Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Deutsche Bank со драстично намалување на бонусите

Време: 16:47

Датум: март 20, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Германскиот банкарски гигант „Deutsche Bank“ ги намали бонусите со повеќе од три четвртини во минатата година, покажува годишниот извештај, цитиран од „ВВС“.

Бонусите се намалени до 0,50 милијарди евра во споредба со 2,4 милијарди евра од претходната година. Вкупно за плати на вработените во банката, кои се над 100.000 во сите нејзини филијали во светот, се издвоени 8,9 милијарди евра во 2016-та година во однос на 10,5 милијарди евра од претходната година.

„Deutsche Bank“ се обидува да ги намали трошоците, така што скрати над илјада работни места во минатата година. Таа е во процес на регрутирање на 8 милијарди евра преку продажба на нови акции.

Во понеделник цената на акциите на банката се намалија за 1%, до 17.67 евра. Таа регистрира годишни загуби во износ од 1,4 милијарди евра во 2016-та година, откако се договори да ги плати казните кои беа наметнати од судот. Во 2015-та година, сепак „Deutsche Bank“ регистрираше поголема загуба од 6,4 милијарди евра.

Само во последните три месеци од 2016-та година банката загуби 1,9 милијарди евра, главно поради рекордната парична казна, која и беше наметната во САД. Во јануари таа беше казнета од американските и британските регулатори заради план за перење на руски пари.

Големите банки платија големи парични казни во последните години поради бројни нерегуларности, вклучувајќи ја злоупотребата на каматните стапки, девизните курсеви и незаконска продажба на производи.

Покрај тоа условите за нив се влошуваат и поради зајакнувањето на регулациите. Задржувањето на ниските каматни стапки се друг елемент во тешката ситуација за банките, бидејќи е многу потешко да се постигне добивка, кога разликата помеѓу каматата на заемите и депозитите се толку мали.

„Deutsche Bank“, која минатата година беше прогласена за банка со најголем ризик во светот од Меѓународниот монетарен фонд поради глобалната слабост, побавно од конкурентите презема акција да се опорави од финансиската криза во 2008-ма година.

Во моментов банката е во процес на затворање на 200 филијали во Германија и на намалување на околу 9.000 вработени.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Паметни телефони ќе користат дури 66% од корисниците во 2018 година

  Паметни телефони ќе користат дури 66% од корисниците во 2018 година

  Во 2018 година, 66% од луѓето во 52 земји* ќе поседуваат паметен телефон, споредено со 63% во 2017 година и 58% во 2016 година, според…

 • Макпетрол продолжува да инвестира во сопствени и нови капацитети, отворена 127-та бензинска станица

  Макпетрол продолжува да инвестира во сопствени и нови капацитети, отворена 127-та бензинска станица

  Макпетрол продолжува да инвестира во сопствените капацитети со цел на верните потрошувачи да им овозможи нови содржини како полесно би патувале низ територијата на нашата…

 • Нов серијал на кратки видеа со млади македонски дизајнери на мебел

  Нов серијал на кратки видеа со млади македонски дизајнери на мебел

  Платформата за дизајн и развој на мебел, House of 1000 Designers, започна серијал на кратки видеа кои ги објавува секој четврток на својата Фејсбук страница.…

 • Спој на фитнес и забава на Fit Games

  Спој на фитнес и забава на Fit Games

  На 28 октомври во Скопје ќе се одржи натпревар во функционален фитнес/кросфит под името Fit Games, во организација на Protein Lab, во соработка со Crossfit…

 • Тимот на Скопски саем успешно го организира саемот ТЕХНОМА 2017

  Тимот на Скопски саем успешно го организира саемот ТЕХНОМА 2017

  43. Меѓународен саем ТЕХНОМА & 37. Меѓународна изложба на иновации – МАКИНОВА 2017, годинава ќе се одржат од 25. до 29. октомври во ВИП Арена…

 • Капитол мол подарува цел месец!

  Капитол мол подарува цел месец!

  Капитол мол се грижи за своите потрошувачи на секој можен начин. Самиот дизајн и најголемата цел за овој центар е секој посетител да се чувствува…

 • IBM првпат очекува раст по 5 години

  IBM првпат очекува раст по 5 години

  По повеќе од пет години пад на продажбата, американската технолошка компанија „IBM“ вели дека конечно ќе им покаже на инвеститорите дека повторно би можеле да…

 • Огромен интерес за автентичните домашни производи на Макпрогрес Виница на големиот саем за храна во Келн

  Огромен интерес за автентичните домашни производи на Макпрогрес Виница на големиот саем за храна во Келн

  Меѓународниот саем за храна и технологија Ануга што овој месец по 33 пат се одржа во Келн, обедини над 7.400 излагачи од 107 земји од…

 • Шах мат на Airbus, Boeing со свиткан опаш

  Шах мат на Airbus, Boeing со свиткан опаш

  Европскиот авиогигант „Airbus“ презема дел во проектот за производство на теснотрупни авиони од C-серијата, со што на Boeing му е зададен и тоа како голем…

 • Нови иновативни и подобрени ЕКТО бензини на бензинските станици на ЛУКОИЛ Македонија

  Нови иновативни и подобрени ЕКТО бензини на бензинските станици на ЛУКОИЛ Македонија

  ЛУКОИЛ Македонија од неодамна на своите бензински станици започна со продажба на нови иновативни подобрени горива ЕКТО Спорт и ЕКТО Плус кои ја подобруваат моќноста…