Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,932.13 -0.83%    KMB 3,397.40 2.23%    LOZP 2,400.00 14.29%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,200.00 0.02%    OKTA 3,600.00 -2.7%    RMDEN16 94.80 0%    RZLV 50.00 -5.66%    TETE 2,217.21 2.18%    ZPKO 2,812.00 -1.22%    

Трамп потрошил под 5 долари на глас, за да победи на изборите

Време: 10:21

Датум: ноември 10, 2016

Категорија: ЕКОНОМИЈА

dtramp23

Доналд Трамп беше дел од едни од најнеизвесните избори во САД во политичката историја, победувајќи ја Хилари Клинтон во претседателските избори во САД, остварувајќи успех, a притоа користејќи прилично помалку пари од конкурентката, информира „Ројтерс“.

Потпирајќи се исклучително многу нетрадиционалното комбинирање на социјалните медиуми, непримерната реторика и вештината да заработува бесплатно телевизиско време, њујоршкиот бизнисмен платил најверојатно под 5 долари на глас во походот кон Белата куќа или околу половина од она што Клинтон го потроши. Тоа покажува анализата на финансиите за кампањите на двајцата кандидати, направена од „Ројтерс“.

Според податоците Клинтон и Трамп ги потрошиле сите средства кои ги собрале.

Ефективната, од гледна точка на трошоци, победата на Трамп ги промени мислењата кои преовладуваат за влијанието на парите во американската политика и го покрена прашањето дали повеќе скромната и вешто ракуваната со медиумите кампања може да стане новиот модел за победа на избори во САД.

Учењето на политичките стратегии и политичката наука имаат тенденција да се согласат, но ќе биде тешко да се повтори презентацијата на Трамп, бидејќи тој има предности кои многу други кандидати ги немаат – популарно име, имиџ на телевизиска ѕвезда, способност постојано да е опкружен со контроверзии.

Вкупно Трамп собра најмалку 270 милиони долари од почетокот на кампањата во јуни 2015-та година, малку над една третина од парите потрошени при кампањата за реизбор на Обама во 2012-та година, според најновите податоци во Федералната изборна комисија. Клинтон собрала најмалку 521 милиони долари.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Кина ќе преземе одмазнички мерки ако САД воведе давачки за увозот на челик

  Кина ќе преземе одмазнички мерки ако САД воведе давачки за увозот на челик

  Кина соопшти дека предложените тарифите на САД за увезените производи од челик и алуминиум се неосновани и го заслужуваат правото да одговорат со иста мерка…

 • Општина Аеродром: Еднаков пристап до финансирање за граѓанските организации

  Општина Аеродром: Еднаков пристап до финансирање за граѓанските организации

  Во просториите на Општина Аеродром се одржа првата од трите работилници за изработка на методологија за поддршка на НВО секторот и граѓанските организации. Од општината…

 • Општина Центар: Жителите на Капиштец да ги остават пред зградите старите апарати за домаќинство и мебелот

  Општина Центар: Жителите на Капиштец да ги остават пред зградите старите апарати за домаќинство и мебелот

  Општина Центар информира дека в четврток, 22.02.2018 година, ќе се собира кабастиот отпад во Капиштец. Општината ги повикува жителите од 8:00 до 13:00 да ги…

 • Сајбер нападите американската економија ја чинеле 109 млрд долари

  Сајбер нападите американската економија ја чинеле 109 млрд долари

  Сајбер нападите во текот на 2016 година на американската економија и нанеле штета која се проценува на 57 милијарди до 109 милијарди долари, се наведува…

 • Јубилејно по 25 пат се одржува Копаоник бизнис форум

  Јубилејно по 25 пат се одржува Копаоник бизнис форум

  Јубилејниот 25ти по ред „Копаоник бизнис форум“ ќе се одржи од 4 до 7 март во хотелот „Гранд“ на Копаоник. Досега присуството го потврдија преку…

 • График на денот: Најбогатите градови во светот

  График на денот: Најбогатите градови во светот

  Кои градови се економските двигатели на светот и кој дел од глобалното богатство е во овие клучни урбани центри? Денешниот график ги прикажува информациите од…

 • Остар пад на доларот – тоне во однос на другите валути

  Остар пад на доларот – тоне во однос на другите валути

  На светските валутни пазари доларот минатата недела остро падна, па неговата вредност во однос на кошницата валути се лизна на најниското ниво за последните три…

 • Регулаторите на Македонија и Бугарија разговараа за поевтинување на роамингот

  Регулаторите на Македонија и Бугарија разговараа за поевтинување на роамингот

  Првите луѓе на регулаторните тела за електронски комуникации на Македонија и на Бугарија на средба во Скопје разговараа за можностите за намалување на цените на…

 • Дивидендите достигнаа рекордни 1,25 илјади милијарди долари во 2017-та

  Дивидендите достигнаа рекордни 1,25 илјади милијарди долари во 2017-та

  Глобалните дивиденди се зголемија за 7,7 отсто на рекордни 1,25 илјади милијарди долари во 2017-та година, објави Ројтерс. Причината е заживување на економијата на глобално…

 • Денес облачно со повремени врнежи од дожд

  Денес облачно со повремени врнежи од дожд

  Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени, главно слаби врнежи од дожд, а на повисоките места на планините со повремен снег, информираат од управата…