Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 5,799.18 -1.02%    BESK 10,735.48 -0.74%    CEVI 875.00 2.94%    GRNT 737.42 -1.6%    ILST 1,550.00 0%    KMB 2,700.00 -0.39%    LOTO 134.00 2.29%    MPOL 201.00 -12.61%    MPT 27,000.00 -1.64%    OKTA 2,500.00 -3.85%    RMDEN15 92.20 -2.95%    SKOV 180.00 62.16%    STB 954.34 0.12%    STIL 85.00 -3.41%    TEL 248.40 3.5%    TPLF 1,410.24 0.56%    VITA 8,995.10 -0.05%    

Робот куфер сам се движи, веќе не мора да носите багаж (видео)

Време: 14:37

Датум: ноември 14, 2016

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

kufer3355

Куферот може да „патува“ со различни брзини – и тој ќе ве следи низ аeродромот одбегнувајќи ги препреките додека вие ја ставате последната цртичка за вашиот лет, британски „Дејли мирор“ го објави последниот изум.

Робот куфер кој сам се движи и ве следи низ и околу аеродромот значи дека веќе никогаш повторно не треба да носите багаж.

Неверојатниот уред ќе оди блиску до вас, додека се чекирате и ги завршувате подготовките пред да влезете во авион, со брзина до 6.75 милји на час, и е доволно паметен за навигација, односно да избегнува пречки и гужви.

И ако ова не е доволно, така-нарчениот Трaвелмејт куфер (Travelmate) или сопатник, може да биде ваш партнер за патување, вие дури и можете да му дадете име.

Роботот работи на сличен начин како автоматските системи во возилата, односно пример автомобилите Тесла.

То автоматски ја наоѓа најдобрата рута и со помош на анализи на најефикасен начин се движи напред.

Робот-куферот ќе сфати ако сте го изгубиле, или ако е украден и ќе преземе соодветни мерки за да се врати кај неговиот сопственик.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • 17% од грчките пензионери се под 62 години и со пензија над 1.000 евра

  17% од грчките пензионери се под 62 години и со пензија над 1.000 евра

  Вкупно 17% од грчките пензионери се под 62 години и добиваат пензија помеѓу 1.000 и 1.137 евра. Ова го покажуваат податоците на Министерството за социјални…

 • Обвинителството во Германија ги проверува фабриките на Daimler

  Обвинителството во Германија ги проверува фабриките на Daimler

  По се изгледа дека аферата со манипулација на вредностите на емисиите кај дизел моторите ќе го прогонува и автомобилскиот концерн Daimler со седиште во Штутгарт.…

 • Hopвeшка нема да се пpиcоедини ĸон пaĸтот OΠEK +

  Hopвeшка нема да се пpиcоедини ĸон пaĸтот OΠEK +

  Норвешка нема планови да ја скрати својата екстракција на нафта, изјави во соопштението на Министерството за нафта и енергетика на земјата, на тој начин ги…

 • УЕФА: Нема промени за финалето во ЛЕ

  УЕФА: Нема промени за финалето во ЛЕ

  Финалето на фудбалската Лига на Европа помеѓу клубовите Манчестер Јунајтед и Ајакс ќе се игра според планот, в среда, на 24 мај, во Стокхолм, без оглед…

 • Посетете го луксузниот хотел Eau Palm Beach Resort & Spa (фото)

  Посетете го луксузниот хотел Eau Palm Beach Resort & Spa (фото)

  Со локација на прекрасната приватна плажа на Атлантскиот океан, овој луксузен хотел „Eau Palm Beach Resort & Spa“ нуди автентично искуство и прекрасно уживање на…

 • Реакција на Пивара Скопје АД за одлуката на Комисијата за заштита на конуренцијата

  Реакција на Пивара Скопје АД за одлуката на Комисијата за заштита на конуренцијата

  Пивара Скопје АД денеска беше информирана дека Комисијата за заштита на конкуренцијата донела одлука дека некои одредби во одредени договори на компанијата се во колизија…

 • 22 играчи на списокот на Ангеловски за дуелите со Турција и Шпанија

  22 играчи на списокот на Ангеловски за дуелите со Турција и Шпанија

  Игор Ангеловски повика 22 фудбалери за претстојниот контролен натпревар со Турција и квалификацискиот со Шпанија. На списокот на селекторот нема играчи од селекцијата до 21…

 • Јувентус го откупи Квадрадо од Челзи

  Јувентус го откупи Квадрадо од Челзи

  Италијанскиот шампион Јувентус, по освојувањето на шестата едноподруго титула во Серија А, реши да го откупи договорот на Хуан Квадрадо. Јувентус на Челзи му плати…

 • Валверде ќе седне на клупата на „каталонците“?

  Валверде ќе седне на клупата на „каталонците“?

  Ернесто Валверде ќе биде новиот тренер на Барселона. „Мундо Депортиво“ пренесува дека досегашниот тренер на Атлетик Билбао со Каталонците ќе потпише двегодишен договор со опција…

 • Намален бројот на дипломирани студенти во Македонија

  Намален бројот на дипломирани студенти во Македонија

  Се намалува бројот на дипломирани студенти во Македонија во споредба со изминатите години. Во 2016 година бројот на дипломирани студенти на додипломски студии на високите…