Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

GRNT 792.96 -2.5%    KMB 2,700.48 -0.87%    OKTA 4,100.00 0.6%    STB 910.00 -2.44%    STIL 136.00 -2.76%    TETE 1,927.00 9.71%    TPLF 1,794.00 -2.97%    UNI 2,206.50 5.07%    

Како да прочитаме нечиј говор на телото?

Време: 15:00

Датум: март 6, 2017

Категорија: КАРИЕРА

govor-tela

Питер Дракер, консултант, едукатор и автор, говори дека најважната работа во комуникацијата е она што не е кажано, а истражувањата покажаа дека од 65% до 90% од комуникацијата се одвива на невербално ниво. Еве само неколу примери како можеме да дознаеме не само што личноста мисли, туку и што чувствува:

– Лупкање со прстите по масата, читање на хартии, гледање во една точка – досада

– Отворени раце – отвореност

– Прекрстени раце на градите – личноста не се согласува со она што го слуша

– Прекрстени раце со стиснати надлактици – личноста е несигурна, не верува во она што го слуша и ги поттиснува чувствата. Ваквите лица со овој гест се обидуваат сами себе да се заштитат.

– Прекрстени раце со подигнат палец – самоувереност

– Преплетени прсти, а рацете со лакти наслонети на масата – фрустрација

– Рацете поставени како за молитва – сигурност и самоувереност

– Допирање на часовникот или манжетните, нараквиците, ланчето, прстенот – несигурност

– Држење на шолјата или чашата со двете раце – несигурност

– Собрани зеници – нерасположение, незаинтересираност

-Проширени зеници – расположение, заинтересираност

– Чупкање на невидливите кончиња на облеката – личноста не се согласува со мислењето, но не знае што да каже.

– Покривање на устата – ако личноста ја прекрива устата додека зборува значи дека лаже, а доколку ја прекрива устата додека ние зборуваме значи дека мисли дека нешто криеме.

– Фаќање на увото, повлекување на ресите или чешање зад увото – личноста не сака да го слуша тоа што го слуша

– Чешкање на вратот под ушната ресичка – несигурност

– Откопчано сако – подготвеност на преговори

– Соблекување на сакото – уште поголема подготвеност

– Завртување на ракавите од кошулата – попуштање во ставовите.

Меѓутоа, движењата не можат да се генерализираат туку мораат задолжително да се согледаат во однос на контекстот во кој се појавуваат. На пример, ако личноста која ги прекрстила рацете на градите, не мора да значи дека не го одобрува она што го слуша, туку можеби едноставно и е ладно.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Не секогаш колегите се причина за отказ

  Не секогаш колегите се причина за отказ

  Со цел да ја задржи мотивацијата, вработениот мора да биде најмалку 80 проценти задоволен со кариерата, работата и шефот. Кризата, растот на невработеноста и презаситеноста…

 • Најчесто поради овие причини вработените даваат отказ

  Најчесто поради овие причини вработените даваат отказ

  Не е доволно само да се најде работа во која пристојно ќе бидете платени за она што го работите. Ако компаниите сакаат да ги вработат…

 • Доколку ги забележите овие знаци, значи колегите не ве обожуваат

  Доколку ги забележите овие знаци, значи колегите не ве обожуваат

  Додека некои колеги и деловни соработници немаат проблем со тоа директно да кажат што и кого мразат, други се преправаат дека се професионалци и дипломати,…

 • Не сакате да работите со луѓе? Ова се најдобрите професии за вас!

  Не сакате да работите со луѓе? Ова се најдобрите професии за вас!

  Без оглед која работа ја работите, неизбежно доаѓате во контакт со луѓе. Меѓутоа, постојат работни места на кои минимално комуницирате со луѓе. Ако таквата работа…

 • Како треба да седите правилно пред компјутер (видео)

  Како треба да седите правилно пред компјутер (видео)

  Поминувате многу време седејќи на компјутерот и притоа имате болки во грбот? Еве го решението за вас… Business Insider во ова видео собра 20 трикови…

 • Надминете го срамот со овој едноставен трик

  Надминете го срамот со овој едноставен трик

  Сакате да бидете успешни во кариерата, но премногу сте срамежливи кога треба сами да се пофалите? Најдобар начин да го победите срамот е себеси да…

 • Ослободете се од стресот на работа на 3 брзи начини

  Ослободете се од стресот на работа на 3 брзи начини

  Покрај сите рокови и одговорности, сосема е нормално да чувствувате голем стрес. Дали знаете точно зошто така се чувствувате? Едно неодамнешно истражување објавено во магазинот…

 • Не треба да се извинувате на работа поради овие работи

  Не треба да се извинувате на работа поради овие работи

  Да се извините бидејќи на некого на работа сте му го заборавиле роденденот е сосема ок, но има и причини поради кои не треба да…

 • Успехoт на работа го гарантираат овие три особини

  Успехoт на работа го гарантираат овие три особини

  Ако сте меѓу овие типови на вработени, на добар пат сте да ги остварите вашите соништа. А ако не сте, што чекате? Решение за секој…

 • Поради овие причини вреди да дадете отказ

  Поради овие причини вреди да дадете отказ

  Во денешно време тешко се доаѓа до работа, па така оние кои имаат работа не се откажуваат од неа се додека не најдат нешто подобро.…