Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 707.00 0%    ALK 5,580.84 1.44%    BESK 11,399.00 0.22%    GRNT 670.44 0.07%    KMB 2,970.82 0.03%    MPT 26,500.00 0%    OHB 5,113.39 0.61%    OKTA 2,210.56 -9.77%    RZLE 15.00 0%    RZUS 100.00 2.04%    SBT 1,351.00 0%    STB 915.00 0%    STBP 723.00 0%    TEL 260.00 0%    TNB 11,508.18 9.22%    TTK 775.00 8.39%    

Може да биде многу отровно: Ако го јадете овој зеленчук, ни случајно не му го правете ова

Време: 10:44

Датум: ноември 15, 2016

Категорија: ЗДРАВЈЕ

spinach

Доколку сте љубител на спанаќ, дознајте кои здравствени предности ги има овој зелен зеленчук за вашиот организам…

Оваа намирница содржи големи количини на витамини и минерали, како што е фолната киселина, витамините А, Б, Ц, Е, железо, манган и калиум. Спанаќот содржи и лутеин и заексантин и поради сетo тоа овој зеленчук претставува совршен борец против разните болести.

Меѓутоа, водете сметка овој зеленчук никогаш да го подгревате, бидејќи во себе содржи нитрати и по дејството на микроорганизмите и загревањето преминуваат во нитрити и потоа во нитрозамини, кои се многу штетни и канцерогени за човековиот организам. Затоа спанаќот секогаш јадете го во свеж облик или веднаш по подготовката. Тоа не значи дека не можете да го јадете и наредниот ден, но сепак, никако немојте да го загревате повторно, тој е вкусен и ладен.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Останавте без енергија? Овој напиток ќе ве препороди!

  Останавте без енергија? Овој напиток ќе ве препороди!

  Ако во текот на денот почувствувате пад на енергијата доволно е да земете лажица мед. Медот е природен шеќер кој обезбедува калории богати со минерали,…

 • Оваа намирница е најдобриот чистач на вашиот организам

  Оваа намирница е најдобриот чистач на вашиот организам

  Ротквиците го поттикнуваат лачењето на дигестивните сокови и работата на цревата, па се препорачуваат на лицата кои страдаат од запек. Свежиот сок добиен од ротквиците…

 • Пиете вода со лимонов сок секој ден? Додадете и ги овие две намирници и ќе добиете вистински еликсир за здравјето

  Пиете вода со лимонов сок секој ден? Додадете и ги овие две намирници и ќе добиете вистински еликсир за здравјето

  Веќе сте слушнале дека водата со лимон има цела низа здравствени бенефиции, но не знаете дали можете да ја направите уште поделотворна со додавање на…

 • Прашања за калориите на кои мора да го знаете одговорот

  Прашања за калориите на кои мора да го знаете одговорот

  Во науката, калориите претставуваат мерна единица за енергија. Еднаква е на силата која е потребна за еден литар вода да се загрее за еден степен……

 • Идеални ужинки кои ќе ја измамат гладта и ќе ви помогнат да ослабите

  Идеални ужинки кои ќе ја измамат гладта и ќе ви помогнат да ослабите

  Погледнете кои намирници се идеална ужинка кога сакате да ја доведете линијата до совршенство… Сите кои сакаат да се ослободат од вишокот килограми, нутриционистката Људмила…

 • Спас за штитната жлезда и добра крвна слика: Природен лек од зелени ореви

  Спас за штитната жлезда и добра крвна слика: Природен лек од зелени ореви

  Младите зелени ореви имаат големо количество на витамин Ц, јод и многу други витамини, а комбинацијата на млади ореви и мед често се дава на…

 • Шест најчести знаци за слаб имунитет

  Шест најчести знаци за слаб имунитет

  Ако секое утро се будите со затнат нос или постојано сте желни за слатки значително сте поподложни на настинки и грип, покажуваат истражувањата. Експертите наведуваат…

 • Пашканат: Ароматичен чувар на црниот дроб и срцето

  Пашканат: Ароматичен чувар на црниот дроб и срцето

  Иако често се меша со коренот од магдоносот, пашканатот е сосема поинаков зеленчук и има бројни благотворни својства. Станува збор за двегодишна билка богата со…

 • Ловоровиот лист ги чисти белите дробови

  Ловоровиот лист ги чисти белите дробови

  Доколку сте настинати или ве фатил вирус, па имате упорна и силна кашлица, а не ви помагаат сирупите, обидете се проблемот да го решите со…

 • Парацетамолот го оштетува црниот дроб

  Парацетамолот го оштетува црниот дроб

  Парацетамолот е најпопуларна таблета против болки во светот и е достапен во многу комбинации. Тој се користи за намалување на температурата и за отстранување на…