Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,750.00 -0.67%    BESK 10,071.76 -1.98%    CEVI 1,099.00 -3.93%    GRNT 809.72 -0.03%    KMB 3,356.57 -0.98%    MTUR 4,300.00 2.38%    RMDEN16 94.90 0%    RZLV 51.00 2%    STB 940.49 -0.04%    STBP 601.00 0.17%    STIL 138.00 -0.74%    TEL 295.44 -1.52%    TETE 2,299.47 0.56%    TKVS 3,100.00 -0.32%    TPLF 1,699.87 3.03%    TTK 953.00 0.63%    UNI 2,050.00 0%    

График на денот: Како се претставуваат берзите во САД во изборни години?

Време: 10:28

Датум: ноември 7, 2016

Категорија: ЕКОНОМИЈА

sadizbori-00

По неколку недели жестока кампања ќе се одржат едни од најконтроверзните избори во историјата на САД. Без разлика дали трката ќе заврши со Клинтон или Трамп како претседател, тешко е да се предвидат потенцијалните последици кои изборите во 2016-та година ќе ги имаат врз пазарите, коментира „Visual Capitalist“.

Во меѓувреме инвеститорите се прашуваат како да се позиционираат најдобро, како би можело да се одразат изборите врз нивниот паричник и како можат да се заштитат од можните ризици.

Добрата вест за инвеститорите е дека од историска гледна точка на пазарот, тој се претставувал добро во изборни години, индексот „S&P 500“ завршува во зелена територија во 82% од случаите.

sadizbori-03

Лошата вест? Ова очигледно не се нормални избори.

Графиконот денес ги визуелизира податоците од „Fisher Investments“, за да покаже како се претставувал „S&P 500“ во историски план во години на избори во САД, како и за време на мандатите на избраните претседатели.

Иако годината со избори (четврта по ред) има позитивен резултат и враќање во 82% од случаите, работите очигледно се менуваат кога ќе ја разгледаме сегашната ситуација.

Клинтон и Трамп се двајцата најнепосакувани кандидати во историјата, а кандидатите од други партии, како Гери Џонсон, Џил Штајн и Еван МакМлин се со прилично добри резултати во анкетите во некои Држави.

Некои сметаат дека Трамп како претседател е гаранција за исклучително нестабилните пазари, додека според други кандидатот на демократите исто така, носи голем пазарен ризик. Во меѓувреме има секакви чудни хипотетички ситуации, кои можат да се појават и кои најверојатно ќе создадат главоболки на трејдерите.

Еден од овие ризици беше подвлечен од Нејт Силвер во почетокот на октомври. Тој ја вклучува победата на Гери Џонсон во неговата држава Њу Мексико (каде освои 24% од гласовите во анкетите) и во исто време загуба и за Трамп, и за Клинтон во Изборната комисија. Веројатноста е мала, но сепак постои.

Без разлика каков ќе биде исходот од гласањето, оваа изборна година ќе има долготрајни последици за сите пазарни учесници и најверојатно трејдерите ќе научат доста лекции.

sadizbori-01

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Wall Street ја започнa сесијата со зголемувања

  Wall Street ја започнa сесијата со зголемувања

  Индексите на „Wall Street“ ја отворија денешната седница со зголемување благодарение најмногу на поддршката на технолошките компании и во очекување на извештајот од средбата на…

 • Жбогар: ЕУ ќе продолжи со финансирање на проекти во Македонија

  Жбогар: ЕУ ќе продолжи со финансирање на проекти во Македонија

  Местото на земјите од Западен Балкан е во Европската Унија, но тие треба да исполнат одредени услови кои се потребни за влез во Унијата. Поради…

 • ОПЕК објави побрзо намалување на заситеноста на нафтата

  ОПЕК објави побрзо намалување на заситеноста на нафтата

  Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и дел од земјите производители надвор од неа (познати заедно како група „ОПЕК +“) утврдиле дека презаситеност на…

 • Tрибина со лекари за употребата на канабисот во медицински цели во Македонија

  Tрибина со лекари за употребата на канабисот во медицински цели во Македонија

  Здружението за канабис и зелени политики „Билка“ организира втора научна трибина „Употреба на канабис во медицински цели во Република Македонија“.  Оваа трибина за разлика од првата,…

 • Општина Карпош ќе го „ослободува“ урбаното јадро од нови градби

  Општина Карпош ќе го „ослободува“ урбаното јадро од нови градби

  Општина Карпош ќе го „ослободува“ урбаното јадро од нови градби и истите планира да ги лоцира во периферните делови, како на пример Бардовци и Злокуќани,…

 • Индустрија за мебел: дивите мајстори најголем проблем

  Индустрија за мебел: дивите мајстори најголем проблем

  Едни плаќаат даноци и придонеси а други работат на диво и им ги земаат муштериите. Производителите на мебел се жалат на нелојална конкуренција. Дивите мајстори…

 • 30 отсто повисоки плати за шумските полицајци

  30 отсто повисоки плати за шумските полицајци

  За 30 отсто ќе се зголемат платите на шумските полицајци. Одлуката ќе се применува по првиот ребаланс на Буџетот за 2018 година, информираше денеска портпаролот…

 • „Екогерила“: Бројот на болни деца двојно намален по затворањето на „Југохром“

  „Екогерила“: Бројот на болни деца двојно намален по затворањето на „Југохром“

  Бројот на болни деца со распираторни болести во Полошкиот Регион двојно се намалил по затворањето на фабриката „Југохром“ минатата година. Ако во 2015 година бројот…

 • Финска се прашува каде да ги чува конфискуваните биткоини

  Финска се прашува каде да ги чува конфискуваните биткоини

  Властите во Финска се обидуваат да пронајдат начин за складирање на речиси 2.000 биткоини што земјата ги заплени. Поголем дел од средствата кои во моментов…

 • Од 1 јуни директна авиолинија Варшава – Скопје

  Од 1 јуни директна авиолинија Варшава – Скопје

  Скопје и Варшава од 1 јуни годинава ќе бидат поврзани со директна авионска линија, објавија денеска ТАВ Македонија и ЛОТ Полиш ерлајнс. Летови на оваа…