Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,932.13 -0.83%    KMB 3,397.40 2.23%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,200.00 0.02%    OKTA 3,600.00 -2.7%    RMDEN16 94.80 0%    RZLV 50.00 -5.66%    TETE 2,180.00 0.46%    ZPKO 2,812.00 -1.22%    

На Волстрит и во Европа скок на индексите по победата на Трамп

Време: 14:56

Датум: ноември 10, 2016

Категорија: ЕКОНОМИЈА

volstrit-bik

На њујоршки Волстрит, како и на главните европски берзи, берзанските индекси скокнаа во средата за повеќе од 1 отсто, по големиот пресврт во кој ги надоместија првичните остри загуби предизвикани со победата на Доналд Трамп на американските претседателски избори.

На европските берзи, по почетниот пад, цените на акциите во средата пораснаа. Така лондонскиот FTSE индекс зајакна за 1,0 отсто, на 6.911 поени, додека франкфуртскиот индекс DAX скокна за 1,56 отсто, на 10.646 поени, а парискиот CAC индекс се зголеми за 1,49 отсто, на 4.543 индексни поени.

На њујоршки Волстрит индексот Dow Jones скокна за 1,40 отсто, на 18.589 поени, додека индексот S&P 500 порасна за 1,11 отсто, на 2.163 поени, а Nasdaq индексот се зголеми за 1,11 отсто, на 5.251 поен.

Почетокот на средата не навестуваше таков развој на настаните бидејќи рано утрото, по неочекуваната победа на Доналд Трамп во трката за Белата куќа, терминскиот S&P 500 индексот падна 5 отсто.

Финансиските пазари беа шокирани од победата на Доналд Трамп, бидејќи ја поддржуваат Хилари Клинтон, којашто ја сметаа за политичарка на статуск-квото, додека сметаа дека победата на њујоршкиот магнат на недвижнините мое да предизвика несигурност во сферите на внатрешната, надворешната и економската политика. Меѓутоа, подоцна загубите терминските индекси беа ублажени, бидејќи пораките на Трамп беа балансирани, што ги поттикна надежите дека неговата остра реторика била само дел од предизборната кампања.

На крајот сите поважни индекси на Волстрит завршија го завршија трговскиот ден со добивка поголема од 1 отсто, а најмногу пораснаа цените на акциите во секторите коишто се сметаат дека ќе профитираат од победата на Трамп.

Така, во здравствениот сектор цените просечно се зголемија за повеќе од 3 отсто, бидејќи по победата на Трамп помалку е веројатно дека САД ќе ја менуваат практиката за одредување на цените на лековите. Клинтон, имено, во предизборната кампања тврдеше дека цените на чековите се превисоки и дека би требало даб бидат коригирани.

За повеќе од 3 отсто скокнаа и цените на акциите во финансискиот сектор, бидејќи Трамп во предизборната кампања најави попуштање на рестрикциите за банките.

Од друга страна, пак, цените во секторот недвижнини во средата паднаа за 2,3 отсто, додека во комуналниот сектор за повеќе од 3 проценти.

На смирувањето на пазарите укажува и пад на VIX индексот на „стравот“ Чикашката берза на опции за 23 отсто, што е негов најголем дневен пад од јуни годинава. Во средата рано утрото овој индекс скокна за 40 отсто. Падот на VIX индексот покажува дека вложувачите помалку ги осигуруваат своите портфељи од можно натамошно паѓање на цените на акциите.

Освен големите осцилации на индексите, на бурното тргување укажува и големиот обем на размена на хартиите од вредност. На американските берзи во средата сопствениците ги сменија 11,7 милијарди акции, додека просечниот дневен обем во последните 20 дена изнесуваше 7 милијарди акции.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Кина ќе преземе одмазнички мерки ако САД воведе давачки за увозот на челик

  Кина ќе преземе одмазнички мерки ако САД воведе давачки за увозот на челик

  Кина соопшти дека предложените тарифите на САД за увезените производи од челик и алуминиум се неосновани и го заслужуваат правото да одговорат со иста мерка…

 • Општина Аеродром: Еднаков пристап до финансирање за граѓанските организации

  Општина Аеродром: Еднаков пристап до финансирање за граѓанските организации

  Во просториите на Општина Аеродром се одржа првата од трите работилници за изработка на методологија за поддршка на НВО секторот и граѓанските организации. Од општината…

 • Општина Центар: Жителите на Капиштец да ги остават пред зградите старите апарати за домаќинство и мебелот

  Општина Центар: Жителите на Капиштец да ги остават пред зградите старите апарати за домаќинство и мебелот

  Општина Центар информира дека в четврток, 22.02.2018 година, ќе се собира кабастиот отпад во Капиштец. Општината ги повикува жителите од 8:00 до 13:00 да ги…

 • Сајбер нападите американската економија ја чинеле 109 млрд долари

  Сајбер нападите американската економија ја чинеле 109 млрд долари

  Сајбер нападите во текот на 2016 година на американската економија и нанеле штета која се проценува на 57 милијарди до 109 милијарди долари, се наведува…

 • Јубилејно по 25 пат се одржува Копаоник бизнис форум

  Јубилејно по 25 пат се одржува Копаоник бизнис форум

  Јубилејниот 25ти по ред „Копаоник бизнис форум“ ќе се одржи од 4 до 7 март во хотелот „Гранд“ на Копаоник. Досега присуството го потврдија преку…

 • График на денот: Најбогатите градови во светот

  График на денот: Најбогатите градови во светот

  Кои градови се економските двигатели на светот и кој дел од глобалното богатство е во овие клучни урбани центри? Денешниот график ги прикажува информациите од…

 • Остар пад на доларот – тоне во однос на другите валути

  Остар пад на доларот – тоне во однос на другите валути

  На светските валутни пазари доларот минатата недела остро падна, па неговата вредност во однос на кошницата валути се лизна на најниското ниво за последните три…

 • Регулаторите на Македонија и Бугарија разговараа за поевтинување на роамингот

  Регулаторите на Македонија и Бугарија разговараа за поевтинување на роамингот

  Првите луѓе на регулаторните тела за електронски комуникации на Македонија и на Бугарија на средба во Скопје разговараа за можностите за намалување на цените на…

 • Дивидендите достигнаа рекордни 1,25 илјади милијарди долари во 2017-та

  Дивидендите достигнаа рекордни 1,25 илјади милијарди долари во 2017-та

  Глобалните дивиденди се зголемија за 7,7 отсто на рекордни 1,25 илјади милијарди долари во 2017-та година, објави Ројтерс. Причината е заживување на економијата на глобално…

 • Денес облачно со повремени врнежи од дожд

  Денес облачно со повремени врнежи од дожд

  Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени, главно слаби врнежи од дожд, а на повисоките места на планините со повремен снег, информираат од управата…