Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 707.00 0%    ALK 5,580.84 1.44%    BESK 11,399.00 0.22%    GRNT 670.44 0.07%    KMB 2,970.82 0.03%    MPT 26,500.00 0%    OHB 5,113.39 0.61%    OKTA 2,210.56 -9.77%    RZLE 15.00 0%    RZUS 100.00 2.04%    SBT 1,351.00 0%    STB 915.00 0%    STBP 723.00 0%    TEL 260.00 0%    TNB 11,508.18 9.22%    TTK 775.00 8.39%    

Пресвртница: Британската гордост во приватни раце

Време: 13:21

Датум: јануари 10, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

lloyds-bank-offers-islamic-banking-71203477-58733fcced3e8

Британската влада продаде уште еден дел од своите акции во „Lloyds Banking Group“, така што повеќе не е најголемиот акционер во таа банка.

„Lloyds Bank“ во текот на финансиската криза доби државна помош.

„Планот за повраток на „Lloyds Banking Group“ во рацете на приватниот сектор денес оствари значителна пресвртница кога беше потврдено дека владата повеќе не е најголемиот акционер“, се наведува во соопштението на британското Министерство за финансии, а пренеува агенцијата Франс прес.

„Најновата продажба на акции го намали преостанатиот удел на владата на под 6,0 проценти и под нивото на следниот најголем акционер“, се додава во соопштението.

Тоа значи дека американскиот инвестициски фонд BlackRock сега е најголемиот одделен акционер во таа банка.

На врвот на финансиската криза во 2008 година, владата во Лондон ја спаси „Lloyds Banking Group“ со 20 милијарди фунти пари од даночни обврзници.

Владата оттогаш постепено го распродаваше првичниот удел од 43 проценти во банката, а Министерството за финансии соопшти денес дека успеа да поврати 18 милијарди фунти (21 милијарда евра) од продажбата на акции.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Јужна Кореја го обвини наследникот на империјата “Samsung” за мито и проневера на пари

  Јужна Кореја го обвини наследникот на империјата “Samsung” за мито и проневера на пари

  Наследникот на империјата “Samsung” и уште четири топ директори на најголемиот производител на паметни телефони се теретат за повеќе обвиненија меѓу кои и за мито…

 • Интернационалниот LEGO® фестивал доаѓа и во Македонија

  Интернационалниот LEGO® фестивал доаѓа и во Македонија

  После Брно, Братислава, Загреб и Софија, официјалниот LEGO® фестивал за прв пат доаѓа и во Македонија, ексклузивно во Skopje City Mall. Во период од 04.03…

 • Takata се согласи да плати 1 милијарда долари за дефектите на воздушните перничиња

  Takata се согласи да плати 1 милијарда долари за дефектите на воздушните перничиња

  Јапонскиот производител на автомобилски делови „Takata“ се изјасни за виновен за измама и се согласи да плати 1 милијарда долари како казна за тоа што…

 • Алкалоид АД Скопје објави одлични резултати- зголемена добивка и приходи

  Алкалоид АД Скопје објави одлични резултати- зголемена добивка и приходи

  Алкалоид АД Скопје за периодот Јануари – Декември 2016 работеше одлично и оствари консолидирана добивка од 731.818 илјади денари или за 9 отсто повисока од…

 • Бафет двојно го зголеми делот во „Apple“ од почетокот на 2017-та

  Бафет двојно го зголеми делот во „Apple“ од почетокот на 2017-та

  Компанијата Ворен Бафет, „Berkshire Hathaway“ ја удвои својата позиција во технолошкиот гигант „Applе“ од почетокот на годината и веќе има 133 милиони акции во производителот…

 • НЛБ Банка АД Скопје објави рекордна добивка за 2016 година

  НЛБ Банка АД Скопје објави рекордна добивка за 2016 година

  Во периодот од 1.1.2016 година до 31.12.2016 година НЛБ Банка АД Скопје работеше согласно усвоената Деловна политика на Банката за 2016-та година, прилагодувајќи го тековното…

 • Македонски камиони ќе се возат низ светските метрополи

  Македонски камиони ќе се возат низ светските метрополи

  Камиони произведени од македонската компанија Брако се извезуваат во САД, Кина, Англија, Германија, Белгија, Романија, Турција и Данска. Со договорот постигнат со Green Machine оваа…

 • Спојувањето на Deutsche Börse и LSE e пред неуспех

  Спојувањето на Deutsche Börse и LSE e пред неуспех

  Планираното спојување на „Deutsche Börse“ и „London Stock Exchange“ (LSE) најверојатно ќе пропадне, пренесува „Ројтерс“. Во неделата вечерта „LSE“ објави дека Европската комисија инсистира на…

 • Рекордни приходите на германскиот фармацевтски гигант

  Рекордни приходите на германскиот фармацевтски гигант

  Германскиот фармацевтски и хемиски гигант „Bayer“ пријави рекордни приходи и профит во 2016 година, додавајќи дека во оваа година очекува понатамошен раст. Тие додадоа дека…

 • ТТК Банка АД Скопје со двојно повисока добивка од лани

  ТТК Банка АД Скопје со двојно повисока добивка од лани

  ТТК Банка АД Скопје во 2016 година дејствуваше во насока на остварување на своите приоритетни цели и задачи дефинирани во Деловната политика и во Финансискиот…