Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 707.00 0%    ALK 5,580.84 1.44%    BESK 11,399.00 0.22%    GRNT 670.44 0.07%    KMB 2,970.82 0.03%    MPT 26,500.00 0%    OHB 5,113.39 0.61%    OKTA 2,210.56 -9.77%    RZLE 15.00 0%    RZUS 100.00 2.04%    SBT 1,351.00 0%    STB 915.00 0%    STBP 723.00 0%    TEL 260.00 0%    TNB 11,508.18 9.22%    TTK 775.00 8.39%    

Ryanair и ја презема на Lufthansa лидерската позиција во Европа

Време: 11:52

Датум: јануари 11, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

37077277_303

Ирската нискобуџетна авиокомпанија „Ryanair“ ја надмина германската „Lufthansa“ и стана најголемата авиокомпанија според бројот на превезени патници, покажаа денес објавените официјални податоци.

Групацијата Lufthansa, под чија „капа“ се авиокомпаниите „Austrian Airlines“, „Swiss“ и нискобуџетната „Eurowings“, минатата година превезла рекордни 109,7 милиони патници, што е за 1,8 проценти повеќе отколку во 2015 година, соопшти денес таа авиокомпанија, а пренесува агенцијата Франс прес.

Тоа, сепак, не беше доволно за да го надмине „Ryanair“, кој минатата недела пријави 15-процентен раст на бројот на патниците во 2016 година, на 117 милиони.

Иако германската авиокомпанија и понатака е значително пред конкурентот во смисла на остварените приходи, најновите податоци говорат дека патниците на големо ги привлекла „понудата на „Ryanair“, изјави експертот за авиација Корд Шеленберг, додавајќи дека ова би требало да биде аларм за будење за „Lufthansa“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Јужна Кореја го обвини наследникот на империјата “Samsung” за мито и проневера на пари

  Јужна Кореја го обвини наследникот на империјата “Samsung” за мито и проневера на пари

  Наследникот на империјата “Samsung” и уште четири топ директори на најголемиот производител на паметни телефони се теретат за повеќе обвиненија меѓу кои и за мито…

 • Интернационалниот LEGO® фестивал доаѓа и во Македонија

  Интернационалниот LEGO® фестивал доаѓа и во Македонија

  После Брно, Братислава, Загреб и Софија, официјалниот LEGO® фестивал за прв пат доаѓа и во Македонија, ексклузивно во Skopje City Mall. Во период од 04.03…

 • Takata се согласи да плати 1 милијарда долари за дефектите на воздушните перничиња

  Takata се согласи да плати 1 милијарда долари за дефектите на воздушните перничиња

  Јапонскиот производител на автомобилски делови „Takata“ се изјасни за виновен за измама и се согласи да плати 1 милијарда долари како казна за тоа што…

 • Алкалоид АД Скопје објави одлични резултати- зголемена добивка и приходи

  Алкалоид АД Скопје објави одлични резултати- зголемена добивка и приходи

  Алкалоид АД Скопје за периодот Јануари – Декември 2016 работеше одлично и оствари консолидирана добивка од 731.818 илјади денари или за 9 отсто повисока од…

 • Бафет двојно го зголеми делот во „Apple“ од почетокот на 2017-та

  Бафет двојно го зголеми делот во „Apple“ од почетокот на 2017-та

  Компанијата Ворен Бафет, „Berkshire Hathaway“ ја удвои својата позиција во технолошкиот гигант „Applе“ од почетокот на годината и веќе има 133 милиони акции во производителот…

 • НЛБ Банка АД Скопје објави рекордна добивка за 2016 година

  НЛБ Банка АД Скопје објави рекордна добивка за 2016 година

  Во периодот од 1.1.2016 година до 31.12.2016 година НЛБ Банка АД Скопје работеше согласно усвоената Деловна политика на Банката за 2016-та година, прилагодувајќи го тековното…

 • Македонски камиони ќе се возат низ светските метрополи

  Македонски камиони ќе се возат низ светските метрополи

  Камиони произведени од македонската компанија Брако се извезуваат во САД, Кина, Англија, Германија, Белгија, Романија, Турција и Данска. Со договорот постигнат со Green Machine оваа…

 • Спојувањето на Deutsche Börse и LSE e пред неуспех

  Спојувањето на Deutsche Börse и LSE e пред неуспех

  Планираното спојување на „Deutsche Börse“ и „London Stock Exchange“ (LSE) најверојатно ќе пропадне, пренесува „Ројтерс“. Во неделата вечерта „LSE“ објави дека Европската комисија инсистира на…

 • Рекордни приходите на германскиот фармацевтски гигант

  Рекордни приходите на германскиот фармацевтски гигант

  Германскиот фармацевтски и хемиски гигант „Bayer“ пријави рекордни приходи и профит во 2016 година, додавајќи дека во оваа година очекува понатамошен раст. Тие додадоа дека…

 • ТТК Банка АД Скопје со двојно повисока добивка од лани

  ТТК Банка АД Скопје со двојно повисока добивка од лани

  ТТК Банка АД Скопје во 2016 година дејствуваше во насока на остварување на своите приоритетни цели и задачи дефинирани во Деловната политика и во Финансискиот…