на теретни пневматици главно на транспортни компании.

Денар: Што е важно за развој на една компанија. Колку вложувате во вашите вработени, и во односите со клиентите?

На почетокот – тоа се квалитетни производи и услуги.  Без нив, се останато нема никаква смисла.  Но, кога тоа веќе го имате – следуваат вработените – тие се носечката сила на компанијата.  Инвестициите во нивниот развој и грижата за нив за нас е врвен приоритет.  А кај односите со клиентите – познати сме по својата флексибилност и прилагодливост.  Производите, вработените и релациите со клиентите се трите столба за успех на компанијата.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Интервју со г. Филип Поповски, Генерален Секретар на ФФМ

  Интервју со г. Филип Поповски, Генерален Секретар на ФФМ

  Со изградбата на стадионот “Младост” во Струмица добивме нов репрезентативен терен според високите стандарди на УЕФА Денар: Помина скоро еден месец  од организацијата на Скопје…

 • Интервју со Петер Скварча, извршен директор на Сава Осигурување

  Интервју со Петер Скварча, извршен директор на Сава Осигурување

  Денар: Се поактуелни стануваат темите поврзани со осигурувањето. Какво е вашето мислење? Каде е осигурувањето во Македонија, каде сте вие на пазарот? Одговор: Задоволни сме…

 • Интервју со Марија Михаилова – менаџер за контрола на квалитет во Макпрогрес Виница

  Интервју со Марија Михаилова – менаџер за контрола на квалитет во Макпрогрес Виница

  Макпрогрес е компанија која работи по највисоките стандарди за квалитет и безбедност на производите Денар: Како една од најголемите прехранбени индустрии на пазарот, која постојано…

 • Интервју со Оливер Димитровски, сопственик на групацијата ЊУ ВЕЈ Лимитед

  Интервју со Оливер Димитровски, сопственик на групацијата ЊУ ВЕЈ Лимитед

  Недвижностите сѐ уште се најсигурен избор за инвестиција Побарувачката и инвестицијата во недвижности сѐ уште се на високо ниво. Со експанзијата во градежништвото, постојано се…

 • Интервју со Миле Бошков, Претседател на Бизнис Конфедерација на Македонија

  Интервју со Миле Бошков, Претседател на Бизнис Конфедерација на Македонија

  Бизнис Конфедерација на Македонија со нови препораки за бизнис климата во земјата Денар:Бизнис Конфедерација на Македонија 15 години ја артикулира бизнис климата во земјава, што…

 • Интервју со Тони Трајанов, Главен извршен директор на Македонско кредитно биро

  Интервју со Тони Трајанов, Главен извршен директор на Македонско кредитно биро

  Денар: Кога е формирано Македонско кредитно биро и која е неговата функција? -Македонско кредитно биро (МКБ) е акционерско друштво основано на 24.12.2008 година од страна…

 • Интервју со Ајхан Узун, Генерален Директор на Рамсторe Македонија

  Интервју со Ајхан Узун, Генерален Директор на Рамсторe Македонија

  Ајхан Узун: Поставувањето на високи стандарди и позиционирањето како лидер е голем предизвик Факт е дека никој не може да остане рамнодушен и да не…

 • Интервју со претседателот на ФФМ – Илчо Ѓорѓиоски

  Интервју со претседателот на ФФМ – Илчо Ѓорѓиоски

  Можеби во блиска иднина поради проектите кои ги реализирав ќе бидам означен како најлошиот, а можеби и како најдобриот претседател на федерацијата. Факт е дека…

 • Интервју со Никола Илиевски, Менаџер во A&Е Груп

  Интервју со Никола Илиевски, Менаџер во A&Е Груп

  Tonino Lamborghini е кафе кое е симбол на италијанската култура и традиција Денар: Првата асоцијација која ја добиваме кога ќе се спомене престижниот бренд Ламборџини…

 • Интервју со г. Глигор Цветанов, Извршен Директор на Макпрогрес ДОО Виница

  Интервју со г. Глигор Цветанов, Извршен Директор на Макпрогрес ДОО Виница

  Денар: Макпрогрес постои 26 години. Што е тоа што ја одржува компанијата, а што е тоа што ја движи напред? Целосната посветеност на менаџментот и…