Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 6,805.85 0.15%    BESK 13,000.00 0%    GECK 300.00 -49.58%    GRNT 839.48 -0.78%    KMB 2,850.55 1.88%    MABI 1,000.00 0%    MKSD 300.00 0%    MPOL 277.00 6.54%    MTUR 4,500.00 0%    OHB 6,300.00 3.14%    PKB 14,500.00 0%    RMDEN08 95.20 -2.86%    RZUG 19.00 0%    RZUS 159.27 -0.46%    SBT 2,000.00 -0.18%    SKON 1,400.00 0%    STB 942.42 0.11%    STIL 142.69 1.11%    TEL 284.00 0.77%    TNB 13,017.36 -2.12%    TPLF 1,697.50 -0.15%    TTK 844.04 2.72%    

Интервју со Горан Ѓоргоноски, сопственик на маркетинг агенцијата “КМГ Спорт”

Време: 08:01

Датум: март 22, 2016

Категорија: ИНТЕРВЈУ

 gjorg

“Децата да учат од врвни стручњаци, но и едни од други”

 

Денар: По успешното прво изднание на „најважниот проект во неговата кариера“ (така Кирил Лазаров изјави лани) од пред повеќе од месец дена стартуваа подготвките за вториот Ракометен камп „Кирил Лазаров 7“?

ГЃ: Така е, на почетокот на февруари оваа година стартувавме со подготовките за вториот ракометен камп на нашиот најдобар спортист, а воедно стартуваше и пријавувањето за истиот. По одличните критики минатата година, КМГ Спорт како агенција и Кирил како носител на овој проект имаме обврска оваа година да го подигнеме нивото на организација во секоја смисла.

gaa

Денар: Како што информираше нашиот портал претходно од 1-ви Февруари стартуваше и пријавувањето, оваа година отворено и за учесници и надвор од нашата држава?

ГЃ: Кампот и минатата година имаше учесници од странство (иако не планиравме) но оваа година очекуваме многу повеќе и една од работите на која ќе се насочиме ќе биде токму таа, кампот да добие учесници од повеќе европски држави. Се со цел децата да научат нешто едни од други, различни школи на ракомет, однесување и слично. Засега интересот е изненадувачки добар, особено од скандинавските земји, од кои можеме многу да учиме. Но и генерално интересот за пријавување е огромен.

Денар: Кои се вашите амбиции како организатор на кампот на нашиот најдобар спортист, во која насока ќе се движи кампот оваа и наредните години?

ГЃ: КМГ Спорт како организатор има поставено навистина високи амбиции во делот на организација, сакаме се да функционира беспрекорно во секој поглед и според она што се случуваше минатата година можам слободно да кажам дека сме на добар пат. Овој проект на најдобриот македонски спортист ја има комплетната логистика на нашата агенција со искуство во организација на спортски настани. Од друга страна сакам да потенцирам дека спортскиот дел од кампот (програма за работа, тренери, гости на кампот и слично) е задача на Кирил кој најдобро знае што треба за тие деца да имаат бенефит од учеството на кампот. Можам само да кажам дека и оваа но и следните години големо внимание ќе посветиме на „носењето“ искусни стручњаци од странство кои имаат што да презентираат и пред учесниците но и пред македонските тренери и кампот да биде платформа каде ќе се разменат мислења од повеќе стилови и начини на гледање на ракометот.

gbb

Денар: Според впечатоците на учесниците, а и нивните родители, кампот минатата година помина повеќе од успешно. Што вие како „КМГ Спорт“ и Кирил Лазаров како носител на проектот сакате да подобрите, во која насока?

ГЃ: Реакциите беа навистина одлични и како што кажав и претходно тоа е наша голема обврска. Пред се ќе работиме на подобрување на условите на сите учесници во делот на инфраструктура и поквалитетна опрема од врвен производител. Терените ќе добијат нова подлога, а комплексот пред хотелот „Аквалина“ во Охрид ќе добие и најсовремен фитнес центар. Во завршни преговори сме со еден врвен производител на спортска опрема, се со цел секој учесник да има максимални услови за работа.

