Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,932.13 -0.83%    KMB 3,397.40 2.23%    LOZP 2,400.00 14.29%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,200.00 0.02%    OKTA 3,600.00 -2.7%    RMDEN16 94.80 0%    RZLV 50.00 -5.66%    TETE 2,217.21 2.18%    ZPKO 2,812.00 -1.22%    

Јункер и Туск му честитаа на Трамп, повикаа на уште позасилена соработка меѓу ЕУ и САД

Време: 12:04

Датум: ноември 9, 2016

Категорија: ЕКОНОМИЈА

junker-tusk-nova-696x464

Стратешкото партнерство помеѓу ЕУ и САД е втемелено во заедничките вредности на слободата, човековите права, демократијата и вербата во пазарната економија, а во изминатите години ЕУ и САД заеднички работеа на тоа да обезбедат мир и напредок за нашите граѓани ширум светот, се вели во заедничката изјава на претседателите на Европската комисија и Европскиот совет, Жан-Клод Јункер и Доналд Туск по повод изборот на републиканскиот кандидат Доналд Трамп за претседател на САД.

„Денес е поважно од било кога да ги засилиме трансатланските односи. Само преку поблиска соработка ЕУ и САД ќе може да продолжат да прават разлика кога се работи за справувањето со предизвиците како што се Даеш (Исламска држава), заканите кон суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина, климатските промени и миграцијата“, се вели во изјавата во Јункер и Туск.

„За среќа, стратешкото партнерство меѓу ЕУ и САД е големо и сеопфатно, од нашите заеднички напори да обезбедиме енергетска безбедност и да се справиме со климатските промени, преку соработката меѓу ЕУ и САД во справувањето со заканите по безбедност на источното и јужното соседство на Европа, и до преговорите за ТТИП – не треба да ги намалиме напорите за да нашите врски да останат силни и постојани“, порачуваат европските челници.

„Треба да ги консолидираме мостовите кои ги градевме преку Атлантикот. Европејците веруваат дека Америка, чии демократски идеали секогаш беа зраци на надеж низ светот, ќе продолжиме да инвестираме во нашите партнерства со пријателите и сојузниците, да помогнеме во тоа нашите граѓани и народи ширум светот да се чувствуваат безбедно и просперитетно. Би сакале да ја искористиме оваа прилика да ве поканиме да ја посетите Европа за одржување на ЕУ-САД самит што поскоро“, му порачаа Јункер и Туск на новоизбраниот американски претседател.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Кина ќе преземе одмазнички мерки ако САД воведе давачки за увозот на челик

  Кина ќе преземе одмазнички мерки ако САД воведе давачки за увозот на челик

  Кина соопшти дека предложените тарифите на САД за увезените производи од челик и алуминиум се неосновани и го заслужуваат правото да одговорат со иста мерка…

 • Општина Аеродром: Еднаков пристап до финансирање за граѓанските организации

  Општина Аеродром: Еднаков пристап до финансирање за граѓанските организации

  Во просториите на Општина Аеродром се одржа првата од трите работилници за изработка на методологија за поддршка на НВО секторот и граѓанските организации. Од општината…

 • Општина Центар: Жителите на Капиштец да ги остават пред зградите старите апарати за домаќинство и мебелот

  Општина Центар: Жителите на Капиштец да ги остават пред зградите старите апарати за домаќинство и мебелот

  Општина Центар информира дека в четврток, 22.02.2018 година, ќе се собира кабастиот отпад во Капиштец. Општината ги повикува жителите од 8:00 до 13:00 да ги…

 • Сајбер нападите американската економија ја чинеле 109 млрд долари

  Сајбер нападите американската економија ја чинеле 109 млрд долари

  Сајбер нападите во текот на 2016 година на американската економија и нанеле штета која се проценува на 57 милијарди до 109 милијарди долари, се наведува…

 • Јубилејно по 25 пат се одржува Копаоник бизнис форум

  Јубилејно по 25 пат се одржува Копаоник бизнис форум

  Јубилејниот 25ти по ред „Копаоник бизнис форум“ ќе се одржи од 4 до 7 март во хотелот „Гранд“ на Копаоник. Досега присуството го потврдија преку…

 • График на денот: Најбогатите градови во светот

  График на денот: Најбогатите градови во светот

  Кои градови се економските двигатели на светот и кој дел од глобалното богатство е во овие клучни урбани центри? Денешниот график ги прикажува информациите од…

 • Остар пад на доларот – тоне во однос на другите валути

  Остар пад на доларот – тоне во однос на другите валути

  На светските валутни пазари доларот минатата недела остро падна, па неговата вредност во однос на кошницата валути се лизна на најниското ниво за последните три…

 • Регулаторите на Македонија и Бугарија разговараа за поевтинување на роамингот

  Регулаторите на Македонија и Бугарија разговараа за поевтинување на роамингот

  Првите луѓе на регулаторните тела за електронски комуникации на Македонија и на Бугарија на средба во Скопје разговараа за можностите за намалување на цените на…

 • Дивидендите достигнаа рекордни 1,25 илјади милијарди долари во 2017-та

  Дивидендите достигнаа рекордни 1,25 илјади милијарди долари во 2017-та

  Глобалните дивиденди се зголемија за 7,7 отсто на рекордни 1,25 илјади милијарди долари во 2017-та година, објави Ројтерс. Причината е заживување на економијата на глобално…

 • Денес облачно со повремени врнежи од дожд

  Денес облачно со повремени врнежи од дожд

  Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени, главно слаби врнежи од дожд, а на повисоките места на планините со повремен снег, информираат од управата…