Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,750.00 -0.67%    BESK 10,071.76 -1.98%    CEVI 1,099.00 -3.93%    GRNT 809.72 -0.03%    KMB 3,356.57 -0.98%    MTUR 4,300.00 2.38%    RMDEN16 94.90 0%    RZLV 51.00 2%    STB 940.49 -0.04%    STBP 601.00 0.17%    STIL 138.00 -0.74%    TEL 295.44 -1.52%    TETE 2,299.47 0.56%    TKVS 3,100.00 -0.32%    TPLF 1,699.87 3.03%    TTK 953.00 0.63%    UNI 2,050.00 0%    

Германската автомобилска индустрија е загрижена од победата на Трамп

Време: 15:49

Датум: ноември 9, 2016

Категорија: ЕКОНОМИЈА

matijas-miler3

Главниот извршен директор на „Volkswagen“, Матијас Милер и Германската асоцијација на автомобилската индустрија „VDA“ изразуваат загриженост дека изборот на Доналд Трамп за претседател на САД може да има негативно влијание врз нивните компании, пренесува „Ројтерс“.

Во последната година Трамп се закани дека ќе стави царина за увозот на автомобили од Мексико, за да се заштитат работните места во фабриките во САД. Тоа може да ги принуди германските производители да се преиспитаат големите инвестиции во проширувањето на фабриките во Мексико.

„VDA“, која ги претставува автомобилските производители и добавувачи, вклучувајќи ги „BMW“, „Volkswagen“ и „Daimler“, предупреди за потенцијалено зголемен протекционизам од страна на следниот претседател на САД.

„Стравува дека токму како Кина под водство на новиот претседател САД ќе се фокусираат примарно на сопствената економија за сметка на меѓународните трговски односи“, се наведува во соопштението на „VDA“.

Во последните години германските производители на автомобили ги прошируваат своите фабрики во САД, кој останува најголем пазар за премиум возила во светот. Тие сепак инвестираа значително и во изградба на фабрики во Мексико – локација, која во моментов ужива на бесцарински извоз на автомобили во САД.

До 2020-та година Мексико ќе има капацитет да произведува едно на секои четири возила во Северна Америка од едно на секои шест во 2012-та година, тврди компанијата за пазарни истражувања „IHS“.

Откако „Ford“ објави дека целото производство на мали автомобили на компанијата ќе биде изнесено од САД и насочено кон Мексико, Трамп вети дека ќе изврши притисок врз автомобилски производители да се вратат, ако биде избран.

„Не смееме да дозволиме тоа да се случи“, коментира Трамп.

„Реториката околу производството во Мексико, трговските давачки и потенцијалниот пад на корисничката доверба најверојатно ќе натежнат на акциите и побарувачката на автомобили“, коментираат аналитичарите на „Evercore ISI“.

За време на конференцијата во Минхен, главниот извршен директор на „Volkswagen“, Матијас Милер изјави дека се надева дека изборот на Трамп нема да биде „повеќе катастрофално“ за компанијата, која се обидува да постигне договор со Министерството за правда на САД поради скандалот со манипулациите за емисиите на дизел автомобилите.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Wall Street ја започнa сесијата со зголемувања

  Wall Street ја започнa сесијата со зголемувања

  Индексите на „Wall Street“ ја отворија денешната седница со зголемување благодарение најмногу на поддршката на технолошките компании и во очекување на извештајот од средбата на…

 • Жбогар: ЕУ ќе продолжи со финансирање на проекти во Македонија

  Жбогар: ЕУ ќе продолжи со финансирање на проекти во Македонија

  Местото на земјите од Западен Балкан е во Европската Унија, но тие треба да исполнат одредени услови кои се потребни за влез во Унијата. Поради…

 • ОПЕК објави побрзо намалување на заситеноста на нафтата

  ОПЕК објави побрзо намалување на заситеноста на нафтата

  Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и дел од земјите производители надвор од неа (познати заедно како група „ОПЕК +“) утврдиле дека презаситеност на…

 • Tрибина со лекари за употребата на канабисот во медицински цели во Македонија

  Tрибина со лекари за употребата на канабисот во медицински цели во Македонија

  Здружението за канабис и зелени политики „Билка“ организира втора научна трибина „Употреба на канабис во медицински цели во Република Македонија“.  Оваа трибина за разлика од првата,…

 • Општина Карпош ќе го „ослободува“ урбаното јадро од нови градби

  Општина Карпош ќе го „ослободува“ урбаното јадро од нови градби

  Општина Карпош ќе го „ослободува“ урбаното јадро од нови градби и истите планира да ги лоцира во периферните делови, како на пример Бардовци и Злокуќани,…

 • Индустрија за мебел: дивите мајстори најголем проблем

  Индустрија за мебел: дивите мајстори најголем проблем

  Едни плаќаат даноци и придонеси а други работат на диво и им ги земаат муштериите. Производителите на мебел се жалат на нелојална конкуренција. Дивите мајстори…

 • 30 отсто повисоки плати за шумските полицајци

  30 отсто повисоки плати за шумските полицајци

  За 30 отсто ќе се зголемат платите на шумските полицајци. Одлуката ќе се применува по првиот ребаланс на Буџетот за 2018 година, информираше денеска портпаролот…

 • „Екогерила“: Бројот на болни деца двојно намален по затворањето на „Југохром“

  „Екогерила“: Бројот на болни деца двојно намален по затворањето на „Југохром“

  Бројот на болни деца со распираторни болести во Полошкиот Регион двојно се намалил по затворањето на фабриката „Југохром“ минатата година. Ако во 2015 година бројот…

 • Финска се прашува каде да ги чува конфискуваните биткоини

  Финска се прашува каде да ги чува конфискуваните биткоини

  Властите во Финска се обидуваат да пронајдат начин за складирање на речиси 2.000 биткоини што земјата ги заплени. Поголем дел од средствата кои во моментов…

 • Од 1 јуни директна авиолинија Варшава – Скопје

  Од 1 јуни директна авиолинија Варшава – Скопје

  Скопје и Варшава од 1 јуни годинава ќе бидат поврзани со директна авионска линија, објавија денеска ТАВ Македонија и ЛОТ Полиш ерлајнс. Летови на оваа…