Денар: Дали и оваа година кампот ќе се организира во Охрид на иста локација на самиот брег на преубавото Охридско езеро?

ГЃ: Охрид со својата убавина и клима во летниот период се одлично место за ваков тип на активности, а комплексот пред хотелот „Аквалина“ ги нуди сите услови за реализација на предвидената програма. Тренирањето „под ведро небо“ на само 50-тина метри од прекрасното Охридско езеро е неверојатно искуство за секој учесник но и за сите нас што сме вклучени во овој проект.

gcc

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Интервју со Петер Скварча, извршен директор на Сава Осигурување

  Интервју со Петер Скварча, извршен директор на Сава Осигурување

  Денар: Се поактуелни стануваат темите поврзани со осигурувањето. Какво е вашето мислење? Каде е осигурувањето во Македонија, каде сте вие на пазарот? Одговор: Задоволни сме…

 • Интервју со Марија Михаилова – менаџер за контрола на квалитет во Макпрогрес Виница

  Интервју со Марија Михаилова – менаџер за контрола на квалитет во Макпрогрес Виница

  Макпрогрес е компанија која работи по највисоките стандарди за квалитет и безбедност на производите Денар: Како една од најголемите прехранбени индустрии на пазарот, која постојано…

 • Интервју со Оливер Димитровски, сопственик на групацијата ЊУ ВЕЈ Лимитед

  Интервју со Оливер Димитровски, сопственик на групацијата ЊУ ВЕЈ Лимитед

  Недвижностите сѐ уште се најсигурен избор за инвестиција Побарувачката и инвестицијата во недвижности сѐ уште се на високо ниво. Со експанзијата во градежништвото, постојано се…

 • Интервју со Миле Бошков, Претседател на Бизнис Конфедерација на Македонија

  Интервју со Миле Бошков, Претседател на Бизнис Конфедерација на Македонија

  Бизнис Конфедерација на Македонија со нови препораки за бизнис климата во земјата Денар:Бизнис Конфедерација на Македонија 15 години ја артикулира бизнис климата во земјава, што…

 • Интервју со Тони Трајанов, Главен извршен директор на Македонско кредитно биро

  Интервју со Тони Трајанов, Главен извршен директор на Македонско кредитно биро

  Денар: Кога е формирано Македонско кредитно биро и која е неговата функција? -Македонско кредитно биро (МКБ) е акционерско друштво основано на 24.12.2008 година од страна…

 • Интервју со Томе Пачаразлиев, дипл. машински инженер и сопственик на компанијата Транзит

  Интервју со Томе Пачаразлиев, дипл. машински инженер и сопственик на компанијата Транзит

  Разговор со Томе Пачаразлиев, дипл. машински инженер и сопственик на компанијата Транзит, која e една од првите фирми во Македонија која се занимава со увоз,…

 • Интервју со Ајхан Узун, Генерален Директор на Рамсторe Македонија

  Интервју со Ајхан Узун, Генерален Директор на Рамсторe Македонија

  Ајхан Узун: Поставувањето на високи стандарди и позиционирањето како лидер е голем предизвик Факт е дека никој не може да остане рамнодушен и да не…

 • Интервју со претседателот на ФФМ – Илчо Ѓорѓиоски

  Интервју со претседателот на ФФМ – Илчо Ѓорѓиоски

  Можеби во блиска иднина поради проектите кои ги реализирав ќе бидам означен како најлошиот, а можеби и како најдобриот претседател на федерацијата. Факт е дека…

 • Интервју со Никола Илиевски, Менаџер во A&Е Груп

  Интервју со Никола Илиевски, Менаџер во A&Е Груп

  Tonino Lamborghini е кафе кое е симбол на италијанската култура и традиција Денар: Првата асоцијација која ја добиваме кога ќе се спомене престижниот бренд Ламборџини…

 • Интервју со г. Глигор Цветанов, Извршен Директор на Макпрогрес ДОО Виница

  Интервју со г. Глигор Цветанов, Извршен Директор на Макпрогрес ДОО Виница

  Денар: Макпрогрес постои 26 години. Што е тоа што ја одржува компанијата, а што е тоа што ја движи напред? Целосната посветеност на менаџментот и…